سه‌شنبه 19 آذر 1398

حکایت تاکسی‌داران ایلامی

در ساعات پایانی هر روز اگر از چهارراه سعدی شهر ایلام گذر کنید، حجم زیادی از مسافران را خواهید دید که برای رسیدن به مقصد در مسیرهای زمین شهری، جانبازان، فرهنگیان و رزمندگان و شهدا به گونه‌ای در خیابان تجمع کرده‌اند که تردد خودروها به سختی صورت می‌‌گيرد.

مسافرانی که قصد رفتن به میدان شهداء، زمین‌شهری و یا فرهنگیان را دارند خیلی با مشکل مواجه نیستند، اما مسافران مسیرهای رزمندگان و جانبازان در این ساعات، براي راضی کردن یک راننده تاکسی برای رفتن به این مسیرشش کیلومتری بسیارمشکل دارند؛ چرا که تاكسي‌ها در برگشت این مسیرها به داخل شهر مجبورند که خالی برگردند.

کرایه تاکسی در شهر ایلام در اکثر مسیرهای داخل شهری نفری 250 تومان مصوب شده است که به عبارت دیگر یک تاکسی تکمیل شده با هزار تومان هم می‌تواند به میدان شهداء برود و هم می‌تواند به رزمندگان مسافر ببرد که در این حالت به صورت سلیقه‌ای کار می‌کنند. البته پرداختن به این مسأله که علاوه بر دوری مسافت مسیرهای رزمندگان و جانبازان، خیابان‌های داخلی این محلات نیز از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند، مزید بر علت شده است.

بر اساس اعلام سازمان تاکسیرانی ایلام1600 دستگاه تاکسی، کار جابجایی مردم را در سطح شهرستان ایلام انجام می‌دهند.

در این بین گلایه تاکسی‌داران از مسافرکشان شخصی بسیار جالب است که در شلوغی ساعات پایانی روز مسافر سوار می‌کنند و مورد اعتراض تاکسی‌داران قرار می‌گیرند، ولی برخي از مسافران معتقدند كه این عمل مسافرکش‌هاي شخصی گاهي اوقات نقش بسیار کمک کننده‌ای برای جابجایی آنها در ساعات پایانی روز دارد.

محمد زمان‌پور، تاکسی‌دار ایلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ضمن بیان اینکه تاکسی‌داران ایلامی حکایتی دیدنی و شنیدنی دارند، افزود: نه وضعیت اسقاط تاکسی‌های فرسوده و نه وضعیت تسهیلات بانکی برای استفاده از خودروهای جدید مشخص شده است که اینها همه و همه برای صنف ما مشکل‌ساز شده است.

وی با اشاره به اینکه در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، قیمت‌ها به طور کامل در هر حوزه‌ای افزایش داشته است، بیان کرد: خدمات رفاهی برای صنف تاکسی‌داران در ایلام بسیار نامطلوب است.

حیدرعلی بیگی دیگر راننده تاکسی به خبرنگار ایسنا گفت: پس از سال‌ها، یک جایگاه عرضه سوخت و گاز سی ان جی برای استفاده تاکسی‌داران ایلامی در نظر گرفته شده که شلوغی این جایگاه به نوبه خود دیدنی است.

این راننده تاکسی از وضعیت استفاده از بیمه شخص ثالث تاکسی‌ها گفت: چرا تاکسی‌هایی که علاوه بر رعایت عدم استفاده از بیمه و دارا بودن سقف تخفیفات بیمه خودرو خود و همچنین تخفیفات سازمان تاکسیرانی، فقط باید از 70 درصد تخفیف استفاده کنند؟

حسین علوی، دیگر تاکسی‌دار ایلامی با بیان اینکه چرا کرایه تاکسی از سال 89 در ایلام تغییر نکرده است؟ عنوان کرد: با توجه به اینکه موادمصرفی و استهلاکی تاکسی‌ها اعم از لاستیک، روغن و سایر مواد مصرفی بسیار گران شده است، ولی متأسفانه کرایه‌های ما هنوز دست نخورده باقی مانده است.

وی خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین مشکل تاکسی‌داران ایلامی این است که بسیاری از تاکسی داران، دو شغله هستند.

شهریار رستمی، راننده تاکسی در شهر ایلام با اشاره به اینکه متأسفانه برخی از رانندگان تاکسی مجرد هستند و احیانا از کارت شهری پدرشان استفاده می‌کنند، گفت: بر اساس قانون رانندگان تاکسی نباید مجرد باشند ولی اين قانون در ايلام گاهي اجرا نمي‌شود.

افشین مظفری، ريیس سازمان تاکسيرانی ایلام در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بيان اين كه بر اساس توافقات انجام شده مقرر شده که تاکسی‌داران از تخفیفات بیمه‌ای استفاده کنند، اظهار کرد: بر اساس این توافقات حق بیمه تاکسی داران طی 10 قسط پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه شورای ترافیک شهرستان ایلام، محدودیت ترافیکی برای تاکسی‌ها را مصوب نمی‌کند، تصریح کرد: با اجرایی شدن این طرح در تابستان در ساعات 10 صبح تا يك بعد ازظهر و از 4 تا 8 عصر تردد تاکسی‌ها از مسیرهای داخل شهر به سرعت انجام می‌شود.

مظفری عنوان کرد: در صورت تصویب طرح جایگزینی پارکینگ شهرداری ایلام به ایستگاه 10 خطی تاکسی‌های درون شهری، شاهد تسریع در روند جابجایی مسافر در داخل شهر خواهیم بود.

ريیس سازمان تاکسيرانی ایلام درآمد روزانه تاکسی داران سطح شهر ایلام را در خوش‌بینانه‌ترین حالت 30 هزار تومان در روز اعلام کرد و گفت: با در نظر گرفتن شرایط موجود از این میزان درآمد،19 هزار تومان به عنوان استهلاک کسر می‌شود که خالص درآمد تاکسی‌داران در ایلام بسیار ناچیز است.

نظرات ارسال نظر