گزارش/شرایط معاودین در ایلام چگونه است؟

به هنگام اخراج‌شان از عراق که به سال 1980 میلادی برابر با آغاز جنگ در سال 1359 هجری شمسی برمی‌گردد، جمعیت معاودین (ایرانیان رانده شده ازعراق) ساکن استان ایلام از مرز 150 هزار نفر هم می‌گذشت، تعداد بی‌شماری از آنها با اخذ تابعیت ایران، برخی‌ هم با مهاجرت به اروپا، استرالیا و آمریکا و در نهایت با تعداد اندکی که پس از سقوط صدام حسین به عراق بازگشتند، اینک تعدادشان به مرز 4 هزار نفر هم کاهش یافته است.
به گزارش خبرنگار ایسنا، این 4 هزار نفر هم که در شرایط فعلی حامل کارت سفید اتباع خارجی هستند با وعده مسوولان محلی استان ایلام قراراست به مرور تابعیت جمهوری اسلامی ایران را کسب کنند و این موضوع برای همیشه حل شود.
به گفته یکی از معاودین، وعده مسوولان در ایلام به این افراد در حقیقت به مثابه پایان دادن به رنجی است که سال‌ها دست به گریبان‌شان بودند؛ حمل کارت سفید یعنی تابعیت غیر ایرانی، به همین خاطر آمد و شد این افراد از استانی به استان دیگر بایستی همراه با "برگ تردد" صورت پذیرد.
ثبت نام‌شان در مدارس بایستی به صورت غیرانتفاعی و با پرداخت مبالغی بین 100 تا 150 هزار تومان انجام می‌پذیرد، پذیرش‌شان در دانشگاه‌های انتفاعی ناممکن و حتی در برخی مراکز آموزش عالی برمبناهایی سخت ممکن خواهد بود.
هرگونه داد و ستدهای بانکی برای این افراد دشوار و حتی تا همین یکی دو ماه قبل داشتن کارت عابربانک هم برای معاودین حامل کارت سفید ناممکن بود، گواهینامه هم ندارند و اصولا معلوم نیست چگونه قابل استحصال خواهد بود، از حق یارانه هم معلوم است که محرومند، زیرا این مقدار پول به اتباع ایرانی پرداخت می‌شود که در واقع یک حقیقت قانونی غیرقابل انکاراست، با همین کارت سفید اگر بخواهند برای جمع‌آوری اموال منقول و غیرمنقول‌شان که رژیم سابق عراق آنها را به نفع حاکمیت خود مصادره کرده بود، به عراق بروند، با تار و پودهای بروکراسی در خود عراق و نمایندگی‌های دیپلماتیک آنها در جمهوری اسلامی ایران مواجه می‌شوند!! و اینک مانده‌اند که چه کنند.
اما با این مقدمه که بخشی از داستان کوتاه یک قصه دور و دراز بود برمی‌گردیم به وعده‌های مسوولان محلی در استان ایلام از جمله قول معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام به معاودین که در یکی از شب‌های ماه مبارک رمضان به آنها داده شد.
معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام به معاودین قول داد که بعد از ماه مبارک رمضان هر از گاهی پرونده 20 نفر از جامعه معاودین متقاضی تابعیت ایران را مرور و کار آنها را سریع به راه خواهیم انداخت و البته "الوعده وفا" شد، چرا که حجت‌الاسلام "صحبت الله رحمانی" به روند شتاب بخشیدن به این موضوع عمل کرد و در حال حاضر تعداد دریافت‌کنندگان سجل ایرانی رو به افزایش نشان می‌دهد و این موضوع را بعضی از معاودین هم تصدیق می‌کنند.
یک معاود در همین رابطه گفت: ما ضمن قدردانی از روند سرعت بخشیدن به کار تابعیت ما، متاسفانه مشکلاتی پس از دریافت سجل جمهوری اسلامی ایران پیش رو قرار می‌گیرد.
وی تاکید کرد:پس از اخذ تابعیت ایران اینک چند هفته‌ای است برای اخذ معافیت (بالای 1354) به حوزه نظام وظیفه یا پلیس +10 مراجعه می‌کنم که می‌گویند شما بایستی به اداره تابعیت در تهران مراجعه کنید. در پاسخ به چرایی این موضوع می‌گویند چون پس از اخذ تابعیت، نام شما در فهرست "مشمولان" گنجانده نشده است و ما نمی‌توانیم فرمی که برمبنای آن قابل تنظیم است برای شما تکمیل و به نظام وظیفه عمومی مرکز ارسال کنیم.
یکی دیگر از همین افراد گفت :بعضی از مسوولان در اداره گذرنامه کشور از چگونگی اعطای تابعیت ایران به این افراد ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند، بعضی‌ها هم به ما گفته‌اند که اگر مراجعه کنید ممکن است تابعیت شما را "کان لم یکن" کنند؛ به همین خاطر مانده‌ایم که چه کنیم.
در همین خصوص مدیرکل اداره اتباع و مهاجرین خارجی استان ایلام به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: برای حل مشکل "کارت پایان خدمت معاودین" قراراست با مسوولان ناجا نشستی مشترک برگزار کنیم.
"علی نجات‌سلیمانی" تاکید کرد: انتظار ما از "ناجا" این است که همانند گذشته همکاری‌های خود را با ما را داشته باشد، از این رو هم قرار است نماینده اداره مهاجرت نیروی انتظامی از مرکز به ایلام عزیمت کند تا با هماهنگی هم این‌گونه موارد را حل کنیم.
وی درباره تهدید به سلب هویت افرادی که به تازگی به تابعیت جمهوری اسلامی ایران درآمده‌اند نیز گفت: برابر قانون هیچ کس نمی‌تواند فردی ایرانی را از حق تابعیتش محروم یا از آن سلب کند.
سلیمانی درباره علت اخذ هزینه تحصیلی از معاودین حامل کارت سفید هم گفت: تاکید استاندار ایلام بر عدم دریافت هزینه از معاودین است، و این موضوع را در نشستی با مسوولان آموزش و پرورش مطرح کرده است.
مدیرکل اداره اتباع و مهاجرین خارجی استان ایلام گفت: بنا به اظهارنظر مسوولان آموزش وپرورش، این موضوع در شیوه نامه وزارت مطرح شده است.
سلیمانی با اشاره به این‌که هم اینک نزدیک به 4 هزار نفر معاود حامل کارت سفید در استان ایلام زندگی می‌کنند، گفت: بناست این موضوع در نشست بعدی شورای آموزش و پرورش استان مورد بررسی قرار گیرد تا این مشکل نیز برطرف شود.
در همین حال یکی از مدیران مدارس سطح شهر ایلام با تایید تقاضای مبلغ بین 100 تا 150هزار تومان در ازای ثبت نام فرزندان معاودین حامل کارت سفید به خبرنگار ایسنا گفت: دریافت این مبلغ بر اساس شیوه‌نامه‌ای که از آموزش و پرورش استان ایلام به ما ابلاغ شده، صورت می‌گیرد.
رییس سازمان آموزش و پرورش استان ایلام نیز در رابطه با چگونگی تقاضای وجه از معاودین جهت ثبت نام فرزندان آنها در مدارس به خبرنگار ایسنا گفت: با وجودی که دریافت وجه ثبت‌نام از معاودین حامل کارت سفید ابلاغیه‌ای وزارتخانه‌ای است، اما هیچ معاودی که برای ثبت نام فرزندش به مدرسه‌ای مراجعه کند با پاسخ محض منفی مسوولان مدرسه مواجه نشده است.
"یزدانبخش شریفی" تاکید کرد:همه معاودین که دارای مدارک رسمی از جمله دارندگان کارت سفید که برای ثبت نام فرزندان خود به مدارس انتفاعی مراجعه می‌کنند موفق به این کار شده‌اند یعنی با وجود نپرداختن وجه استحقاقی، فرزندان آنان را ثبت نام کرده‌ایم.
وی با ناچیز توصیف کردن هزینه ثبت نام از فرزندان معاودین، اظهار کرد: برخی از این افراد از نظر مالی توانمندند، با این اوصاف ما از ثبت‌نام فرزند آنها در مدارس دریغ نکرده‌ایم.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 8روز