صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

ايلام سبز
احمد فرضي

 • بعدی
 •  
     17مرداد روز خبرنگار مبارك باد

  ۱۷ مرداد روز پاسداشت زحمات سربازانی است که صادقانه در راه پیشرفت و سرفرازی کشور ، استان و شهر خود قلم میزنند

  روز خبرنگار در دهلران

  روز خبرنگار سالروز شهادت مظلومانه محمود صارمي خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي در کنسوگري جمهوري اسلامي ايران در مزارشريف افغانستان است که نه سال قبل بدست طالبان به شهادت رسید

     ۱۶ مرداد ۱۳۸۸   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [0]

  نسخه آماده چاپ


   
     پاسخ هاي مهندس مير حسين موسوي به خبرنگاران ايلامي


  كنفرانس مطبوعاتي مهندس ميرحسين موسوي در مجتمع فرهنگيان ايلام برگزار شد در اين کنفرانس خبري که جمعي از خبرنگاران مطبوعات محلي ، كشوري و خبرگزاري‌ها در آن حضور داشتند.مهندس موسوي ضمن ابراز خوشحالي از حضور در جمع مردم ايلام، خاطرات خود از اين شهر را به يادماندني و غيورمردي‌هاي ساکنان اين استان را وصف ناشدني خواند
  در ادامه به دليل كمبود وقت تنها 10نفر از خبرنگاران جهت طرح سوال انتخاب شدند كه بنده ( مدير وبلاگ ايلام سبز ) نيز افتخار يافتم به نمايندگي از خبرنگاران حوزه جنوبي استان دو سوال ذيل را از مهندس موسوي مطرح نمايم

  تفاوت ميرحسين موسوي امروز با ميرحسين دهه 60 در چيست ؟

  پاسخ : مردم خودشان باید این مسئله را درک کنند گرچه هر فردی با توجه به مقتضیات زمان تغییر می‌کند. اما بنده هنوز روی ارزش‌های اول انقلاب تأکید دارم و در اولین صحبت‌هایم هنگام حضور در عرصه انتخابات، صحبت از اسلام ناب محمدی(ص) کردم. من از آن مفاهیم استفاده می کنم. اما در عین حال نگاه بسته ای نسبت به اوضاع و شرایط دنیای کنونی و مسائل موجود در آن ندارم. وي افزود:‌اخیرا پیرامون نقش بسیج در کشور بحثی داشتم که به زودی منتشر خواهد شد و همچنین در عین حال به سوالات و صحبت های مردم پیرامون دغدغه های فعلی شان پاسخ خواهم داد.

  آیا در تركيب  کابینه خود از نيروهاي مستعد ايلامي نيز استفاده خواهید کرد؟

  البته اين سوال توسط سردبير هفته نامه ايلام فردا مجددا مطرح شد

  پاسخ : بنده قصد دارم به حدود سی استان کشور سفر کنم حال اگر این سوال در همه استان ها مطرح شود، به بن بست خواهم رسید. بنده تلاش خواهم کرد از همه ی نیروهای شایسته و قوی در یک نظام واحد استفاده کنم

  متن كامل اين كنفرانس مطبوعاتي را به نقل از سايت كلمه مطالعه نماييد

  من در صحبت هایم گفته بودم دولت قانون گریز است و هر وقت در کشور ما قانون دور زده شد شاهد ایجاد استبداد در کشور بودیم. اول انقلاب مردم با وجود عدم حضور پلیس در برابر چراغ قرمز می ایستادند و احترام به قانون را یک مسئله شرعی می دانستند و در دهه اول انقلاب که این روحیه باعث رشد انقلاب ما بود.

  اولین جلسه پرسش و پاسخ بین میرحسین موسوی و جمعی از مردم و خبرنگاران شهرستان ایلام برگزار شد. به گزارش خبرنگار اعزامی "کلمه" در این مراسم که در مجتمع فرهنگیان شهرستان ایلام برگزار شد میرحسین موسوی با اشاره به دلایل انتخاب شهرستان ایلام به عنوان اولین سفر استانیش در عرصه انتخابات اظهار کرد، افتخار می‌کنم که در اولین قدم به شهرستان ایلام آمدم چراکه در این شهر خاطرات بسیار عزیزی دارم که هیچ‌گاه از ذهنم فراموش نمی‌شود. ایلام استانِ تاریخی و مهمی در کشور ماست که سوابقی طولانی دارد همچنین تمدن‌های بزرگی در این شهر پایه‌گذاری شده‌اند که آثار آن همچنان به‌چشم می‌خورد. وی ادامه داد، مردم این شهر با صداقت، رشادت و بردباری پیش از انقلاب در مقابل استبداد رژیم ستمشاهی ایستادند و در دوران دفاع مقدس هم با کمترین امکانات و درخواست‌ها از نظام، کار بی‌نظیر کردند و از این مرز بی‌نظیر پاسداری داشتند آنها همیشه پاسدار وحدت ملی و ارزش‌های دینی کشورمان بودند و من از همین‌جا سلام می‌کنم بر همه راد مردان و زنانی که چنین روحیه‌ای را خلق کردند.

  در ادامه مراسم نیز میرحسین موسوی به پرسش های خبرنگاران نشریات محلی شهرستان ایلام پاسخ داد.

  وی در جواب اولین سوال، که توسط خبرنگار نشريه محلي قلاقيران مطرح شد، مبنی بر اینکه برنامه‌های شما برای رسیدن به مشکلات شهرستان ایلام و همچنین توسعه و پیشرفت درخور این شهر چه برنامه‌ای دارید پاسخ داد: من در موقعیتی نیستم که وعده دهم و بعد بخواهم در صورت انتخاب به آن عمل کرده و یا نکنم و این مسئله با تفکر من منافات داشته و از این کار بیزارم. در زمان جنگ با وجود کمبودهایی که داشتیم کار توسط هیئت دولت در این منطقه ایجاد شد که اگر همان مشی و خط را دنبال کنیم شاهد موفقیت و پیشرفت‌های بزرگی برای ایلام خواهیم بود. در این منطقه ظرفیت‌هایی چون آب، نفت، جنگل، مراتع و نیروی انسانی فراوان وجود دارد اما مشکل اساسی این استان بن‌بست بودن و دور بودن آن از بازار ملی است. وی افزود بنده تمام تلاشم را خواهم کرد که از هر طرحی که ممکن است در ارتباط با این استان به بازار ملی و همچنین بازار عراق مفید باشد و عقب ماندگی‌های گذشته را جبران کند حمایت خواهم کرد. وی در تشریح برنامه‌های پیشین برای استان ایلام گفت: تونل آزادی یکی از مواصل این استان با استان‌های دیگر است و ما در زمان جنگ می‌ترسیدیم با توجه به محدود بودن راه‌ها و هجوم نیروهای متجاوز این تونل مسدود شود اما خوشبختانه به همت مردم غیور ایلام امکانی برای دشمنان به وجود نیامد همچنین در آن موقع بحث نیروی انسانی مسئله بود تا حدی که مهمترین مسئله آن کمبود نیروی بومی و تحصیلکرده برای استان بود که آن زمان تصمیم گرفته شد که هر ساله 100 نفر از بهترین محصلین این منطقه بدون کنکور وارد دانشگاه شوند که اکنون نیز خبر آن در سطح استان دیده می‌شود نکته دیگری که در این رابطه باید به آن اشاره کنم کارخانه سیمان شهرستان ایلام است که به‌رغم بعضی نظرهای متفاوت فکر کردیم که ساخت این کارخانه می‌تواند کارخانه واسطی بین استان‌های مختلف را در بحث سیمان به وجود آورد و اکنون نیز شاهدیم این کارخانه بهترین و استانداردترین سیمان استان را دارد.

  موسوی ادامه داد: همه اینها نشان می‌دهدکه اگر در این منطقه اقدامات زیرساختی وسیعی انجام شود در گسترش ارتباطات این استان و بخصوص بر گسترش ارتباطات این استان با استان های دیگر و با تأکید کردن شاهد موفقییت هایی در ایلام خواهیم بود. میرحسین تاکید کرد، وجود یک بازارچه مرزی و سازماندهی مناسب ارتباط این استان با عتابت عالیات و پررنگ شدن صادرات و واردات در این منطقه اوضاع این استان را زیر و رو می‌کند. وی ادامه داد، طرح های مختلفی برای پیشرفت و جبران شرایط گذشته ایلام وجود دارد که باید با توجه به توانایی های استانی و ملی آنها را براساس اولویت گزینش کنیم.

  وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما در صحبت های اخیرتان بر پرهیز استبداد رضاخانی که مشابه سیاست های احمدی نژاد پنداشته بودید گفت: درباره سیاست‌های آقای احمدی‌نژاد هیچ گاه چنین چیزی را نگفتم و دلیلی هم ندارد که حتی با وجود فعالیت در عرصه انتخابات یک مقام رسمی تضعیف شود. انتخابات جای نقد برنامه ها و شنیدن نظرات مختلف است که باعث تضعیف تثبیت سیاست ها و یا اظهار نظر در مورد آنها می شود. موسوی گفت: من در صحبت هایم گفته بودم دولت قانون گریز است و هر وقت در کشور ما قانون دور زده شد شاهد ایجاد استبداد در کشور بودیم. موسوی در ادامه گفت: اول انقلاب مردم با وجود عدم حضور پلیس در برابر چراغ قرمز می ایستادند و احترام به قانون را یک مسئله شرعی می دانستند و در دهه اول انقلاب که این روحیه باعث رشد انقلاب ما بود.

  موسوی با ذکر مثالی گفت: در روزهای گذشته گزارش بودجه در مجلس مطرح شد که باید ببینید چند تخلف از قانون در این گزارش رسمی به چشم می خورد. لذا من عدم رعایت قانون و دور زدن قانون که اکنون به چشم می خورد را رد کرده و آن را عاملی برای نادیده گرفتن قانون های بزرگتر در یک جامعه می دانم. واقعا باید پرسید که چرا آنچه مجلس شورای اسلامی تعییین کرده است پشت سر می گذارد و این قوانین را رعایت نمی کند.

  موسوی درباره حضور دوباره اش در عرصه سیاست کشور پس حدود 20 سال نیز گفت: در این مدت به هیچ وجه از سیاست و اوضاع کشور دور نبودم تنها به دلایل مختلف نمی خواستم رییس جمهور شوم و باید پرسید آیا داشتن چنین نظری به معنای فاصله گرفتن از سیاست است؟ در ضمن در این مدت به مسائل فرهنگی مشغول بودم. نخست وزیر دوران دفاع مقدس، پیشرفت ایران اسلامی همراه با قانون، عدالت و آزادی را از شعارهای اصلی در انتخابات دانست و گفت: مهمترین قسمت این سه گانه در شعار من، نقض قانون است که اگر آن را اجرا نکنیم به قهقرا می رویم.

  موسوی در پاسخ به سوالی مبنی بر احساس نگرانی سلیمی نمین پس از دیدار با موسوی اظهار کرد: فکر می کنم صحبت های این دوست به پرونده دانشگاه آزاد برمی گردد که به هیچ وجه به من ربطی ندارد. بنده به همراه مقام معظم رهبری و آقای هاشمی رفسنجانی یکی از ده موسس دانشگاه آزاد بودیم و مشکلات فعلی آن ربطی به یک یا ده موسس ندارد البته تا جایی که مطلع هستم مشکلاتی که این دوست با حضار فعلی داشنگاه پیدا کرده الحمدالله به دادگاه کشیده شده و در یک چارچوب قانونی حل خواهد شد.

  در ادامه، خبرنگار یکی از نشریات محلی گفت: اخیرا می‌بینیم رسانه‌های جهانی که کار اصلی آنها از بین بردن نظام و مملکت ماست، نتوانسته‌اند خوشحالی خود را از کاندیداتوری شما پنهان کنند، نظر شما در این رابطه چیست؟

  موسوی پاسخ داد: در مورد رسانه‌های خارجی نمی‌توانم اظهارنظر کنم اما این را می‌دانم که ورود من به صحنه انتخابات عده زیادی از اصولگراها و اصلاح‌طلبان را خوشحال کرده است و من از این مساله استقبال می‌کنم.

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: گمان نمی‌کنم در مورد مسایلی این‌چنین بزرگ نظیر انتخابات در جامعه‌ما با دو سه بازی برخی نشریات که از اول انقلاب لجن‌پراکنی‌هایی در مورد مسایل مختلف نظام کرده‌اند، مشکلی ایجاد شود؛ بنابراین باید به مسایل داخلی خود اهمیت بیشتری دهیم. نگاه انفعالی ما به نشریات خارجی هم در سیاست خارجی و هم در سیاست داخلی ما می‌تواند یک عامل منفی به حساب آید.

  وی در پاسخ به این سوال که چرا به مانند مقام معظم رهبری استان ایلام را به عنوان اولین سفر استانی خود انتخاب کردید گفت: یک نوع اندیشه و نزدیکی فکر در این زمینه بین بنده و رهبری وجود دارد که آن هم به دلیل آگاهی ما از اوضاع منطقه ایلام است بنده زمانی که نخست وزیر بودم اطلاعاتی را از اوضاع و احوال ا یلام و صبوری ها و مقاوت ها و رشادت های مردم این منطقه گزارش می دادم. البته ایشان از منابع دیگر هم ا طلاعات کسب می کردند. موسوی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر حل کردن مشکلات اقتصادی با توجه به دیگر حوزه های کشور از جمله مسائل اجتماعی و فرهنگی توضیح داد فکر می کنم بحث اقتصاد و فرهنگ کاملا به هم تنیده شده اند . من مطمئن هستم در صورتی که ما مشکلات اقتصادی را حل کنیم نرخ تورم راپایین آوریم و بیکاری را کاهش دهیم خود به خود مشکلات فرهنگی هم نزول پیدا خواهد کرد این مسائل به یکدیگر ربط دارند و حل شدن یکی در دیگری هم تأثیرگذار خواهد بود که در وهله اول تلاش می کنیم با برنامه ریزی های جامع اقتصادی برای تک تک مشکلات چاره جویی کنیم.

  وی ادامه داد در این راستا بنده تا زمان انتخابات به تدریج برنامه هایم را منتشر می کنم و در اجلا سی که با 500 نفر از اقتصاددانان، صنعت گران، کارخانه داران و . . . برگزار خواهم کرد مواضع اقتصادی خود را شفاف تر بیان می کنم.

  موسوی در پاسخ به سوالی مبنی بر نظر شما درباره حقوق عمومی و دفاع از آن در کشور تشریح کرد: یکی از مهم ترین وظایف ما دفاع از حقوق عمومی است. در چشم انداز 20 ساله ما مسئله حمایت از حقوق انسانی و عمومی را داریم که مفهوم بشری دارد و باید تثبیت احترام به این حقوق و کرامت را جزو وظایف مهم خود بدانیمو موسوی خاطر نشان ساخت: فکر می کنم در شعار ایران پیشرفته با قانون عدالت و آزادی این مسئله نیز لحاظ شده باشد.

  وی همچنین درباره تقویت حضور زنان در عرصه تصمیم گیری مملکتی خاطرنشان کرد: نظام ما ارزش زیادی برای زن قائل بود و ما در اول انقلاب حضور برجسته زنان ونقش جدی و ارزش آنان را بیشتر دیدیم ودر مجموع فکر می کنم کل نظام به سمت کمتر شدن تبعیض ها بین کیفیت مرد و زن در عرصه های مهم تصمیم گیری در کشور پیش می رود.

  وی ادامه داد، معتقدم در این راه همه قوا باید همکاری لازم را داشته باشند حال اینکه اصل این مسئله چقدر پیشرفت داشته باشد به تلاش خود زنان بر می گردد.

  عضو مجمع تشخیص مصلحت، همچنین بر لزوم پررنگ شدن نقش شوراها در کشورتاکید کرد و گفت: در قانون اساسی7 اصل در مورد شواراها داریم که نشان می دهد ظرفیت عظیمی دارد اما اکنون در کشور تنها جزء کوچکی از ظرفیت شوراها استفاده می شود.

  موسوی ادامه داد، معتقدم توسعه وظایف شوراها باعث به وجود آمدن مدیریت بهتر در استان ها و نظارتهای دقیق تر بر پروژه های منطقه ای خواهد بود. در دوارن جنگ لایحه ای به مجلس پیرامون این مساله دادیم که در آن وطایف شوراها سنگین تر می شد اما به مرور اختیارات آنها کاهش پیدا کرد در عین حال فکر می کنم باید روی این مسئله سرمایه گذاری کرد چرا که می توانیم شاهد بروز استعدادهای مختلفی از میان این شوراها و همچنین اداره بهتر کشور باشیم.

  وی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون مواضعش در ارتباط با رابطه ایران و آمریکا گفت پیرامون این مساله تاکنون به طور کامل صحبت کرده ام اما به اجمال بگویم خصومت های آشکار و پنهان بسیاری از سوی دولت آمریکا علیه ایران در تاریخ وجود دارد و ما شاهد تعارض های بسیاری در جاهای مختلف در این زمینه هستیم و امریکا عهد شکنی هایش را بارها و بارها برای ما به اثبات رسانده است اما اینکه از ارتباط با آمریکا یک تابو بسازیم و آن را دست نیافتینی بدانیم نادرست است. موسوی ادامه داد، بنده معتقدم با ایجاد زمینه ای از یک موضع مساوی که از سوی دو دولت ایران و آمریکا گرفته می شود و همچنین اثبات حسن نیت آمریکا که در عمل مشخص خواهد شد می توان فضای گفتگوی مناسبی را بین دو کشور پدید آورد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون مواضعش درباره گسترش شبکه های خصوصی گفت بنده از قبل هم چنین گرایشی را داشته ام و آن را بیان کرده ام اما گرایش صرف از سوی بنده، این مسئله را حل نمی کند، چرا که ما قانون داریم و مشکل باید از طریق آن حل شود. برای من اصل رعایت قانون بسیار مهم است البته اکنون دلایل بیشتری برای این عقیده خود پیرامون گسترش شبکه های خصوصی پیدا کرده ام که به عنوان مثال می توان به کشورهای همسایه نگاه کرد که ما نسبت به آنها در این زمینه کاملا خلع سلاح هستیم.

  وی در پاسخ به این سوال که در نهایت چه شد که آقای سید محمد خاتمی از عرصه انتخابات به نفع شما کنار کشید گفت: بین من و آقای خاتمی مشکلی وجودندارد و بنده شب گذشته هم در مجمع روحانیون مبارز خدمت ایشان بودم در هر صورت پس از جلساتی که باهم داشتیم به این نتیجه رسیدیم که فرآیند انتخابات به این سمت برود. هر دوی ما بر اصول و ارزش ها تاکید داریم و مشکلی هم بین ما نیست بنده قبلا اعلام کرده بودم که حضورم در انتخابات در نهایت در مقابل خاتمی نخواهد بود که شاید اگر ایشان تا آخرین روزهای انتخابات کنار نمی کشید در نهایت شاید منجر به عقب نشینی بنده می شد. بنده این مسئله را اعلام کرده بودم. آقای خاتمی در مقطعی صلاح دیدند و بر اساس دلسوزی برای فضای ملی این تصمیم را گرفتند من هم در بیانیه ای که پیرامون این موضوع اعلام کردم به این مسئله اشاره کرده و در انتها فضا را هم برای حضور ایشان باز گذاشتم. موسوی ادامه داد: ادعا می کنم اکنون خاتمی یکی از پشتوانه های مهم عظمت و شکوه انتخابات دولت دهم خواهد بود.

  موسوی در ادامه در پاسخ به سوالات خبرنگاران ایلامی گفت: ما باید تلاش کنیم انقلاب را حفظ کنیم. مطمئن باشید با ویران کردن کشور انقلاب حفظ نمی شود با هدر دادن سیصد چهارصد میلیارد دلار انقلاب حفظ نمی شود. انقلاب با صرف منابع کمیاب کشور در خدمت اغراض کوتاه مدت پاسداری نمی شود. از نظر شما آیا حفظ بیت المال اصول نیست؟

  میرحسین همچنین در پاسخ به اعتراضات یکی از خبرنگاران که حامیان موسوی را از افراد ضد نظام معرفی می کرد و احزاب آنها را دارای گرایش های سیاسی نادرست می پنداشت، گفت: ما باید وسیع تر از این حرف ها فکر کنیم معتقدم راجع به برخی احزاب رسمی کشور طوری رفتار می شود که انگار آنها اسرائیلی هستند. شما ممکن است در مسجد روید و فردی را در حزب مخالف ببینید که مشغول نماز خواندن است. منتها گرایش فکری او با شما مغایر است فکر می کنم آنقدر که کشور ما از سوی بیگانگان دائما تهدید می‌شود و با مشکلات داخلی بسیاری که داریم، وحدت ملی و احترام به یکديگر به عنوان یک برادر دینی بايد از مهم‌ترین برنامه‌های ما باشد. گرچه کسی که مخالف نظام، امام، رهبری و قانون است، آن موقع باید مرزها بین ما و او مشخص شود. من برخلاف شما نگاه بازی دارم

     ۲۵ فروردين ۱۳۸۸   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [0]

  نسخه آماده چاپ


   
     بنام آفريننده ي قلم . . .

  سلام

   اين وبلاگ سعي دارد به موضوعات و رويداد هاي استان ايلام ( با نگاه ويژه به مسائل اجتماعي) بپردازد

  از همكاري مديريت محترم سايت ايلام امروز كمال سپاسگزاري را دارم

     ۱۸ مهر ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل ::

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  احمد فرضي
  ايلام سبز
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (3)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  17مرداد روز خبرنگار مبارك باد
  پاسخ هاي مهندس مير حسين موسوي به خبرنگاران ايلامي
  بنام آفريننده ي قلم . . .

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  سايت خبري ايلام امروز

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۷۸۱۹۹ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۱۰۶۲ مشاهده | امروز  ۱۶۶ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ |