صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

توسعه گستر دالاهو
حجت الله هاشم بيگي

 • بعدی
 •  
     دانش محوری؛ حلقه گمشده مدیریت استان

  کافی است چند دقیقه وقت پیدا کنی تا به مشکلات، دردها و رنجهای سرزمین ایلام فکر کنی،آنگاه غم و اندوه فراوانی سراسر وجودت را فرا می گیرد و خودت هم نمی دانی به کدام درد بیشتر از همه توجه کنی و کدامین درد، مردمان سرزمینت را بیشتر از همه آزرده است.

  اگر بخواهیم بدون تعارف سخن بگوییم، موارد بسیار زیادی را در استان می توان یافت که تا دلتان بخواهد جای غصه خوردن برای هر کسی باقی می گذارد. نگارنده، در مقالات و گزارش هایی که قبلاً در رسانه های مختلف منتشر شده است، برخی از ضعف های ساختاری استان را در سطوح مدیریتی و عامه مردم بیان نموده و البته در بعضی از این ضعف ها، خود را نیز به عنوان زاده ایلام مستثنی ندانسته ام.

  یکی از مواردی که اغلب اوقات، مثل سوهان اعصاب آدم را به هم می ریزد، ضعف دانش محوری در بسیاری از ادارات و ارگان های استان می باشد.این ضعف زمانی بیشتر آسیب می رساند که در بین برخی از مدیران بلندمرتبه استان به وضوح دیده می شود. البته تعدادی از مدیران را نیز می توان یافت که نگاه دانش محوری به توسعه استان دارند و با علم روز بیگانه نیستند. اما گویی برای بقا باید همرنگ سایرین شوند.

  در دهه های اخیر، علم با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت بوده و تمامی مرزها را به تسخیر خود درآورده است.دنیای امروز، معروف به عصر ارتباطات و اطلاعات شده است و اهمیت اطلاعات چنان بالاست که حتی در علم اقتصاد، شاخه بسیار مهمی به نام اقتصاد اطلاعات بوجود آمده است.

  «اقتصاد اطلاعات»، مطالعه و بررسي توليد، توزيع، بازاريابي، قيمت گذاري، فروش، مصرف و كليه درآمدهايي است كه به طور مستقيم يا غير مستقيم از طريق توليد، انتشار، فروش، ذخيره، پردازش، و دسترسي به اطلاعات حاصل مي شود.

  اقتصاد اطلاعاتي يعني اقتصاد اطلاعات محور، اقتصاد دانش محور، اقتصاد ديجيتال و يا اقتصاد اينترنت را مي توان به عنوان اولين معيار و وسيله اي براي پيشرفت اقتصادي نام برد كه ناشي از تحولات اجتماعي و اقتصادي از سال 1960 میلادی تاكنون مي باشد.

  اصلی ترین عامل توسعه «علم ودانش» می باشد. از ساليان بسيار دور,افزايش سطح دانش و فهم بشر, باعث ارتقاء كيفيت و وضعيت زندگي او بوده است. نیروی انسانی و منابع مادی هر منطقه ای در سرعت دستیابی به توسعه نقش کلیدی ایفا می نمایند. مناطقی وجود دارد که تنها با اتکا بر نیروی انسانی کارآمد توانسته اند در زمره مناطق پیشرفته قرار گیرند.

  با لحاظ این واقعیت، می توان پذیرفت که توسعه علمی منجر به توسعه منابع انسانی و دیگر ارکان توسعه پایدار می شود.

  با نگاهی به گذشته مدیریتی استان ایلام، کمترین توجهی به «تفکر علمی» صورت می گرفته است.البته در بسیاری از موارد علم و دانش مورد حمایت مسئولان استان بوده،اما در روند توسعه استان،تفکر علمی وجود نداشته است و لازم است بین علم و تفکر علمی تفاوت معنی داری قائل باشیم!!

  مسأله فرار مغزها و چالش بی اعتنائی هائی که عمداً یا سهواً شده و تبعات منفی آن همواره دامنگیر استان ایلام بوده است. البته زمانی که از تفکر علمی صحبت می گردد، تنها افراد دارای مدارک عالی دانشگاهی، مد نظر قرار ندارند. بلکه، از یک دید منطقی حتی صنعتگر یا کارگری که صاحب فکر نو و ابتکار هم هست باید در بستری مناسب، امکانات پرورش و بالندگی و ظهور استعداد خویش را داشته باشد و این میسر نمی گردد مگر اینکه مسئولان استان  دارای تفکر علمی و نوآوری باشند.

  مردم و حتی مسئولین همواره فریاد وامصیبتا سر داده و از محرومیتهای موجود در استان گله دارند. اما به راستی، تاکنون کدام یک از مسئولین ارشد استان، میزان دانش محوری را در بین ادارات و ارگانهای مختلف استان بررسی نموده است؟

  در این نوشتار، منظور ما ارتقای سطح دانش محوری نیست، بلکه ایجاد نگاه دانش محوری در سطوح مختلف استان مدنظر می باشد. زیرا زمانی می توان از ارتقاء دانش محوری سخن گفت که تفکر دانش محوری وجود داشته باشد و حال به دنبال ارتقای این تفکر و سطح دانش باشیم. ولی، بعضاً مشاهده می شود که حتی کوچکترین نگاه دانش پایه در بسیاری از مسائل استان وجود ندارد.

  با ذکر چند مثال، می توان عمق فاجعه را  تا حدودی مشاهده کرد. نگارنده برای انجام تحقیقی به معاونت پژوهشی یکی از ادارات مهم استان مراجعه نمودم. در اواسط بحث، ایشان موضوعی را بیان نمود که عرض کردم بنده چندین مقاله در مورد این موضوع نوشته ام و با جستجوی مختصری در اینترنت این مقالات قابل دریافت است. اما در کمال تعجب گفتند: من به اینترنت دسترسی ندارم و تاکنون حتی یکبار هم از اینترنت استفاده نکرده ام.

  وقتی جواب ایشان را شنیدم، به تنها موضوعی که فکر می کردم این بود که؛ چگونه سروته جلسه را بهم بیاورم و جلسه را تمام کنم. با خود فکر می کردم؛ مگر می شود معاون پژوهشی یک اداره با اینترنت سروکار نداشته باشد. پس، تحقیقات و پژوهش های خود را چگونه انجام می دهند و آیا امکان دارد بدون آشنایی با اینترنت، معاون پژوهشی هم شد؟

  مورد دیگر اینکه؛ یکی از اقوام نزدیک که سابقه حداقل 20 سال مدیریت در سطوح بالای استان را در کارنامه دارد، قرار بود برای انجام کاری دو قطعه عکس و کپی شناسنامه را برایم ارسال نماید. به من گفت: من اینها را به تعاونی 15 ایلام می دهم، فردا صبح برو ترمینال غرب تهران تحویل بگیر. گفتم: برو پیش مسئول رایانه اداره و با من تماس بگیر...

  به مسئول رایانه گفتم: اگر زحمتی نیست یک قطعه عکس و کپی شناسنامه ایشان را برایم اسکن و به ایمیلم ارسال کنید.

  بعد از حدود 20 دقیقه کلیه کارها انجام و از طریق ایمیل مدارک را با کیفیت خوبی دریافت کردم و به همین راحتی از شر نصف روز معطلی تهران و حدود 10 هزار تومان هزینه آژانس خلاص شدم.

  برخی از جملات فرد موردنظر خیلی جالب بود: به همین زودی دریافت کردی...رنگی گرفتی یا سیاه و سفید...این اینترنت هم خیلی چیز خوبی است ها!

  به هرحال، لازم نیست در یک شب آفتابی، به مغزتان فشار بیاورید یا اینکه نسیمی از رحمت الهی شما را به خود بیاورد تا مفهوم نگاه غیرعلمی مسئولان استان و یا طرح های غیرکارشناسی آنان را متوجه شوید. برای اثبات نگاه غیرعلمی به توسعه استان، دهها مثال از پتروشیمی ایلام، سیمان مهران، پالایشگاه گاز ایلام، جاده حمیل، مرز مهران، طرح های فرهنگی و... می توان یافت. اگر هم مثالی پیدا نکردید، سری به پل بهمن آباد(چوار) بزنید. همان پلی که بیشتر از انقلاب مردم تونس کشته داد؛ تا مسئولین مجاب به ترمیم آن شوند. در 50 متری پل نیز، دست اندازی درست شده و کافی است یکبار با ماشین از روی آن عبورکنید. اگر شانس بیاورید و مغزتان تکان نخورد، چیزهایی را متوجه می شوید!!

  آنچه واضح است و هیچگاه هم نمی توان با آسمان و ریسمان بافتن منکر آن شد، این است که اکثر مدیران استان(تأکید می کنم اکثر مدیران استان، نه همه ی مدیران استان!!)، با اینترنت و نگاه دانش محور بیگانه اند و متأسفانه بسیاری از جوانان نخبه و با دانش که زیر نظر این مدیران کار می کنند، کاری غیر از غصه خوردن و تباه شدن ندارند.

  بارها اتفاق افتاده که برگزاری جلسه با برخی مدیران استان، چه شگفتی هایی را رقم می زند و تو ناگزیری از اندک معلومات علمی خود بگذری و با همان نگاه سنتی و خودمانی مسئله را توضیح دهید.

  برخی از این مدیران گاهاً به شوخی می گویند: ما قدیم درس خوانده ایم و سواد این چیزها را نداریم... شما جوانید و اطلاعاتتان بیشتر است...دوره ما از کامپیوتر، اینترنت و...خبری نبود.

  اما باید چند نکته را به برخی مدیران عزیز که شوخی های آنان از گریه هم غم انگیزتر است، یادآوری نمود:

  - شما که سواد ندارید(تفکرعلمی ندارید)، چرا پستهای مدیریتی را اشغال کرده اید؟

  - شما که سواد ندارید(تفکرعلمی ندارید)، چرا فقط حرف خودتان را قبول دارید؟

  - آیا بهتر نیست پستهای مدیریتی را به جوانان نخبه و با دانش واگذار کنید و در صورت امکان، خودتان مشاور آنان شوید؟

  - تا کی مردم استان، قربانی نگاه غیر علمی شما بزرگواران شوند؟

  - آیا می دانید؛ برای رسیدن به توسعه همه جانبه استان، برنامه ریزی استراتژیک و عالمانه نیاز است و بهره مندی از دانش و علم، شرط لازم برای دستیابی به توسعه استان است؟

  - آیا می دانید؛ پایه همهی تفکرات باید بر مبنای دانش و دانایی باشد؟

  - آیا می دانید بسیاری از هم سن و سالان شما در استان

     ۲ شهريور ۱۳۹۰   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [3]

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  حجت الله هاشم بيگي
  توسعه گستر دالاهو
  معرفی مدیر وبلاگ *حجت الله هاشم بیگی هستم.متولد6 آذرماه 1358 و در استان ایلام و منطقه چوار به دنیا آمده ام.دارای لیسانس ریاضیات کاربردی از دانشگاه اصفهان و مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه بوعلی سینا همدان می باشم.هم اکنون دانشجوی دوره دکترای اقتصاد بوده و مدرس دانشگاه هستم. به عنوان کارشناس ارشد اقتصادی در مراکز پژوهشی تهران نیز فعالیت می نمایم.عقیده ما بر این است که برای کمک به توسعه کشور و به ویژه استان عزیز ایلام، چندین پارامتر مهم هستند که عبارتند از:دانش-اراده-لیاقت-انضباط اجتماعی-همدلی-وجدان کاری و اگر حروف ابتدای این کلمات را در کنار هم قرار دهیم عبارت(دالاهو) بدست می آید. زندگی پرفراز و نشیبی داشته ام .در خانواده ای هشت نفره زندگی می کنم که مثل بسیاری از خانواده های ایران جمعی صمیمی و مهربان داریم.فرزند اول خانواده بوده و دارای سه برادر و دو خواهر هستم.هدف اصلی من از ایجاد وبلاگ توسعه گستر دالاهو کمک به توسعه کشور(ولو بسیارناچیز) و به ویژه استان قهرمان پرور ایلام با همفکری هموطنان می باشد.البته یکی دیگر از زمینه های مورد علاقه من انجام امور فرهنگی،  ورزشی و هنری و کمک به ایجاد شور ونشاط در بین جوانان می باشد...فرهنگ ایثار و شهادت را زیربنای فرهنگ جامعه می دانم و نوشتن مطلب در مورد دفاع مقدس و شهدا را بسیار دوست دارم. به اعتقادمن، همه ایلامیان خارج از استان باید در جهت معرفی این دیار تلاش کنند.  برای تمام مردم ایران زمین، در هرکجای دنیا،آرزوی موفقیت و خوشبختی دارم.امید است با کمک همدیگر بتوانیم قدمی هرچند کوچک در راستای کمک به توسعه استان ایلام برداریم.
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (16)
  اخبار (3)
  اقتصادی و اجتماعی (22)
  هنری و فرهنگی (9)
  صنعتی (0)
  ورزشی (18)
  ایثار و مقاومت (22)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  از معلمان خود یاد کنید....
  خداحافظ سردار شجاع و مظلوم
  خداحافظ سردار شجاع و مظلوم
  خداحافظ سردار شجاع و مظلوم
  حضور آرام مدیران قبلی و حکایت مارادونا و غضنفر
  تبریک به علی هاشمی و نگاهی به استعدادهای ناب چوار
  بلوط های سوخته، مدیران استوار و مدیریت انجیری
  آتش بی تدبیری در جنگل های ایلام
  مهران مهربان قهرمان ایران فراموش نشود!!!
  فراموشي مهران قهرمان در هياهوي جام جهاني فوتبال!؟
  آقای دوستی؛ خسته نباشید...
  این روز ها ستون های قلاقیران می لرزد!!؟؟
  نگذارید«مروارید»، «آزاد» شود.
  بی توجهی نمایندگان ایلام به روز ملی ایلام
  از معلمان خود یاد کنید...
  شکست سنگین پیشکسوتان استقلال تهران مقابل چوار65
  زیباترین خداحافظی فوتبال در چوار ایلام
  داستان غم انگیز سقوط یک خلبان ایلامی!!!
  حکایتهای پرغصه حراست پالایشگاه گاز ایلام
  سیمای ج.ا.ا نقش عشایر ایلام در میمک را نادیده گرفت
  جناب نماینده؛ دیواری کوتاه تر از ایلام پیدا نکردی؟
  دیدار فوتبال پیشکسوتان استقلال و چوار65 ایلام
  وي‍ژه نامه «چوار؛سرزمين لاله هاي فوتبال» منتشر شد
  یادواره شهدای چوار و چند نکته
  واقعه چوار و شرط ازدواج با حجت الله هاشم بیگی
  مجموعه فرهنگی ورزشی شهدای چَوار ایلام احداث می شود
  شاخه­ گلی تقدیم به اداره ورزش و جوانان استان
  هفته دولت و یادی از وعده های استاندار در مزار شهدا
  دانش محوری؛ حلقه گمشده مدیریت استان
  غمی سنگین تر از عروج شهیدرضایی نژاد

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  انجمن دانشجويان و فارغ التحصيلان چوار
  سایت دولت
  سایتهای مختلف هنری،اقتصادی،اجتماعی،اشخاص و...
  وبلاگ شخصی حجت الله هاشم بیگی

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۸۰۲۰۳ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۵۳۳ مشاهده | امروز  ۱۰۷۱ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ |