کاوش در محوطه‌های پیش از تاریخ ایلام پس از ۶۰ سال

كاوش باستان‌شناسي در محوطه‌هاي متعلق به دوره‌ي «پيش از تاريخ» در دشت هليلان استان ايلام پس از حدود 60 سال ازسر گرفته مي‌شود.
معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان ايلام در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام اين مطلب بيان كرد: دشت هليلان در شهرستان شیروان چرداول، محوطه‌ و غارهاي پيش از تاريخي دارد كه در سال‌هاي پيش از انقلاب اسلامي توسط مورتن سن، باستان‌شناس دانماركي بررسي‌ و كاوش شدند و اكنون گزارش‌هايي كه از نتيجه‌ي كار او وجود دارد، بيشتر به زبان انگليسي است و ترجمه نشده است.
عبدالمالك شنبه‌زاده اظهار كرد: يكي از محوطه‌هاي شاخص اين دشت، تپه‌ي گوران است كه آثاري از دوره‌ي پارينه‌سنگي و ميان‌سنگي در آن پيدا شده است. همچنين تعدادي سازه‌ي معماري و قبر در بررسي‌ها و كاوش‌هاي اين تپه كشف شده بود. همه‌ي اين كاوش‌ها و بررسي‌ها پيش ازانقلاب انجام شدند و با اقدامات حفاظتي خاص همراه نبودند و سبب شدند بسياري از آثار معماري كشف‌شده از بين بروند.
او افزود:‌ با وجود بررسي‌هايي كه انجام شده و به حدود 60 سال پيش متعلق است، قطعا اگر دوباره بررسي‌ها و كاوش‌هاي جديدي انجام شود، اطلاعات تازه‌تري به‌دست مي‌آيد؛ اما اين كار نيازمند تامين اعتبار است. اميدوارم اعتبار لازم براي اين كار تخصيص داده شود تا كاوش و بررسي اين محوطه‌ي ارزشمند را آغاز كنيم.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 4روز