صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

پی نوشت
روح اله پورنصرت

 • بعدی
 •  
     مديريت بحران

  با قطعی چند روزه  آب شهر ایلام به علت بارش غیر منتظره باران مجالی بدست آمد تا عملکرد مديران استان در خصوص  مديريت بحران را از نزديک شاهد بوده و تجربه کنيم. هر چند  به اعتقاد بسیاری از مردم عملکرد مسئولان ذیربط در این خصوص ضعیف و قابل دفاع نیست اما مديران مربوطه نیز توجیهاتی برای این مسئله داشتند. لذا فارغ از اينکه مقصر کیست در نوشتاری کوتاه به موضوع مهم اما مغفول مدیریت بحران که به نظر می رسد جای کار بسیاری در استان ایلام دارد بپردازیم.

  مديريت بحران از مقولاتي است که پس از هر حادثه و بحراني کاربرد فراواني دارد.

  تعريف ابتدايي مديريت بحران، يک تعريف فني و تکنيکال بود. به اين شکل که در صورت وقوع بحران، نيروهاي امدادي چگونه به فعاليت بپردازند و به امداد و نجات مشغول شوند. در تعريف از مديريت بحران، بيشتر فاز مقابله مطرح بود; يعني حادثه رخ بدهد و آنگاه انسان چه کند و چگونه بعد از حادثه را مديريت کند. اما بعد از مدتي مشخص شد که اين تعريف از مديريت بحران، کار ساز نيست و مشکلي را حل نمي کند. با توجه به توسعه همه جانبه اي که در جوامع شاهد هستيم و ايجاد کارخانجات و استفاده از تکنولوژي هاي جديد، مطمئنا بحران هاي نويني را شاهد هستيم. به عنوان مثال اگر از يک زمين لم يزرع، استفاده اي نبريم، بحراني وجود ندارد اما به محض اينکه در همين دشت، پالايشگاه گاز احداث شود، شرايط براي وقوع بحران فراهم مي شود. از نشت گاز گرفته تا احتمال انفجار مخازن بحران هايي هستند که احتمال وقوعشان فراوان است. بعد از مدتي مشخص شد تعريف اوليه مديريت بحران ناکارآمد است، طي 5 سال گذشته تعريف جديدي از مديريت بحران مطرح شده است. که شامل:

  1- به تدابيري که اتخاذ مي شود تا حادثه از هر نوعي رخ ندهد (پيشگيري)، اين نوع تدابيرمعمولا سخت افزاري هستند.
  2- اگر حادثه رخ داد، عوارض و خرابي هاي کمتري حاصل  شود.
  3- آماده سازي و آموزش مردم هم بايد انجام شود، مباحث نرم افزاري در اين بند مطرح مي شوند و برنامه سازمان ها و آمادگي آنها هم مطرح است.
  4- اگر حادثه اي رخ داد، پس از مقابله صحيح، بازسازي و بازتواني اثربخشي هم انجام شود. با اين تعريف ديگر نمي توانيم از مديريت بحران نام ببريم، در تعريف جديد از «مديريت جامع بحران» نام مي برند که در پنج فاز، پيشگيري، کاهش مخاطرات، آمادگي، مقابله و بازسازي و بازتواني انجام مي شود.
  بايد ذهن مردم و مديران را از تعريف اوليه مديريت بحران به سمت تعريف جديد مديريت بحران سوق دهيم. زيرا علاوه بر ناکارآمدي، باعث مي شود تا هزينه، نيرو و نگاه ها به سمت غيرفعال برود. در ديدگاه اوليه بايد دست روي دست گذاشت تا بحران اتفاق بيفتد و آن گاه تدبيري برايش بينديشيم.

  مديريت بحران را مي توان با دو بينش جديد و قديمي که وجود دارد، بررسي کرد. در بينش قديمي، مديريت بحران بيشتر با عمليات مرتبط بود، توجهي به سياستگذاري و برنامه ريزي نمي شد، در واقع اين گونه تصور مي شد که مديريت بحران فقط عمليات است. در اين ديدگاه، حضور تيم هاي امدادونجات، اورژانس، هلال احمر و... و عمليات انجام گرفته توسط آنان مساوي با مديريت بحران بود.

  اما در حال حاضر، جنس کار و نگرش تغيير يافته است. در نگرش جديد، تدوين دکترين، سياستگذاري علمي، آمايش سرزميني تخصصي، تدوين راهبردها ومديريت صحيح پروژه ها اهميت دارند. اگر سياستگذاري درستي نباشد و ساختار مناسبي هم وجود نداشته باشد با وجود استفاده از بهترين امکانات، مديريت بحران ناموفق و عقيم خواهد بود.

  براي آشنايي بيشتر با بحث لازم است توضيح بيشتري بدهم. دو تفکر مطرح درباره مديريت بحران در دنيا وجود دارد. يکي از اين تفکرات که توسط نومحافظه کاران آمريکايي و عوامل صهيونيسم تبليغ مي شود، ناديده گرفتن نقش مردم و گسترش سازمان محوري در مديريت بحران است. در اين تفکر، مردم به هيچ عنوان حق حضور و دخالت در عرصه مديريت بحران را ندارند و حتي گاهي ورود صليب سرخ که يک نهاد مردمي است را هم ممنوع مي کنند، مثال خوب اين تفکر، حوادث پس از طوفان کاترينا و آتش سوزي اخير کاليفرنيا در آمريکاست، که بعد از چندسالي که از حادثه مي گذرد، مشکلات همچنان باقي است.

  تفکر و الگوي ديگري که مطرح است الگوي مديريت بحران مبتني بر جامعه است. اين الگو اخيرا در کشورهايي همچون بنگلادش، جزاير سليمان، نپال وچند کشور ديگر مطرح شده است. اين کشورها معتقدند که نيازي به سازمان نيست، آموزش هاي لازم را به صورت فردي به تمام شهروندان ارائه مي دهند، اين اقدام و آموزش ها در سونامي باعث شد تا مرگ و مير در مناطقي که تحت اين الگو بودند، کاهش يابد. البته اين الگو هم نقص دارد، اگر سازمان ناظر بر فعاليت  هاي مردمي وجود نداشته باشد، مطمئنا آسيب هايي را به همراه خواهد داشت.

  یکی دیگر از راهکارهای مقابله با بحرانهای غیرطبیعی مانند جنگ، حوادث تروریستی و عملیات خصمانه و مخرب دشمن؛ بحث پدافند غیر عامل است که در فرصتی دیگر با این بحث آشنا می شویم.

  هر چند بررسی این موضوع می تواند بسیار گسترده و عمیق باشد اما به جهت رعایت اختصار به موارد فوق بسنده نموده و امیدواریم مسائل و مشکلات در استان با دید علمی و کارشناسی مورد بررسی قرار گیرند.

     ۲۲ شهريور ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [1]

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  روح اله پورنصرت
  پی نوشت
  pournosrat at gmail.com
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (6)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  انتخابات شورا و برنامه محوری
  کلید معمای پیشرفت فیزیکی پتروشیمی ایلام!
  معمای پیشرفت فیزیکی پتروشیمی ایلام !
  وضعیت نابسامان پایانه مرزی مهران
  پدافند غیر عامل
  مديريت بحران

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  پایگاه جمع آوری و ذخیره سازی اخبار کشور
  شبکه علمی کشور

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۷۸۵۵۴ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۶۴۸ مشاهده | امروز  ۵۲۱ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ |