بولی (bowli) نام منطقه ای در شرق شهر ایلام می باشد که بدلیل وجود منابع سرشار نفت و گاز از دیرباز مورد توجه بوده است. حوزه نفتی تنگ بیجار در این منطقه واقع شده است.

آتشبار یا آنگونه که مردم محلی آنرا می نامند؛ آگرواج، پدیده ای طبیعی در روستای سرپیتک از روستاهای دهستان بولی می باشد. این آتشبار (آگرواج) بنا به گفته ساکنان محلی، از زمانی که اهالی ده در آن منطقه زندگی کرده اند و از پیش از ۱۰۰ سال پیش تاکنون روشن بوده و تا به حال خاموش نشده است و با اینکه اطراف آن زمین‌های کشاورزی وجود دارد تا به حال این پدیده باعث آتش سوزی نشده و خاک این منطقه نیز برای کشاورزی بسیار مرغوب و حاصلخیز است.

دلیل روشن بودن این آتشبار احتمالاً نزدیکی زیاد گاز به سطح زمین می باشد و این موضوع باعث شده تا با کنار زدن خاک از سطح زمین با شعله جدیدی روبرو شویم.

به گفته ساکنان محلی، در دوران ساسانی و در این منطقه سپاه هفتم ساسانی با اعراب درگیر شده است و تا امروز می توان نوک پیکان های باستانی را در نزدیکی آگرواش یافت. آثار باستانی و کوزه های سفالین تاریخی فراوانی در این منطقه یافته شده است و هنوز نیز می توان آثار کوزه های یافته شده را در این منطقه یافت.

نقطه جغرافیایی این منطقه بین طول و عرض جغرافیایی ۳۳.۸۲۸۸۳۵ و ۴۵.۹۰۹۲۵ می باشد. (لینک گوگل مپ)

طبیعت منطقه بولی بسیار بکر و چشم نواز می باشد. جاده دسترسی تا روستای چمن بولی بصورت آسفالت و دولاین است. از روستای جمن تا سرپیتک که حدد ۵ دقیقه مسافت می باشد، جاده به صورت خاکی است و  از روستای سرپیتک تا آگرواش ۱۰ دقیقه پیاده روی در منطقه ای بکر و چشم نواز است.

 

تصویری از منطقه:

 

تصویری پانورامیک از منطقه بولی: