شش دکل حفاری در میدان نفتی آذر استان ایلام نصب می شود‏

مجری طرح توسعه میدان های نفتی آذر و چنگوله در شركت مهندسی و توسعه نفت (متن) گفت: شش دكل حفاری تا پایان امسال در میدان مشترك نفتی آذر استان ایلام با كشور عراق نصب و احداث ‏می شود.‏
 
'حمید كریمی' روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: مطالعات احداث دكل در این منطقه پایان یافته و زیرساخت های لازم برای ‏توسعه این میدان بزرگ نفتی كشور و استان ایلام فراهم شده است.‏
وی تولید از میدان آذر را بر پایه برنامه و نقشه راه نخستین، 65 هزار بشكه در روز اعلام كرد و افزود: برای تولید این میزان نفت، 55 ماه زمان پیش‌بینی شده است ولی تا پیش از این زمان قرار است در مدت 36 ماه 30 هزار بشكه‌ نفت از آن برداشت شود.
كریمی ادامه داد: تولید نفت از میدان آذر با حفاری 19 حلقه چاه انجام می‌شود كه پس از برداشت برای فرآورش به تاسیسات بهره‌برداری دهلران ارسال خواهد شد.
مجری طرح توسعه میدان های نفتی آذر و چنگوله ایلام، پاك ‌سازی و مین‌روبی میدان را از دشوارترین مراحل آماده‌سازی منطقه برای استقرار دكل عنوان كرد.
وی یادآور شد: میدان نفتی آذر در نقطه مرزی میان ایران و عراق قرار دارد و از آنجا كه در دوران دفاع مقدس چندین عملیات جنگی بزرگ در این منطقه انجام شده بود، برای مین ‌روبی و پاك سازی بقایای مواد منفجره زمان زیادی هدر رفت.
كریمی ادامه داد: ساخت جاده‌های دسترسی، سلر، تامین دكل برای پوشش مخابراتی منطقه و عقد قرارداد تامین 27 مگاوات برق مورد نیاز برای تاسیسات موجود از دیگر فعالیت‌های توسعه ای میدان نفتی آذر است.
مجری طرح توسعه میدان های نفتی آذر و چنگوله آغاز فعالیت های اجرایی این میدان بزرگ و مهم را نقطه عطفی برای كاهش نرخ بیكاری و افزایش اشتغال جوانان استان ایلام ارزیابی كرد.
وی افزود: نزدیك به دو هزار فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم با آغاز فعالیت های اجرایی این میدان نفتی در استان ایلام ایجاد می‌شود.
این مدیر نفتی كشور بیان كرد: 'آذر و چنگوله'؛ از میدان های مشترك ایران با عراق، در 20 كیلومتری جنوب خاوری شهرستان مهران استان ایلام قرار دارد.
كریمی ادامه داد: بر پایه اعلام كارشناسان حوزه انرژی، نفت تولیدی این دو میدان جزو مرغوب ترین نوع نفت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
وی یادآور شد: نخستین دكل حفاری میدان نفتی آذر یازدهم مهر گذشته در سفر 'محمدرضا رحیمی' معاون اول رییس جمهوری و 'رستم قاسمی' وزیر نفت به استان ایلام و این منطقه نفتی نصب شد.
مجری طرح توسعه میدان های نفتی آذر و چنگوله گفت: دكل حفاری 'پیروزی' متعلق به شركت ملی حفاری با قدرت سه هزار اسب بخار قرار است بزودی برای آغاز حفاری دومین حلقه چاه از جنوب كشور وارد این میدان نفتی شود.
كریمی یاد آور شد: میزان نفت در جای میدان آذر، 2،5 میلیارد بشكه برآورد شده است.
وی گفت: شركت مهندسی و توسعه نفت (متن) برای توسعه این میدان سال گذشته قراردادی را با شركت مشترك (كنسرسیومی) متشكل از شركت‌ اویك و صندوق بازنشستگی صنعت نفت به ارزش 1.9 میلیارد دلار امضا كرده است.
مجری طرح توسعه میدان های نفتی آذر و چنگوله با بیان این كه آذر از پیچیده‌ترین میادین نفتی كشور است، افزود: عمق چاه‌هایی كه برای تولید در این میدان باید حفاری شود، گاهی به بیش از چهار هزار و 700 متر می رسد، ضمن این كه ساختار مخازن میدان نیز ویژگی ها و پیچیدگی های خاص خود را دارند كه قابل مقایسه با دیگر میادین نفتی كشور نیست.
استان ایلام در باختری ترین نقطه جغرافیایی كشور در حوزه ذخائر نفت و گاز جزو سه استان نخست كشور است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 19ماه و 11روز