تئاتر ایلام دچار سکته شده است...

يك نويسنده گفت: تئاتر استان ايلام در عرصه آموزش دچار سکته شده است.
"سعید خیرالهی" در حاشیه بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در سال‌های گذشته تئاتر دانش‌آموزی در استان از جشنواره استانی امروز از سطح فنی بالاتری برخوردار بود که نتیجه آن را می‌توان در پرورش هنرمندانی دید که امروزه در استان از دیگران متمایزند و ممتاز به حساب می‌آیند.
وی با بیان اینکه بخش اعظمی از این موفقیت‌ها مرهون نقد و بررسی هر اثر است که پس از اجرای آن انجام می‌شود، تصریح کرد: اکنون جای خالی نقد آثار به خوبی مشاهده می‌شود و می‌توان گفت که تئاتر نه تنها در استان بلکه در کشور نیز دچار سکته شده است.
این نویسنده و کارگردان تئاتر ادامه داد: زمانی که تئاتر ایلام دوران آموزشی خود را شروع کرد تا مدتی این روند به خوبی ادامه پیدا کرد اما در زمانهایی خاص دچار رکود شد، چرا که آموزش در این عرصه رخت بر بست و یا شاهد انجام آن به صورت ناصحیح هستیم که تاثیر نخواهد داشت.
خیرالهی ادامه داد: به طور طبیعی هر بازیگر تئاتر باید 13 تا 14 سال اصول اولیه را بیاموزند و بعد از این سنین به پله‌های بعدی پا گذارد تا به عنوان یک هنرمند موفق خود را نشان دهد و از کار خود احساس رضایت کند.
این نویسنده معتقد است: موفقیت در این عرصه در گرو چگونگی گذراندن درست این آموزش‌هاست اما متاسفانه بسیاری از افراد در دوران جوانی و در حالی که به کارهای دیگر اشتغال داشته‌اند بعد از آموزش‌هایی ناقص وارد این عرصه می‌شوند که نه تنها موفق نمی‌شوند بلکه امید را ازعلاقمندان نیز سلب می‌کنند.
وی با بیان اینکه وقت آن رسیده است که مردم با تئاتر آشتی کنند، افزود: تئاتر خیابانی بهترین راه برای رسیدن به این خواسته است چون تئاتر خیابانی خیلی امکانات کم‌تری می‌خواهد و نیازمند برخی قید و بندهای تئاتر صحنه‌ای نیست و از راهها و ظرفیت‌هایی است که می‌توان مردم را با تئاتر آشتی داد.
نویسنده و کارگردان نمایش" سوز کمانچه" معتقد است: بسیاری از بازیگران تئاتر نمی‌دانند چرا بازی می‌کنند و درک درستی از پیوند تئاتر با جامعه‌شناسی، روان‌شناس ویا مردم‌شناسی ندارند در صورتی که باید با این مفاهیم حداقل آشنایی داشته باشد چرا که دانستن این آگاهی‌ها برای حرکت به سوی تئاتر درمانی ضروری است.
خیرالهی ادامه داد: در حالی که تئاتر یک بازی است و علاوه بر تفنن خاص خود ایده‌ای را نیز در ورای خود باید داشته باشد اکثر تئاترهایی که انجام می‌گیرد موضوع دغدغه شخصی خود نویسنده است در صورتی که کارگردان موفق کسی است که دغدغه‌های اجتماعی‌اش را روی صحنه آورد.
وی با ابراز تاسف ادامه داد: بسیاری از نویسندگان و کارگردانان عرصه تئاتر فکر می‌کنند مرغ همسایه غاز است و از ادبیات دیگر استان‌ها استفاده می‌کنند اما باید توجه کند تئاتر هر استان در صورتی موفق می‌شود که بتواند دغدغه‌های مردمش را در قالب ادبیات خود این مردم روی صحنه بیاورد.
سعید خیرالهی در بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان موفق به کسب تندیس جشنواره و دیپلم افتخار برترین کارگردان شد.
نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال