معرفی اماکن، دیدنی ها و جاذبه های استان ایلام

دین و مذهب استان ایلام

دین مجموع معتقدات و عاداتی است كه انسان را با قوه ما فوق یا خالق بشر مربوط می‌نماید و به معنی دیگر دین عبارت است از نظام و برنامه ای كه خداوند برای هدایت ورستگاری انسان به پیامبر خویش وحی كرده است.

تا پیش از پیروزی اعراب و سپاهیان اسلام برایران دین مردم ایلام نیز مانند بسیاری از مناطق دیگر كشور دین زرتشتی بود و اهورا مزدا خدای خوبیها و روشنایی در برابر اهریمن خدای تاریكی و ظلمت مورد ستایش قرار می‌گرفت و عناصر دیگری نظیر آب، آتش و خاك عناصری مقدس به شمار می‌رفتند و استفاده از آنها تابع آداب و مناسك خاص (بویژه در جشنها و اعیاد مذهبی) بود.

با پیروزی مسلمین به تدریج دین اسلام به واسطه‌ی تعالیم مفید و رهایی بخش انسانها و همینطور شرایط سخت و سنگین حكومت‌های مستبد گذشته بر مردم ایران به سرعت مورد پذیرش مردم قرار گرفت و با وجود باقی ماندن عده ای بر دین زرتشت دین اسلام در اكثریت قریب به اتفاق نواحی مختلف ایران نفوذ و یا گسترش كامل یافت.

اختلافاتی كه بر سر جانشینی پیامبر اسلام (ص) و مسئله خلافت در قرون اولیه اسلامی ‌رخ داد موجب اختلاف آراء و در نتیجه تشكیل فرقه‌های مذهبی متعدد در دوره‌های بعدی گردید.

سرزمین ایلام بواسطه همجواری با سرزمینهای عراق و قرار گرفتن در معرض اولین حملات مسلمانان و پاره ای از تبلیغات و مروجین مذهب شعیه و همینطور شرایط مساعد دیگر از دیر باز خاستگاه مذهب شیعه اثنی عشری بوده و در حال حاضر بیش از 93/99 درصد جمعیت آنرا تشكیل می‌دهد.

فراداده(برچسبها):

منبع: پایگاه گردشگری مجازی ایلام

عمر سایت: 18سال و 13ماه و 5روز