اقدام قابل قدردانی منابع طبیعی آبدانان

- اقدام شایسته اداره منابع طبیعی آبدانان در توسعه جنگل كاری و احیا عرصه های طبیعی، مورد ستایش و تحسین مردم این شهرستان قرار گرفته است.
 
به گزارش ایرنا، با وجود قهر و اخم چند ساله آسمان و امتناع از ریزش باران رحمت الهی بر طبیعت تشنه منطقه و بی مهری برخی انسان ها به این مواهب خدادادی كه باعث كسالت شدید مردم و بی رمقی عرصه های جنگلی و منابع طبیعی شده است، اداره منابع طبیعی شهرستان آبدانان، با اقدامی مسوولانه و در خور قدردانی، زمینه احیا گستره وسیعی از عرصه های جنگلی را فراهم آورده و با این كار خداپسندانه، افزون بر نجات جان درختان از گزند حوادث و هجوم آدم نماهای بی رحم، نشاط و شادابی را به مردم و خانواده های آبدانانی هم ارزانی داشته است.
منابع طبیعی و آبخیزداری آبدانان، با احساس مسوولیت و آینده نگری، در اقدامی تازه و هوشمندانه، در چند سال گذشته، پنج هزار هكتار از عرصه های جنگلی منطقه بكر و زیبای 'دیناركوه' را مورد حمایت و حراست ویژه (قرق) قرار داده و با اجرای مقررات و مراقبت های ویژه سخت و نفس گیر، اما دل انگیز، این میزان عرصه ملی را از آسیب های جدی انسان، دام و طبیعت نجات داد و با این ابتكار خلاقانه، سرزندگی، شادابی، امید و نشاط را به این امانت الهی بازگرداند.
'یعقوب عزیزی'، مسوول اداره منابع طبیعی آبدانان در این مورد به حبرنگار ایرنا گفت: پنج سال پیش كه طرح قرق این عرصه را برای نخستین بار در طول عمر غیرقابل تخمین منطقه دیناركو ه مورد اجرا قرار دادیم، هیچ كس، حتی مسوولان مربوطه نیز امیدی به موفقیت و ثمر بخشی آن نداشتند؛ زیرا، مردم، گردشگران و بهره برداران بخصوص دامداران مقیم و مهمان، تمكین نمی كردند و به هیچ بهایی حاضر به همكاری با ماموران منابع طبیعی نبودند و حتی، بارها نیز با آنان درگیری فیزیكی داشته و چندین مورد، قرق بانان را هم مورد ضرب و شتم قرار می دادند.
او ادامه داد: اما انگیزه و احساس تكلیف شرعی و قانونی، باعث شد كه ما بر این تصمیم خود اصرار ورزیم و بر اجرای دقیق آن نیز پای بفشاریم.
وی اظها ر داشت: جنگلی كه پیش از اجرای طرح مورد بحث، در حال احتضار و جان دادن بود، اكنون به منطقه ای سالم، سرسبز، مفرح و دیدنی تبدیل شده كه رهگذران و گردشگران را به آینده خود امیدوار كرده است.
منطقه دینار كوه، با آب و هوایی معتدل، فضایی دلپذیر، درختانی سرسبز، بوته هایی پر پشت، پوشش گیاهی متنوع، پرندگانی رنگارنگ و گونه های جانوری متعدد، همه انسان های دوست دار طبیعت را به تفرج و تماشای خود فرا می خواند.
در این منطقه، بر اثر حفاظت مستمر، مراقبت های ویژه و كمك های لازم، اكنون هزاران درخت و درختچه و نهال جوانه زده و درخستان های جدید و مناظر بدیع و دیدنی را به وجود آورده است.
ممنوعیت چرای دام و بهره برداری های عمومی و ورود دامداران و عشایر به محدوده طرح، باعث شده كه در ریشه هر درخت پیر و فرتوت كه بر اثر وزش ملایم ترین باد، ممكن است از جای كنده شود و جان سپارد، چندین درخت سبز و جوان و بانشاط جوانه زده و در كمال محبت و عاطفه، در آغوش مادر خود آرمیده تا امید و آینده نگری را به طبیعت و بشریت هدیه دهد.
این منطقه دل نشین، ضمن كمك به تداوم حیات كهن درختان بلوط و تضمین آینده نسل های بعدی، بستر تكثیر و تقویت انواع جانداران جنگلی، پرندگان زیبا، حشرات مفید و خزندگان كم یاب را نیز فراهم كرده است.
رویش انبوه گیاهان دارویی، زادآوری و ثمر دهی زیاد درختان و تولید فرآورده های جنگلی، روییدن گیاهای خوراكی، تضمین حیات گیاهان و بوته های كمیاب، جلوگیری از انقراض نسل جانوران، ایجاد تغییر در آب و هوای منطقه، ایجاد اشتغال برای جوانان و بهره برداران مقیم و مهمان، دل گرمی و ایجاد انگیزه بین مردم، استفاده خانواده های آبدانانی و دهلرانی از این فضای طبیعی و تضمین تحكیم آینده دامداران به عنوان منبع تولید علوفه ارزان، از دیگر مزیت های منطقه قرق شده دیناركوه آبدانان است.
صدها مسافر و كوهنورد شهرستان های استان ایلام و همچنین گردشگران استان های هم جوار، ضمن ابراز رضایت مندی از فضای موجود، اكنون به پاسداشت این خدمت خواستار قدردانی و سپاس مسوولان استان از مجریان، طراحان و محافظان این مكان تفریحی شده اند.
بنابراین شایسته است؛ با قدردانی از مدیركل منابع طبیعی استان، مدیر و كاركنان اداره منابع طبیعی شهرستان آبدانان، درخواست می شود كه از راه های مختلف، از دست اندركاران این ابتكار ماندگار تجلیل لازم به عمل آید تا زمینه اجرای اقدام های مشابه در همه حوزه های مدیریتی و ماموریتی دستگاه های اجرایی ایلام فراهم شود. 
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 11ماه و -16روز