اهدای بیش از ۷ هزار واحد خون در ایلام طی امسال

مدیر پایگاه انتقال خون استان ايلام از اهداي 7292 واحد خون به نیازمندان طی شش ماه نخست سال جاری در این استان خبر داد.
مجید زینعلی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: این میزان واحد خون در اختیار بیماران تالاسمی، هموفیلی و مجروحان تصادفی قرار گرفته و در صورت نیاز به استان‌های همجوار ارسال می‌شود.
وی افزود: از خون‌های اهدا شده فراورده‌های خونی شامل پلاسما، پلاکت، کرایو و فاکتورهای انعقادی خون تهیه شده و بر حسب نیاز در اختیار بیماران نیازمند قرار می‌گیرد.
زینعلی با اشاره به اینکه از بین اهداکنندگان خون در این استان 92 درصد آقایان و 8 درصد بانوان بوده‌اند، افزود: افراد می‌توانند با اهدای خون خود علاوه بر کاری خداپسندانه در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و ریوی، کاهش غلظت خون و سلامتی جسم و روان خود تلاش کنند.
مدیر پایگاه انتقال خون استان ايلام خاطرنشان کرد: این استان در زمینه اهدای خون سالم جزء استان‌های برتر کشور بوده و علاوه بر نیاز خون استان، مازاد خون‌های اهدایی را به سایر استان‌ها ارسال می‌کند.
وی با بیان اینکه تاکنون هیچ گونه خون اهدایی مشکوک به اچ. آی. وی مثبت در این استان مشاهده نشده است، اضافه کرد: در نیمه اول امسال بیش از 12 هزار و 228 واحد خون مازاد بر نیاز استان به استان‌های همجوار نظیر خوزستان، کرمانشاه و لرستان ارسال شده است.
وی با اشاره به اینکه بیشترین مراجعه‌کنندگان اهداي خون در استان در ماه‌‌های اردیبهشت و خرداد هستند، بیان کرد: دليل اينكه در ماه رمضان نیاز به خون زیاد است، مراجعه کم اهداکنندگان خون در این ماه است.
مدیر پایگاه انتقال خون استان با بیان اینکه میانگین مراجعه‌کنندگان اهداي خون در کشور، به ازاي هر یکهزار نفر جمعیت 20 نفر است، خاطرنشان کرد: در استان در حال حاضر به ازاي هر یکهزار نفر جمعیت بیش از 23 نفر اهداکننده خون داریم که این نشان‌دهنده روند رو به رشد آن است.
وی به پرسنل انتقال خون توصیه کرد با توجه به اینکه اهداي خون یک عمل انسان‌دوستانه و خیرخواهانه است، لذا کارکنان انتقال خون باید با احترام کامل و تکریم رفتار کنند.
زینعلی اضافه کرد: اجرای برنامه‌هاي فرهنگی در گرایش مردم به اهداي خون بسیار موثر است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 18ماه و 3روز