غارنشینان ایلام ساماندهی نشدند/ عدم تحقق وعده های دولت برای محرومان

در حالی که دولت وعده ساماندهی غارنشینان و مناطق کپرنشین ایلام را داده بود ولی متاسفانه این اقشار محروم هنوز از بی توجهی ها رنج می برند.

به گزارش خبرنگار مهر، هم اکنون عده ای مردم استان ایلام در مناطق شهرستان دره شهر و شهرستان شیروان چرداول در محرومیت زیادی به سر می برند چراکه عده ای از آنها در غار و عده ای به حالت کپری زندگی خود را می چرخانند.

 به رغم اقدامات خوب از جانب نهادهای حمایتی و دستگاه های اجرایی دیگر در سالهای گذشته ولی هنوز تکلیف این مردم که در بدترین وضعیت ممکن در حال زندگی هستند، مشخص نیست.

دولت در سالهای قبل با حضور مسئولان ارشد کشوری وعده ساماندهی به این مردم محروم داد ولی هنوز متاسفانه نحوه زندگی این افراد تغییر نکرده است.

در حالی که به راحتی می توان با ارائه تسهیلات در زمینه دامداری و ساخت سرپناه مناسب در همان مناطق به زندگی این افراد سر و سامان داد.

روستاهای غارنشین و کپرنشین ایلام

کارشناس حوزه مسائل اجتماعی استان ایلام در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: روستاهای تخته نرم، کل آباد، کوه نشینی، لودر، مهواز و گرمیشان بخش ماژین از توابع شهرستان دره شهر به صورت غار نشینی و چادر نشینی زندگی می کنند.

محمد اکبری بیان داشت:  این در حالی است که در سایر مناطق استان ایلام روستائیانی هستند که شرایط مناسبی ندارند و به صورت چادرنشینی و کپرنشینی و ساختمانهای گلی و سنگی زندگی می کنند.

وی افزود: روستاهای گل دره، چال خشک، میدر، باغ، شاران، سیرین بالا و پایین، بان کلا از جمله روستاییانی هستند که در منطقه پیاز آباد منطقه هلیلان از توابع شهرستان شیروانچرداول در شرایط بسیار نامناسبی زندگی می کنند.

وی بیان داشت: اگرچه دولت اخیراً قدمهای مثبت و قابل توجهی در راستای حل مشکلات آنها برداشته ولی کافی نبوده و متأسفانه این خانواده ها از امکانات اولیه زندگی محروم هستند.

اکبری با اشاره به اینکه غارنشینان دره شهر حدود 40 خانوار بوده که از سال های گذشته تاکنون در غارهای دامنه کبیرکوه در 95 کیلومتری جنوب شرقی این شهرستان بسر می برند، سال گذشته رئیس دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری از ساماندهی غارنشینان شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام خبر داد ولی همچنان این وعده عملی نشده است.

وی افزود: دولت می تواند با ایجاد یک سایت واحد برای ساماندهی این مردم زحمت کش اقدم کند و از این نوع زندگی راحت شوند.

این کارشناس عنوان کرد: اینکه گفته می شود خود این مردم چنین وضعیتی دوست دارند اصلا اینطور نیست بلکه باید به این مردم روحیه و امیدواری داد و آنها را مورد توجه قرار داد.

وی افزود: مناطق کپیر نشین و غار نشین استان ایلام دارای مردمانی خودساخته است که از طریق دامداری و کشاورزی نیازمهای زندگی خود را بر طرف می کنند.

اکبری یادآور شد: در نقاط مختلفی از استان ایلام محرومیت وجود دارد ولی در بعضی از مناطق بیشتر از محرومیت بی توجهی وجود دارد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 14ماه و 3روز