اثر تاریخی "تپه چقاسبز" ایلام در فهرست آثار ملی ثبت شد

اثر تاریخی "چقاسبز" در شهرستان دره شهر واقع در جنوب استان ایلام در جلسه شورای سیاستگذاری ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی به ثبت ملی رسید.
به گزارش خبرگزاری مهر، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان ایلام ضمن بیان این خبر اظهار داشت: تپه چقاسبز در شهرستان دره شه، بخش مرکزی، دهستان زرین دشت در یک کیلومتری شمال روستای فاضل آبادقرار دار دو به علت پوشش سبز رنگ ناشی از تحت کشاورزی بودن اثر و محیط پیرامون آن به چقا سبز اشتهار دارد.
علی قاسم پور افزود: تپه چقاسبز با ارتفاع از سطح دریا 620 متر است که سطح قاعده تپه به صورت بیضی شکل بوده و دارای شیب یال های نسبتاً تند از اطراف و شیب یال جنوبی نسبت به سایر جهات ملایمتر و بیشترین ارتفاع تپه مربوط به یال غربی و در حدود 18 متر است.
وی تصریح کرد: مواد فرهنگی مشاهده شده بیانگر وجود استقرارهایی مربوط به ادوار مس وسنگ، برنز و تاریخی است که در سال 1934 موسسه آمریکایی مطالعات هنر و باستان شناسی ایران با حمایت مالی خانم کریستین هلمز که سرپرستی آن را پرفسور آرتور ابهام پوپ بر عهده داشت فعالیت خود را آغاز کردند و با درخواست آقای پوپ، اریک اشمیت به عنوان سرپرست هیأت در منطقه مشغول بررسی شد که در این میان تپه چقا سبز نیز مورد بررسی قرار گرفت. اشمیت این تپه را با نام چقا سبز سیمره معرفی و آن را به ادوار پیش از تاریخ و تاریخی نسبت داد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: تپه های دیگری با نام چقا سبز در نزدیک این اثر و در ناحیه متعلق به لرستان امروزی است وجود دارند که مهمترین آنها توسط اشمیت مورد کاوش قرار گرفته و جدا از تپه مورد نظر ما هستند.
هم اکنون استان ایلام دارای 733 اثر ملی تاریخی،معنوی و طبیعی در فهرست آثار ملی کشور است.
کاوش در محوطه‌های پیش از تاریخ ایلام از سرگرفته می شود
در صورت تامین اعتبار کاوش باستان‌شناسی در محوطه‌های متعلق به دوره‌ی پیش از تاریخ در دشت هلیلان استان ایلام پس از حدود 60 سال ازسر گرفته می‌شود.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان ایلام با اعلام این مطلب بیان کرد: دشت هلیلان در شهرستان شیروان چرداول، محوطه‌ و غارهای پیش از تاریخی دارد که در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی توسط مورتن سن، باستان‌شناس دانمارکی بررسی‌ و کاوش شدند و اکنون گزارش‌هایی که از نتیجه‌ی کار او وجود دارد، بیشتر به زبان انگلیسی است و ترجمه نشده است.
عبدالمالک شنبه‌زاده اظهار کرد: یکی از محوطه‌های شاخص این دشت، تپه‌ی گوران است که آثاری از دوره‌ی پارینه‌سنگی و میان‌سنگی در آن پیدا شده است. همچنین تعدادی سازه‌ی معماری و قبر در بررسی‌ها و کاوش‌های این تپه کشف شده بود.
وی ادامه داد: ‌ها و بررسی‌ها پیش ازانقلاب انجام شدند و با اقدامات حفاظتی خاص همراه نبودند و سبب شدند بسیاری از آثار معماری کشف‌شده از بین بروند.
این مسئول افزود:‌ با وجود بررسی‌هایی که انجام شده و به حدود 60 سال پیش متعلق است، قطعا اگر دوباره بررسی‌ها و کاوش‌های جدیدی انجام شود، اطلاعات تازه‌تری به‌دست می‌آید اما این کار نیازمند تامین اعتبار است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 7روز