صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

مدیریت شهری
جواد رحيمي مقدم

 • بعدی
 •  
     فضاهای شهری ایلام

  بر اساس نظر صاحب نظران ایجاد فضاهای شهری به نیازهای مختلف انسان(نیازهای مادی- معنوی و نیازهای فردی – گروهی) برمی گردد که در فرهنگ های مختلف با توجه به تنوع نیازها، فضاهای ایجاد شده در شهرها نیز در جوامع مختلف با هم متفاوت هستند. برای تشریح مفهوم فضای شهری ابتدا باید شهر را تعریف کرد : در اینجا فقط به تعریف شهر از دید فضاهای شهری توجه می شود. سایر تعاریف ( تعریف عددی، تاریخی و حقوقی) مد نظر نیست و بر اساس آن شهر مجموعه ای است اجتماعی و کالبدی که براساس نیازها، فعالیت ها و رفتارهای ساکنان آن شکل گرفته است. همانگونه که از این تعریف بر می آید نیازهای انسان باعث ایجاد فضاها در شهر می شود و این فضاها به عنوان بستری برای انجام امور و رفع نیازها عمل می کنند.حالا هرچه این فضاها سازگاری بیشتری با نیازها و فعالیت های شهروندان داشته باشند ماندگاری و پایداری بیشتری دارند و البته هرچه سازگاری کمتر باشد، عدم کارایی و بلا استفاده ماندن آنها را در پی خواهد داشت. یک فضا را برای اینکه فضای شهری بدانیم سه شاخص لازم دارد: اول : عمومی بودن: یعنی اینکه عموم مردم امکان دسترسی به آن را داشته باشند. دوم : باز بودن: درهای اینگونه مکانهایی بر روی همه شهروندان باز باشد و حالت خصوصی یا نیمه خصوصی نداشته باشد. سوم: برقرای تعاملات اجتماعی در آنها: این شاخص مهم ترین شاخص در بین این سه می باشد. چرا که در آن شهروندان میتوانند آگاهانه و آزادانه به تبادل نظرات و افکار بپردازند. با ذکر این شاخص ها مهمترین انواع فضاهای شهری به قرار زیرند: 1. ورودی ها 2. میادین 3. مسیرها 4. لبه ها 5. پله ها در نوشته های بعدی به معرفی و بررسی هر کدام از این فضاهای شهری در شهر ایلام پرداخته می شود.

     ۸ مهر ۱۳۸۸   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما در این مورد چیست؟ [0]

  نسخه آماده چاپ


   
     رانندگی را از مورچه ها یاد بگیریم!!!

  در جایی خواندم که مورچه ها هم مقررات ترافیک را رعایت می کنند .

   شاید در دید اول خنده دار به نظر برسد ولی این یک واقعیت است.

  اگر در حرکات مورچه ها دقت کرده باشید خواهید دید که در مسير رفت و آمد مورچه ها قوانين و مقررات سختي اجرا مي شود و آنها اين مقررات را به نحو احسن رعايت مي كنند. مورچه ها از هم سبقت نمي گيرند و يكديگر را هل نمي دهند؛ به همين خاطر در مسير رفت و آمدشان هيچ راه بنداني ايجاد نمي شود.

  مورچه ها در مسير رفت و آمدشان از خود گذشتگي زيادي در قبال همنوعانشان خود نشان مي دهند. برخلاف رانندگان، مورچه ها همواره در مسير معين، حركت مي كنند و همواره سرعت حركت خود را ثابت و يكسان نگه مي دارند.

   

  البته اگر مورچه ها هم  هر روز که از خواب بیدار می شوند ،  با یکطرفه بودن مسیری که دیشب در آن حرکت داشته اند ،برخورد کنند عکس العملشان چه خواهد بود. امری که در شهر ایلام به وفور دیده می شود و خیابانها و کوچه ها غیر کارشناسی و سلیقه ای یکطرفه می شوند که این خود بر سردرگمی و ایجاد ازدحام خودروها می افزاید.

   برای رها شدن از کلاف سردرگم ترافیک شهر ایلام  که هر روز بر پیچیدگی آن افزوده می شود  شاید دقت در رفت و آمدهای مورچه ها یک راه حل مناسب برای همه ما باشد.

   

     ۶ شهريور ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما در این مورد چیست؟ [4]

  نسخه آماده چاپ


   
     شهر بی شهردار به چه ماند؟!.... به ایلام

  تصور کنید یک غریبه وارد شهرمان میشود و ما از او می خواهیم مشکلات این شهر را برایمان بنویسد.ظرف مدت کمی او لیستی بلندی به شما خواهد داد، از ترافیک غیر معمول این شهر که هر روز گره  کور آن کورتر می شود، از خیابانهای کم عرض آن،از کمبود شدید فضای سبز آن،از معابر نامناسب آن،و...

  همه این مشکلات به کنار اگر او متوجه شود که این شهر شهردار هم ندارد،فکر می کنید عکس العمل او بغیر از تعجب بسیار چیز دیگری خواهد بود؟!

  واقعا فلسفه انتخاب شهردار چیست و چرا انتخاب آن در شهر ما همیشه پیچیده است؟

   تا قبل از تشکیل اولین دوره شوراهای اسلامی شهری انتخاب شهردار مستقیما توسط سیستم حکومتی انجام می شد و انتصابی بود و حداقل جنبه مثبت آن طولانی نشدن انتخاب شهردار وعدم بلا تکلیفی مجموعه شهرداری بود.ولی درچند سال اخیر و بعد انتخاب شهردار از سوی شورای شهر همواره این انتخاب به دلایل گوناگون و با مشکل مواجه بوده و طولانی شده است.

  برابر قوانین موجود شورای شهر موظف است بلافاصله پس از برکناری یا استعفای شهردار ، شهردار جدید را حداکثر تا سه ماه نماید.شهر ایلام حدود 5 ماه است که شهردار ندارد.وزارت کشور فرصت زمانی مذکور را تا سه ماه دیگر تمدید کرده است.

  به امید آنکه اعضای محترم شورای شهر هرچه زودتر با انتخاب فردی لایق به این بحران خاتمه دهند.

     ۱۳ مرداد ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما در این مورد چیست؟ [2]

  نسخه آماده چاپ


   
     مدیر جدید

  بالاخره بعد از مدتها کش وقوس و اما واگر آقای چاغروندی جای آقای حیدری را در ریاست سازمان مسکن و شهرسازی گرفتند. این انتخاب  از این جهت جالب بود که شهردار اسبق ایلام  حالا در پستی دیگر در عرصه مدیریت شهری کار خواهد کرد.به امید موفقیت برای ایشان و همکارانش

     ۷ مرداد ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما در این مورد چیست؟ [1]

  نسخه آماده چاپ


   
     شورای شهر یا شورای شهرداری؟!

  نقش شورای شهر در مدیریت شهری شهر ایلام چگونه است و چگونه می تواند باشد؟

  با دقت در عملکرد کنونی شورای شهر ایلام می توان به راحتی دریافت که این شورا نه تنها نهاد تصمیم گیری و سیاستگذاری حاکم و ناظر بر تمام شهر و نهادهای ذیربط مدیریت شهری نیست، بلکه عملا فقط بر شهرداری نظارت داشته و عنوان شورای شهرداری با واقعیت های موجود منطبق تر است.

  مدیریت شهری مدیریتی از بالا به پایین نیست و مشارکت شهروندان در اداره امور شهر جزء لاینفک آن است.مدیریت شهری باید وظایفی را برعهده بگیرد و انجام دهد که افراد عضو آن یعنی تمامی شهروندان، آنرا می خواهند و می پذیرند. با این تعابیر شورای شهر نهادی مدنی است که متشکل از نمایندگان منتخب شهروندان بوده و اداره همه جانبه امور شهر توسط  سازمانهای مسئول را هدایت و نظارت می کند.

  بر این اساس از یک سو میزان موفقیت شورای شهر در انجام وظائف و گسترش محدوده اختیاراتش است و از سویی دیگر عملکرد خود شورای شهر می تواند عاملی موثر در فرآیند مدنیت جامعه شهری باشد.

  بررسی الگوهای رایج مدیریت شهری در کشورهای مختلف و جایگاه شوراهای شهر در این الگوها، نشانگر این امر است که با وجود تنوع در شکل، محتوا و شیوه ها، شورای شهر با سایر عناصر مدیریت شهری، شوراها از اختیارات و مسئولیت های گسترده ای در امور محلی برخوردارند. در این الگوها شهرداری نیز همپای شورای شهر و به عنوان نهاد اجرایی اصلی سیستم از اختیارات و مسئولیت های گسترده و متناسب با شورای شهر برخوردار است.به عبارتی دیگر از آنجا که عمده امور شهری به نوعی تحت نظارت، مسئولیت و هماهنگی شهرداری انجام می شود، از این رو نظارت و کنترل شورای شهر بر شهرداری عملا به مفهوم نظارت و کنترل تمام سیستم مدیریت شهری است.

  تحلیل مجموعه قوانین و مقررات و وظایف تعیین شده برای شوراهای شهری در ایران نشان دهنده کاهش قدرت و اختیارات تصمیم گیری و سیاستگذاری شورا بویژه در عرصه روابط بین سازمانی تمام عناصر و سازمانهای موثر در مدیریت شهری و محدود شدن نسبتا زیاد آن به شهرداری است.

  در واقع شورای شهر در این حالت نهاد و کانون اصلی سیاستگذاری و تصمیم گیری برای تمام شهر و سازمانهای مربوط به آن نیست، بلکه فقط بر کار شهرداری نظارت دارد و اختیار قانونی برای تصمیم گیری و نظارت بر سایر ادرات و سازمانهای ذی ربط مدیریت شهری ندارد. تنها اختیار شورای شهر در این زمینه ،نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا است آن هم در صورتی که این نظارت مخل جریان عادی امور نگردد.

  محدودیت وظائف شورای شهر در ایفای نقش واقعی آن (سیاستگذاری و تصمیم گیری درامور شهر) به همراه محدودیت آنها به لحاظ اشراف و ارتباط نظارتی فعال بر دیگر نهادهای اداره کننده امور شهری (بجز شهرداری) دو مشکل اساسی است تا حدی که وظائف و اختیارات شورا را با محدودیت جدی مواجه کرده است.

  بنابراین شورای شهر فاقد ارتباط قانونی نظام مند با تمامی نهادهای مداخله گر در مدیریت شهری است و از اختیار قانونی لازم برای کنترل و نظارتی بر عملکرد ادارات و سازمانهای دولتی مستقر در سطح شهر برخوردار نیست. در واقع در ساختار موجود مدیریت شهری، نهادهای دولتی به صورت موازی با شهرداری به انجام وظیفه می پردازند، بدون اینکه الزامی به هماهنگی با شهرداری و تبعیت از تصمیم ها و سیاست های شورای شهر داشته باشد.

  گسستگی و عدم انسجام از خصوصیات بارز سیستم موجود مدیریت شهری در ایران بوده و شورای شهر ایلام همانند سایر شوراهای شهری کشور کار نظارت بر شهرداری را برعهده دارد ولی به دلیل ضعف قانونی در هماهنگ سازی شهرداری با سایر نهادهای مداخله گر در مدیریت شهری و همزمان بدلیل نبود رابطه مشخص، قانونی و تعریف شده ای بین شهرداری و شورای شهر، در شرایط فعلی شهروندان نمی توانند از این نهاد مسئولیت و پاسخگویی در قبال تمام امور شهری را انتظار داشته باشند.

  سخن پایانی اینکه در حال حاضر شورای شهر عملا شورای شهرداری است و نه شورای شهر به مفهوم کامل آن.

   

     ۲۸ تير ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما در این مورد چیست؟ [4]

  نسخه آماده چاپ


   
     مدیریت شهری با کیست؟

  اگر از شما پرسیده شود که شهر توسط چه کسی ادراه می شود یا مدیریت شهری با کیست؟جواب شما چیست؟

  شاید اولین جوابی که به ذهن شما خطور کند شهرداری باشد.

  باید گفت جواب دادن به این سوال بخصوص در ایران مشکل است.

  از گذشته های دور مردم ساکن در شهرها برای رفع نیازهای زنذگی جمعی به ایجاد سازمانها و نهادهایی اقدام نموده اند. این سازمانها معمولا دولتی هستند و در مواردی دولتی – خصوصی و یا  خصوصی اند.ازجمله این نهادها که به نظر عموم مردم عهده دار مدیریت شهری است شهرداری و شورای شهر را می توان نام برد.

  به غیر از شهرداری و شورای شهر ، سازمانها و مراکز دیگری وجود دارند که در امر مدیریت شهری مداخله می کنند.از جمله استانداری ، مسکن و شهرسازی، همیاری شهرداری، نیروی انتظامی ،شرکت آب و فاضلاب، شرکت برق، شرکت گاز، شرکت مخابرات، ثبت اسناد و املاک، نظام مهندسی، میراث فرهنگی ، نیروی انتظامی و ....بسیاری از سازمانهای دیگر.

  همه این مراکز بر اساس برنامه ها و سیاستهای دستگاه مربوطه به یک سری فعالیتها و اقدامات در سطح شهر دست می زنند.اکثر این اقدامات بدون هماهنگی اصلی ترین نهاد مدیریت شهری یعنی شهرداری انجام می شود و این ناهماهنگی ها پایین آمدن کیفیت خدمات شهری و نارضایتی شهروندان را در پی دارد.

  در کشورهایی که دارای مدیریت شهری واحد هستند، همه فعالیتها و اقداماتی که در شهر اتفاق می افند با هماهنگی و نطارت و موافقت شهرداری و شورای شهر انجام و نتیجه کارها بدلیل وجود هماهنگی ، و بالا بودن سرعت انجام کارها ، کیفیت خدمات شهری در سطح قابل قبولی است.

     ۲۲ تير ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما در این مورد چیست؟ [0]

  نسخه آماده چاپ


   
     شهر من ، من به تو می اندیشم نه به تنهایی خویش

  شهر من ، من به تو می اندیشم نه به تنهایی خویششهر ایلام -دی 1386

     ۱۶ تير ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما در این مورد چیست؟ [0]

  نسخه آماده چاپ


   
     تعریف شهر، انواع و ويژگيها

  تعریف شهر، انواع و ويژگيها

  برای تعريف شهر اتفاق نظري وجود ندارد و در تعاريف ارائه بيان شده بر مواردي نظير تعداد جمعيت، نوع فعاليت هاي اقتصادي، حوزه اداري و موارد ديگري اشاره شده است . درمقیاس جهاني براي شناخت شهر از روستا بيشتر بر تعداد جمعيت تاکيد شده است.

  طبق ماده 4 قانون تعاريف و ضوابط تقسيمات کشوري ايران، شهر، محلي (مکاني) است با حدود قانوني که در محدوده جغرافيايي مشخص واقع شده و از نظر بافت ساختماني، اشتغال و ساير عوامل داراي سيمايي با ويژگي هاي خاص خود است، به طوري که اکثريت ساکنان دايمي آن در مشاغل کسب، تجارت، صنعت، خدمات و فعاليت هاي اداري اشتغال داشته و در زمينه خدمات شهري از خودکفايي نسبي برخوردارند. شهر کانون مبادلات اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي حوزه نفوذ پيرامون خود بوده و حداقل داراي ده هزار نفر جمعيت است. يا مکان تجمع عده کثيري از مردم با سلايق، افکار، رفتار و... متفاوت مي باشد. از نظر کالبدي، شهر جايي است که داراي ساختمان هاي بلند، خيابان ها، پارک ها، ادارات، زيرساخت ها و تاسيسات شهري و... مي باشد. در بعد اقتصادي نيز شهر جايي است داراي وجه غالب اشتغال صنعتي، خدماتي و سبک مصرف و زندگي يا شيوه توليد متفاوت از روستا است.

  از دو جنبه مي توان به انواع شهر ها پرداخت:

   يکي از بعد کارکردي (فعاليت و نقش)

  و ديگر از بعد اندازه ( کوچک و بزرگ بودن)

   از نظر کارکردي توجه به نوع فعاليت شهرها، به دسته بندي کلي شهر ها مي پردازيم و از نظر دوم تقسيم بندي معمولا با توجه به جمعيت شهر انجام مي شود.

  الف- کارکرد و نقش؛ تقسيم بندي شهرها با توجه به محيط بوجود آمده بر اساس فعاليتي که ساير فعاليت هاي شهر را تحت شعاع خود قرار داده و شهر بر اساس آن نوع فعاليت خاص شناخته مي شود: مانند شهرهاي فستيوال و کنگره اي، شهرهاي فرهنگي، شهرهاي مذهبي و زيارتگاهي، شهرهاي درماني و آسايشگاهي، برف شهرها، شهرهاي بازنشستگان، شهرهاي صنعتي، شهرهاي تجاري، شهرهاي اداري- سياسي، شهرهاي صنعتي- خدماتي و ... .

  ب- اندازه و وسعت: در اين ديدگاه عامل جمعيت در تقسيم بندي شهر ها نقش مهمي را بازي مي کند چرا که در اين ديدگاه شهر ها از کوچکترين به بزرگترين تقسيم بندي مي شوند و شهر کوچک يا بزرگ در وهله اول بيانگر جمعيت کم يا زياد خود مي باشد. که البته اين جمعيت خود بيانگر سطح فعاليتها، حيطه نفوذ شهر و ... مي باشد. به نحوي که در ايران تا سال65 شهر را مکاني مي گفتند که جمعيت آن بيش از 5 هزار نفر باشد و از آن تاريخ به بعد، شهر به جايي گفته مي شد که داراي شهرداري باشد. البته در تعريف سطح جمعيتي و مرز تعريف شده بين انواع شهرها توافق کلي وجود ندارد. بطور مثال حداقل جمعيت براي شهر محسوب شدن در ژاپن ۳۰۰۰۰ نفر، در نروژ، ايسلند، و سوئد ۲۰۰۰ نفر، در نيجريه ۲۰۰۰۰ نفر و در ايران در حال حاضر ۱۰۰۰۰ نفر مي باشد.

  در اينجا با توجه به شرايط کشورمان انواع شهر ها را با توجه با اندازه آنها بيان مي کنيم.

  1(بازار شهر؛ ۱۰-۵ هزار نفر جمعيت. ( عملکرد: دهستاني)

  2( روستا- شهر؛ ۲۵-۱۰ هزار نفر جمعيت. ( عملکرد: بخش)

  3(شهر کوچک)؛ ۵۰-۲۵ هزار نفر جمعيت. ( عملکرد: شهرستان)

  4(شهر متوسط کوچک؛ ۱۰۰-۵۰ هزار نفر جمعيت. ( عملکرد: شهرستان)

  5( شهر متوسط؛ ۲۵۰-۱۰۰ هزار نفر جمعيت. ( عملکرد: ناحيه اي)

  6(شهر بزرگ مياني؛ ۵۰۰-۲۵۰ هزار نفر جمعيت. ( عملکرد: استاني)

  7( شهر بزرگ؛ ۱۰۰۰-۵۰۰ ؛ هزار نفر جمعيت. ( عملکرد: منطقه اي)

  8(کلان شهر (متروپل)؛ ۵/۲-۱ ميليون نفر جمعيت. ( عملکرد: کلان منطقه اي)

  9( کلان شهر (متروپل ملي)؛ ۵/۲ ميليون نفر جمعيت و بيشتر.( عملکرد: ملي)

     ۱۶ تير ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما در این مورد چیست؟ [2]

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  جواد رحيمي مقدم
  مدیریت شهری

  جواد رحیمی مقدم

    دکتری در جغرافیا و برنامه ریزی شهری و مدرس دانشگاه های ایلام

  این وبلاگ با هدف تشریح مفاهیم برنامه ریزی شهری ، شهر سازی و مدیریت شهری و آخرین تحولات در این عرصه ها ایجاد شده است .به امید سودمندی آن برای همه استفاده کنندگان

     

   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (8)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  فضاهای شهری ایلام
  رانندگی را از مورچه ها یاد بگیریم!!!
  شهر بی شهردار به چه ماند؟!.... به ایلام
  مدیر جدید
  شورای شهر یا شورای شهرداری؟!
  مدیریت شهری با کیست؟
  شهر من ، من به تو می اندیشم نه به تنهایی خویش
  تعریف شهر، انواع و ويژگيها

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  سایت تخصصی شهرسازی
  همکلاسی
  گردشگری ایلام(معرفی منابع گردشگری توسط جانی عزیز)
  پرنده سفید(مقالات شهرسازی)
  سیمرغ(جستجوی پایان نامه ها ، کتب ،مجلات و ...)

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۷۸۱۷۷ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۲۹۳۵ مشاهده | امروز  ۱۴۴ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ |