صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

پی نوشت
روح اله پورنصرت

 • بعدی
 •  
     انتخابات شورا و برنامه محوری

  با توجه به در پیش بودن انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و نظر به اهمیت شوراها بعنوان دو بازوی نظارتی و اجرایی نظام مدیریت شهری، ضرورت انتخاب و ورود افراد توانمند و کاردان به پارلمان شهری موضوعی روشن و با اهمیت است.
  لذا با توجه به این مقدمه، در این نوشتار  و به طور مختصر به بررسی یکی از مولفه ها و پارامترهای کلیدی برای انتخاب کاندیدای اصلح یعنی "برنامه محوری" می پردازیم.

  پاسخ شما به اين پرسش چيست؟ در انتخابات شورای شهر به کدام کاندیدا رای می دهید؟

  🔸یک جواب رایج این است:
  به آدم‌های مدبر و متخصص و پاک‌دست.
   اما به نظر من کاربلدترین و سالم‌ترین آدم‌ها، اگر برنامه مشخصی برای ورود به شورای شهر نداشته باشند، در سیستم عریض و طویل فعلی مضمحل و بی‌اثر خواهند شد. بنابراین  اولین بخش جواب این است: به کاندیدایی رای دهیم که برنامه مشخص و روشنی برای عضویت در شورای شهر دارد. به تبع این پاسخ، حال صورت سوال هم تغییر می‌کند، سوال این است که:

   به کدام برنامه‌ها رای دهیم؟

  🔸به گمانم روشن است این‌که کسی بگوید مشکلات شهر را حل می‌کنم یا مشارکت شهروندان را در اداره امور شهر بالا می‌برم، یا در جهت حل فلان مسئله تلاش می کنم، به فلان موضوع اهتمام دارم؛ برنامه نیست، از جنس حرف‌های کلی و سنجش‌ناپذیری است که همواره می‌تواند تاحدی درست و تا حدی نادرست باشد فارغ از این‌ که در چهار سال عضویت کاندیدای مربوط دقیقا چه اتفاقات و تغییراتی رخ دهد.

  🔸این‌که کسی عدد و رقم مشخص بدهد و درواقع هدفش را به صورت سنجش‌پذیر ارایه کند، یک پله بالاتر است اما همچنان کافی نیست.

  🔸مثلا این‌که کسی بگوید قیمت بلیط مترو و اتوبوس را به نصف قیمت فعلی کاهش می‌دهم، در فلان نقطه شهر زیرگذر یا روگذر می سازم،  یک وعده سنجش‌پذیر است اما مشکلش اینجاست که نمی‌گوید "چطور" قرار است چنین اتفاقی بیفتد؟ آیا اساسا تحقق چنین هدفی در حیطه اختیارات شورای شهر هست؟
  گذشته از این، هزینه این طرح قرار است چطور تامین شود؟ برنامه مشخص فقط به معنای وعده‌های عدد و رقم دارِ فریبنده نیست، بخش مهم برنامه‌ها بخشی است که توضیح می‌دهد "چطور" قرار است چنین اهدافی محقق شود.

  🔸اما حتی برنامه داشتن کاندیدا به معنای ارایه اهداف سنجش‌پذیر به همراه شرح چگونگی تحقق آن اهداف هم همة آن چیزی نیست که یک کاندیدا باید داشته باشد، می‌شود یک پله دیگر هم بالاتر رفت و گفت خوب است برنامه‌ها به جای تغییر کوتاه‌مدت واقعیت، تغییر بلندمدت مکانیزم‌های شکل‌دهنده به واقعیت را هدف بگیرند. یعنی این‌طور نباشد که تغییرات فقط منحصر به زمان بر سر کار بودن افراد خاصی در شورا باشد و از فردای اتمام عضویت آن‌ها و جایگزینی افراد دیگر، باز در بر همان پاشنه قبل بگردد. در مقایسه میان دو برنامه روشن و سنجش‌پذیر، آن برنامه‌ای در الویت است که به جای تغییر واقعیت در کوتاه‌مدت و تنها در زمان بر سر کار بودن افراد خاص، تغییرات پایدار را از طریق تغییر ساختار و مکانیزم شکل‌دهنده به واقعیت هدف بگیرد.

     ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [0]

  نسخه آماده چاپ


   
     کلید معمای پیشرفت فیزیکی پتروشیمی ایلام!

  اینجانب در آخرین مطلب وبلاگ خود در 29 فروردین هشتاد و نه مطلبی را در خصوص پیشرفت فیزیکی پتروشیمی ایلام نگاشته و در آن با استناد به مطالب و مصاحبه های مدیران پتروشیمی  ایلام، آمار متناقض پیشرفت فیزیکی این پروژه را دست مایه طرح سئوالی در این خصوص قرار دادم.

  هر چند که موقع طرح آن سئوال در آن موقع انتظاری از سوی مسولين و يا روابط عمومی پتروشيمی برای پاسخ به آن را نداشتم ولی حداقل اين انتظار را داشتم که اين سئوال جرقه ای در ذهن مسئولين ارشد استان و يا نمايندگان مردم در مجلس برای پيگيری اين موضوع ايجاد کند که افسوس اينچنين نيز نشد.

  امروز که خبر اختلاس 100 میلیارد تومانی مدیر این مجتمع را خواندم دلم برای  استانم و مردم محروم آن خیلی سوخت! چرا که در شلوغی جنگ قدرت، دعواها و کش و قوسهای سیاسی و ... سرنوشت یکی از بزرگترین پروژه های استان برای چه کسی مهم است؟ هر از چند گاهی بازدیدی و مصاحبه ای و اعلام آماری در خصوص وضعیت گل و بلبل آن.

  وقتی دفتر مدیر این پروژه در بلوار دریای تهران است و کنترل از راه دور اداره اش می کند معلوم است که این اعتبارات میلیاردی و زودباوری مسئولين هوای آن ور آب را به سرش می اندازد.

   آقایان می آیند و می روند و این استان و مردمش نیز پله های ترقیشان. یک سوال تاریخی: اصلا ایلام نباشد چه؟!

     ۱۲ آذر ۱۳۸۹   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [3]

  نسخه آماده چاپ


   
     معمای پیشرفت فیزیکی پتروشیمی ایلام !

  چند روز پیش در خبرهای سایت ایلام امروز خواندم که در جریان بازدید امام جمعه محترم ایلام از مجتمع پتروشیمی، مدیر عامل محترم پتروشیمی میزان پیشرفت فیزیکی  این پروژه را 60 درصد اعلام نمودند. با توجه به اینکه معمولا اخبار مربوط به این مجتمع را که در صورت راه اندازی تاثیر زیادی در مولفه های اقتصادی استان دارد دنبال می کنم و از طرفی هر بار درصدی متفاوت برای پیشرفت فیزیکی اعلام می شود کنجکاو شدم تا با جستجویی در اینترنت این ابهام را برای خود رفع کنم. که نتایج این جستجو را در جدولی به صورت زیر تنظیم نمودم. حال این سئوال پیش می آید پروژه ای که در تاریخ 25/1/88 در بخش پلی اتیلن سنگین 99 درصد پیشرفت داشته چگونه است که 6 ماه بعد پیشرفت آن در همان بخش به 77 درصد کاهش می یابد یا در جریان بازدید استاندار محترم ایلام در تاریخ 17/11/88 میزان پیشرفت فیزیکی کل پروژه 65 درصد اعلام و تقریبا 2 ماه بعد یعنی 25/1/89 و در بازدید امام جمعه محترم ایلام میزان پیشرفت با 5 درصد کاهش 60 درصد اعلام می شود؟! امیدوارم مسئولین امر پاسخی در خور به این پرسش داده و صورت مسئله را با مسائل حاشیه ای پاک نکنند.

   

  ردیفتاریخ

  میزان پیشرفت پروژه

  نام خبرگزاری یا سایت

  111/5/86یشرفت 70 درصدی واحد مهندسی الفینایلام امروز
  214/7/86فعالیت‌های مربوط به مهندسی اصولی طرح از پیشرفت فیزیکی 85 درصدی برخوردار است.سایت بورس نگر
  329/7/87پتروشیمی ایلام به پیشرفت ۸۸ درصدی رسید.سایت خبری آفتاب
  427/11/87پیشرفت افزون بر 32 درصدی پروژه الفین پتروشیمی ایلام خبرگزاری نیپنا
  525/1/88پيشرفت 99 درصدي پتروشيمي ايلام در بخش مهندسي پلي اتيلن سنگينسایت پترونت
  628/7/88پيشرفت 34/77 درصدي عمليات ساخت پلي‌اتيلن سنگين پتروشيمي ايلامسایت حقوق امروز
  717/11/88ساخت مجتمع پتروشيمي ايلام 65 درصد پيشرفت فيزيکي دارد.خبرگزاری جمهوری اسلامی
  825/1/89پيشرفت فيزيكي اين مجتمع گازي (پتروشیمی ایلام)60 درصد برآورد شده است. سایت ایلام امروز

   

     ۲۹ فروردين ۱۳۸۹   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [8]

  نسخه آماده چاپ


   
     وضعیت نابسامان پایانه مرزی مهران

  انعکاس وضعیت نابسامان پایانه مرزی مهران در گزارش تصویری و جهت دار خبرگزاری فارس

  چند روز پیش در بخش گزارش های تصویری خبرگزاری فارس، گزارشی با عنوان " سرگردانی زائران عتبات عالیات در مرز مهران" مشاهده نمودم که فارغ از جهت گیری نسبتا مغرضانه این خبرگزاری و مقایسه آن با مرز خسروی در ذیل عناوین عکسها، ایردات بسیار مهمی نیز بر وضعیت پایانه مهران وارد می نمود.

  مسائلی مانند امکانات رفاهی، محل استراحت زائران، دستشویی های غیر بهداشتی و کثیف، ظاهر نامناسب و مسائل دیگر از جمله اشکالاتی است که با وجود شروع چند ساله پایانه مرزی مهران هنوز به صورت لاینحل باقی مانده، و  معلوم نیست این همه اعتبارات چگونه هزینه می شود.


  امیدواریم که مسئولین استان با دیدن این گزارشات واکنش مناسب هم در جهت اعتراض به خبرگزاری فارس و هم اصلاح مشکلات فعلی پایانه را در دستور کار قرار دهند.


  لازم به توضیح است که مدتی است بیشتر خبرگزارهای اینترنتی اخباری را از وضعیت نابسامان پایانه مرزی مهران مخابره می کنند که فارغ از جهت گیریهای مشکوک می تواند اثر نامناسبی را بر ذهن خوانندگان در خصوص مرز مهران برجای گذارد.

  لینک گزارش تصویری فارس: http://www.farsnews.net/imgrep.php?nn=8708211295

  در مسير مرزي مهران به دليل نداشتن زير ساخت هاي مناسب از جمله بزرگراه، انتقال مسافرين و جابه جايي پر حجم كالا در جاده هاي دو طرفه انجام مي شود.      زائران عتبات عاليات در شرايطي كه امكانات مناسبي جهت اقامت چندين ساعته در پايانه موجود نيست در انتظار خروج از ايران مي مانند.     انتظار زائران عتبات عاليات براي خروج از پايانه مرزي مهران.   زائران در انتظار استفاده از توالت هاي سالم. بيشتر توالت ها ي موجود خراب است.

  لینک تعدادی از اخبار مخابره شده در خصوص مرز مهران در ماههای اخیر:

  انتظار چندين ساعته زائران عتبات عاليات در مرز مهران

  سرويس‌هاي بهداشتي موجود در مرز مهران پاسخگوي نياز زائران نيست

  خرابي نيمي از سرويس‌هاي بهداشتي در پايانه مرزي مهران

  گروه‌هاي انفرادي دليل معطلي زائران در مرز مهران هستند

  لگن

  نمازخانه‌‌ پايانه مرزي مهران تبديل به خوابگاه شده است

  اورژانس و خدمات پزشكي در مرز مهران وجود ندارد

  اورژانس مرزي بدون آمبولانس و پزشك

     ۲۴ آبان ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [4]

  نسخه آماده چاپ


   
     پدافند غیر عامل

  امروزه كشورهايي كه طعم خرابي و خسارت ناشي از جنگ را چشيده‌اند جهت حفظ سرمايه‌هاي ملي و منابع حياتي خود توجه خاص و ويژه‌اي به دفاع غيرعامل نموده و در راهبرد دفاعي خود جايگاه والايي براي آن قايل شده‌اند.

  با توجه به اینکه در آستانه هفته دفاع مقدس هستیم و  نظر به شرایط جغرافیایی استان مرزی ایلام که همواره سپر تهاجمات احتمالی دشمنان جمهوری اسلامی ایران است و  همچنین در سالهای اخیر نیز تاسیسات و کارخانجات بزرگی مانند سدها و نیروگاهها، مجتمع های پتروشیمی و پالایش گاز، کارخانجات سیمان و سایر تاسیسات زیر بنایی در آن در دست اجرا می باشد، مطالبی در معرفی و اهمیت پدافند غیرعامل (passive defense) ارائه می شود.

  ضرورت پرداختن به این موضوع از آنجایی احساس می شود که دولت نیز بودجه خاصی صرفا به این موضوع اختصاص داده و از دستگاههای زیر مجموعه خود برای برنامه ریزی در این زمینه دعوت نموده است.

  جنگ يكي از عناصر پايدار تاريخ بشري است. به طوري كه جامعه‌شناسان آن را به عنوان يك پديده و واقعيت اجتماعي قلمداد نموده‌اند. بشريت در طول 5 هزار سال تاريخ تمدن خود 14 هزار جنگ را ديده و در اين جنگ‌ها بيش از 4 ميليارد انسان جان باخته‌اند. گفتني اينكه در طول چند هزار سال تمدن بشري صرفا 268 سال بدون جنگ و مناقشه بوده است، در طي 45 سال (از سال 1945 تا 1990) در كره زمين فقط 3 هفته بدون جنگ بوده و اكثر اين جنگ‌ها در كشورهاي جهان سوم به وقوع پيوسته است.

  تجارب حاصله از جنگ‌هاي گذشته خصوصا هشت سال دفاع مقدس، جنگ 43 روزه 1991 متحدين عليه عراق (جنگ اول خليج فارس)، جنگ 11 هفته‌اي سال 1999 ناتو عليه يوگسلاوي، جنگ اخير امريكا و انگليس عليه عراق مويد اين نظر است كه كشور مهاجم جهت در هم شكستن اراده ملت و توان اقتصادي، نظامي و سياسي كشور مورد تهاجم با اتخاذ استراتژي انهدام مراكز ثقل؛ توجه خود را صرف بمباران و انهدام مراكز حياتي و حساس مي‌نمايد.

  تعریف پدافند غیر عامل: هر اقدام غیر مسلحانه‌ای که موجب کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساختمان‌ ها، تاسیسات، تجهیزات، اسناد و شریان های کشور در مقابل عملیات خصمانه و مخرب دشمن گردد، پدافند غیرعامل خوانده می شود.
   
  به بیان ساده‌تر پدافند غیرعامل، مجموعه اقداماتی است که انجام می شود تا در صورت بروز جنگ، خسارات احتمالی به حداقل میزان خود برسد.

  هدف از اجرای طرح‌های پدافند غیرعامل كاستن از آسیب‌پذیری نیروی انسانی و مستحدثات و تجهیزات حیاتی و حساس و مهم كشور علیرغم حملات خصمانه و مخرب دشمن و استمرار فعالیت‌ها و خدمات زیر بنایی و تامین نیازهای حیاتی و تداوم اداره كشور در شرایط بحرانی ناشی از جنگ است. 
    
  به عنوان مثالی ساده، از پدافند غیرعامل می توان به استتار، اختفا و ایجاد سرپناه برای تاسیسات مهم و استراتژیک اشاره کرد. 

  کارخانه هواپیماسازی قبل از استتار

  کارخانه هواپیما سازی قبل از استتار

   

  کارخانه هواپیما سازی بعد از استتار

  کارخانه هواپیماسازی بعد از استتار 


  در پدافند عامل مثل سیستم های ضد هوایی و هواپیماهای رهگیر، فقط نیروهای مسلح مسئولیت دارند. در حالی که در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان ها، صنایع و حتی مردم عادی می توانند نقش مؤثری بر عهده گیرند.  
   
  آنچه كه در اين ميان و در خصوص پدافند غيرعامل و اصول مرتبط با آن مد نظر است توجه به اين نكته اساسي است كه: در ساخت و راه‌اندازي پروژه‌ها و طرح‌هاي بزرگ و كلان اقتصادي باحجم سرمايه گذاري‌هاي انبوه نظير پالايشگاه‌ها، سدها، مجتمع‌هاي پتروشيمي، فرودگاه‌ها و غيره به اصول و مباني پدافند غيرعامل توجه اساسي به عمل نيامده‌است و از طرفي نيز بدون توجه به ملاحظات امنيتي و دفاعي سرمايه گذاري‌هاي كلاني در سطح استان انجام‌ گرفته و يا در حال انجام است.

  پروژه‌ها و تأسيسات اقتصادي و زيربنايي بدون رعايت و يا دخالت ملاحظات و ترتيبات دفاعي و امنيتي ساخته‌ شده و يا توسعه يافته‌اند و به صورت يك هدف كاملا عريان و در عين حال قابل توجه و مورد علاقه دردسترس و يا تيررس دشمن و كشورهاي مهاجم قرار گرفته‌اند.

  به هر حال لزوم توجه به این موضوع بر کسی پوشیده نیست . امری که مستلزم برنامه ریزی جدی و هماهنگی  مسئولان می باشد.

     ۲۵ شهريور ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [3]

  نسخه آماده چاپ


   
     مديريت بحران

  با قطعی چند روزه  آب شهر ایلام به علت بارش غیر منتظره باران مجالی بدست آمد تا عملکرد مديران استان در خصوص  مديريت بحران را از نزديک شاهد بوده و تجربه کنيم. هر چند  به اعتقاد بسیاری از مردم عملکرد مسئولان ذیربط در این خصوص ضعیف و قابل دفاع نیست اما مديران مربوطه نیز توجیهاتی برای این مسئله داشتند. لذا فارغ از اينکه مقصر کیست در نوشتاری کوتاه به موضوع مهم اما مغفول مدیریت بحران که به نظر می رسد جای کار بسیاری در استان ایلام دارد بپردازیم.

  مديريت بحران از مقولاتي است که پس از هر حادثه و بحراني کاربرد فراواني دارد.

  تعريف ابتدايي مديريت بحران، يک تعريف فني و تکنيکال بود. به اين شکل که در صورت وقوع بحران، نيروهاي امدادي چگونه به فعاليت بپردازند و به امداد و نجات مشغول شوند. در تعريف از مديريت بحران، بيشتر فاز مقابله مطرح بود; يعني حادثه رخ بدهد و آنگاه انسان چه کند و چگونه بعد از حادثه را مديريت کند. اما بعد از مدتي مشخص شد که اين تعريف از مديريت بحران، کار ساز نيست و مشکلي را حل نمي کند. با توجه به توسعه همه جانبه اي که در جوامع شاهد هستيم و ايجاد کارخانجات و استفاده از تکنولوژي هاي جديد، مطمئنا بحران هاي نويني را شاهد هستيم. به عنوان مثال اگر از يک زمين لم يزرع، استفاده اي نبريم، بحراني وجود ندارد اما به محض اينکه در همين دشت، پالايشگاه گاز احداث شود، شرايط براي وقوع بحران فراهم مي شود. از نشت گاز گرفته تا احتمال انفجار مخازن بحران هايي هستند که احتمال وقوعشان فراوان است. بعد از مدتي مشخص شد تعريف اوليه مديريت بحران ناکارآمد است، طي 5 سال گذشته تعريف جديدي از مديريت بحران مطرح شده است. که شامل:

  1- به تدابيري که اتخاذ مي شود تا حادثه از هر نوعي رخ ندهد (پيشگيري)، اين نوع تدابيرمعمولا سخت افزاري هستند.
  2- اگر حادثه رخ داد، عوارض و خرابي هاي کمتري حاصل  شود.
  3- آماده سازي و آموزش مردم هم بايد انجام شود، مباحث نرم افزاري در اين بند مطرح مي شوند و برنامه سازمان ها و آمادگي آنها هم مطرح است.
  4- اگر حادثه اي رخ داد، پس از مقابله صحيح، بازسازي و بازتواني اثربخشي هم انجام شود. با اين تعريف ديگر نمي توانيم از مديريت بحران نام ببريم، در تعريف جديد از «مديريت جامع بحران» نام مي برند که در پنج فاز، پيشگيري، کاهش مخاطرات، آمادگي، مقابله و بازسازي و بازتواني انجام مي شود.
  بايد ذهن مردم و مديران را از تعريف اوليه مديريت بحران به سمت تعريف جديد مديريت بحران سوق دهيم. زيرا علاوه بر ناکارآمدي، باعث مي شود تا هزينه، نيرو و نگاه ها به سمت غيرفعال برود. در ديدگاه اوليه بايد دست روي دست گذاشت تا بحران اتفاق بيفتد و آن گاه تدبيري برايش بينديشيم.

  مديريت بحران را مي توان با دو بينش جديد و قديمي که وجود دارد، بررسي کرد. در بينش قديمي، مديريت بحران بيشتر با عمليات مرتبط بود، توجهي به سياستگذاري و برنامه ريزي نمي شد، در واقع اين گونه تصور مي شد که مديريت بحران فقط عمليات است. در اين ديدگاه، حضور تيم هاي امدادونجات، اورژانس، هلال احمر و... و عمليات انجام گرفته توسط آنان مساوي با مديريت بحران بود.

  اما در حال حاضر، جنس کار و نگرش تغيير يافته است. در نگرش جديد، تدوين دکترين، سياستگذاري علمي، آمايش سرزميني تخصصي، تدوين راهبردها ومديريت صحيح پروژه ها اهميت دارند. اگر سياستگذاري درستي نباشد و ساختار مناسبي هم وجود نداشته باشد با وجود استفاده از بهترين امکانات، مديريت بحران ناموفق و عقيم خواهد بود.

  براي آشنايي بيشتر با بحث لازم است توضيح بيشتري بدهم. دو تفکر مطرح درباره مديريت بحران در دنيا وجود دارد. يکي از اين تفکرات که توسط نومحافظه کاران آمريکايي و عوامل صهيونيسم تبليغ مي شود، ناديده گرفتن نقش مردم و گسترش سازمان محوري در مديريت بحران است. در اين تفکر، مردم به هيچ عنوان حق حضور و دخالت در عرصه مديريت بحران را ندارند و حتي گاهي ورود صليب سرخ که يک نهاد مردمي است را هم ممنوع مي کنند، مثال خوب اين تفکر، حوادث پس از طوفان کاترينا و آتش سوزي اخير کاليفرنيا در آمريکاست، که بعد از چندسالي که از حادثه مي گذرد، مشکلات همچنان باقي است.

  تفکر و الگوي ديگري که مطرح است الگوي مديريت بحران مبتني بر جامعه است. اين الگو اخيرا در کشورهايي همچون بنگلادش، جزاير سليمان، نپال وچند کشور ديگر مطرح شده است. اين کشورها معتقدند که نيازي به سازمان نيست، آموزش هاي لازم را به صورت فردي به تمام شهروندان ارائه مي دهند، اين اقدام و آموزش ها در سونامي باعث شد تا مرگ و مير در مناطقي که تحت اين الگو بودند، کاهش يابد. البته اين الگو هم نقص دارد، اگر سازمان ناظر بر فعاليت  هاي مردمي وجود نداشته باشد، مطمئنا آسيب هايي را به همراه خواهد داشت.

  یکی دیگر از راهکارهای مقابله با بحرانهای غیرطبیعی مانند جنگ، حوادث تروریستی و عملیات خصمانه و مخرب دشمن؛ بحث پدافند غیر عامل است که در فرصتی دیگر با این بحث آشنا می شویم.

  هر چند بررسی این موضوع می تواند بسیار گسترده و عمیق باشد اما به جهت رعایت اختصار به موارد فوق بسنده نموده و امیدواریم مسائل و مشکلات در استان با دید علمی و کارشناسی مورد بررسی قرار گیرند.

     ۲۲ شهريور ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [1]

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  روح اله پورنصرت
  پی نوشت
  pournosrat at gmail.com
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (6)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  انتخابات شورا و برنامه محوری
  کلید معمای پیشرفت فیزیکی پتروشیمی ایلام!
  معمای پیشرفت فیزیکی پتروشیمی ایلام !
  وضعیت نابسامان پایانه مرزی مهران
  پدافند غیر عامل
  مديريت بحران

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  پایگاه جمع آوری و ذخیره سازی اخبار کشور
  شبکه علمی کشور

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۷۸۵۷۸ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۱۶۷۹ مشاهده | امروز  ۵۴۵ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ |