صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com
خلیل کمربیگی

 • بعدی
 •  
     ظاهرت را درست کن، کاری به باطن ندارم!

  مقدمه:

  در بین اخبار منتشره در یکی از سایت­ های استان، خبری با عنوان " حرکتی نو در ترویج حجاب در ایلام" توجهم را جلب کرد. در ابتدای خبر آمده بود که یکی از مدرسان دانشگاه ایلام، آزمون درس اخلاق کاربردی را به شیوه ای نو برگزار کرده و خبرنگار  نیز مصاحبه ­ای با این مدرس محترم در زمینه ی شیوه ی کار وی انجام داده است. این مدرس محترم در مورد روش خود می گوید:

  " از روزهای اول ترم با صحبت های خود و بیان نکات، فلسفه و ارزش حجاب سعی داشتم نظام فکری دانشجویان را متحول نمایم، و هر از چندگاهی با دادن پرسشنامه از آنها نظرخواهی می کردم و به دنبال مشاهده عینی دلیل بی حجابی دانشجویان بودم و نکته ی جالبی که به آن دست یافتم این بود که بسیاری از دانشجویان عدم اعتماد به نفس را دلیلی برای بی حجابی می دانستند و عنوان می کردند که چون مورد تمسخر قرار می گیریم و از زیبایی طبیعی خود راضی نیستیم مجبورمی شویم برای مقبولیت در بین مردم، با آرایش حاضر شویم و نکته جالب اینکه بسیاری از آنها حجاب را دوست داشتند اما به دلایل بیرونی و یا بهتر بگویم عوامل اجتماعی، خود را مجبور می دانستند که با آرایش حاضر شوند. با توجه به دغدغه ای که وجود داشت به دنبال راه چاره ای بودم که حتی اگر شده برای ساعاتی دانشجویان را ترغیب کنم که طعم حجاب را بچشند و زیبایی حجاب را در درون خود احساس کنند شاید این نقطه آغازی باشد برای ادامه حجاب، با همین انگیزه، برای روز امتحان 2 نمونه سئوال مطرح نموده و به دانشجویان اعلام شد افرادی که روز امتحان با حجاب کامل حاضر شوند به آنها سئوالاتی با عنوان اخلاق کاربردی داده می شود که فقط از مباحث کاربردی سرکلاس می باشد به طوری که همه قادر به پاسخ گویی بوده و می توانند نمره کامل را بگیرند و افرادی که نمی خواهند جزء گروه اول باشند بازهم سوالات از مباحث کلاس و کتاب می باشد با این تفاوت که دانشجویان باید تمام کتاب را مطالعه کرده واحتمال دارد به دلیل سختی سؤالات، قادر به پاسخگویی برخی از آنها نباشند. البته اجباری در این اقدام وجود نداشت و تصمیم گیری به عهده خود دانشجویان گذاشته شد.اما برای روز امتحان مشاهده نمودم که 97درصد دانشجویان با حجاب کامل حاضر شده بودند و تنها 3درصد با همان پوشش همیشگی خود سر جلسه حضور داشتند".

  حجاب، از ارزش هاي جامعه ‌ي اسلامي ايران به حساب آمده و  رعایت آن از ارزنده ­ترین و والاترین ارزش ­های اسلامی در فرهنگ شیعی، محسوب می شود. اهتمام پیشوایان دینی به این ارزش­، بیانگر اهمیت آن­ در فرهنگ اسلامی است. تاریخ این دیار نیز نشان­ دهنده ­ی آن است که در خرده فرهنگ بومی استان، حجاب از مهم­ ترین ویژگی ­های فرهنگی این دیار به حساب آمده و در این زمینه، هماهنگی و پیوندی عمیق، بین فرهنگ بومی و فرهنگ مذهبی مردم استان دیده می ­شود. در سال های اخیر و به دلایل مختلف، جامعه ی ایلام، همانند سایر نقاط این کشور دستخوش تغییر شده و در سير تغييرات تدريجي كه در نظام ارزشي و هنجاري آن پديد آمده، تمامي ارزش ‌ها و هنجارهاي خرده ‌نظام ‌های مختلف آن نیز، با تغییر مواجه شده كه یکی از این ارزش ها حجاب و تغییر در هنجار پوشش زنان است.

  متن:

  مفهوم دین، از ابعاد اعتقادی، شناختی، مناسکی و... برخوردار است. بُعد اعتقادی دین، ماندگارترین  و مهمترین بُعد آن محسوب شده، چراکه اگر رفتارهای دینی، بر اساس نیت الهی انجام پذیرند رنگ خدایی گرفته و جاودانه می شوند؛ اما اگر ارزش ها و رفتارهای دینی، به وسیله ای برای کسب امتیاز، نمره و مزایای اجتماعی تبدیل شوند و افراد جامعه، برای دست یافتن به این مزایا، مجبور به ریاکاری شوند، آنگاه طبق نص صریح همین دین، شرک اصغر صورت گرفته است. اگر برای گرفتن نمره یا هر مزیت اجتماعی دیگر، ارزش های دینی را به ابزار تبدیل کنیم؛ دانشجو به جای پذیرفتن ارزش های دینی بر  پایه اندیشه و تحقیق، به گونه ای مصلحتی به رفتاری موقتی دست زند؛ به جای بندگی خدا، بنده رییس و استاد و غیره شود، جای اعتقاد و یقین، ریا و تزویر بنشیند؛ اگر دانشجویی به خاطر کسب نمره کامل، برای دو ساعت به انتخاب پوششی دست زند که در آزمون بعدی، نیازی به آن نداشته باشد، نه تنها درس اخلاق اسلامی داده نشده بلکه ترویج اخلاق ماکیاولیستی صورت گرفته است. شان ارزشی اسلامی چون حجاب، فراتر از آن است که آن را به وسیله ای برای کسب نمره تقلیل دهیم.

   ترویج ارزشی اسلامی چون حجاب، وظیفه ای دینی و همگانی است، اما لازمه ی ترویج هر معروفی، در نظر گرفتن شرایط، زمان و مکان آن است. محیط علم، دانش و دانشگاه اقتضائات خاص خود را دارد. دانشجویان و جوانان واجد صفات، ویژگی ها و خلقیاتی بوده که عدم فهم درست این ویژگی ها، تمامی تلاش هایی که ممکن است با نیت خیر انجام گیرد را ابتر می کند. حجاب در فرهنگ اسلامی تعریف خاصی داشته و نمی توان نپوشیدن چادر را بی حجابی تلقی کرد. همچنین بی حجابی با بدحجابی متفاوت بوده و تغییر در نحوه پوشش برخی از دانشجویان را نمی توان به بی حجابی دانشجویان تسری داد. دانشجو در محیط دانشگاه، تابع آیین نامه حجاب و عفاف دانشگاه بوده و هر فردی نمی تواند، سیلقه ی خود را ملاکی برای تعیین نحوه پوشش و آرایش قرار دهد. علاوه بر آن ساحت علم و کسب تعلیم و تربیت - که فرضیه ای الهی است - نباید با وسیله ای به نام نمره آلوده شود. یک مدرس اخلاق اسلامی بایستی قبل از هر چیز، مروج بُعد الهی بودن علم باشد نه مبلغ نمره و مدرک. نتایج پژوهش های صورت گرفته نیز بیانگر آن است که نمره ی میانگین هویت دینی جوانان و دانشجویان این دیار در سطح بالایی قرار دارد. تبدیل کردن خطاهای کوچک برخی از آنان به مساله ای بزرگ و به اصطلاح مساله آفرینی، بر مشکلات و آسیب های ایلام می افزاید.   

  باید دانست که هر آسیب اجتماعی را بایستی در یک منظومه فرهنگی – اجتماعی تبیین کرد؛تجزیه ی آن به امری چون عدم اعتماد به نفس و ندیدن کلیت و چند عاملی بودن، افراد را دچار تقلیل گرایی می کند. ریشه یابی تغییر در نحوه پوشش برخی از زنان، نیازمند کار علمی و پژوهشی است. کاهش یا حل آسیب های فرهنگی و اجتماعی به برنامه ریزی عمیق و اقدامات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نیاز داشته و برخورد سطحی با آن، بر دامنه ی آنها می افزاید. اگر به دنبال راهی برای ترویج حجاب می گردیم، بایستی در انتخاب این راه ها، دقت و حساسیت آن را در نظر بگیریم و الا ممکن است نه تنها منجر به ترویج ارزش های دینی نشود، بلکه به گسترش دین گریزی در جامعه، خصوصاً در نزد جوانان عزیز این سرزمین بینجامد.

  نتیجه:

  رسول اکرم(ص) می فرماید: کسی که به ریای مردم نماز بخواند، مشرک است؛ کسی که به ریای مردم حج گزارد، مشرک است؛ کسی که به ریای مردم روزه بگیرد، مشرک است؛ کسی که به ریای مردم زکات دهد، مشرک است و هرکسی که، فرموده ی خدا را برای مردم انجام دهد، مشرک است و خدا عمل ریا کننده را قبول نمی کند(بحارالانوار، جلد27، صفحه 297).


   

     ۲۲ دی ۱۳۹۴   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [0]

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  خلیل کمربیگی
  ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com

  دوستان ارجمند: مطالب این وبلاگ نوشته های شخصی اينجانب خليل كمربيگي معلم ،علاقمند به پژوهش ، تحقیق و حرفه ی روزنامه نگاری می باشند.هدف از انتشار این مطالب روشنگری و کاستن از مسایل و مشکلات استان است. از آنجا که رشته ی تحصیلی ام  جامعه شناسی می باشد‌، مطالب وبلاگ نیز بیشتر در حوزه های اجتماعی نوشته شده و سعی می گردد از زبان تخصصی جامعه شناسی اجتناب شده و مسایل را با ادبیاتی ساده انتشار دهد.تقاضا می گردد با ارائه نظرات خود ما را در رسیدن به اهداف ترسیم شده یاری فرمایید.ضمنا استفاده  از مطالب  اين وبلاگ و يا انتشار آنها،با ذکر منبع،بلامانع می باشد.

   

  نشانی الکترونیکی: [email protected]
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (9)
  انتخابات (2)
  اجتماعی - سیاسی (28)
  پژوهش ها و تحقیقات (1)
  عمومی (10)
  طایفه گرایی (1)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  احیای سنت میانجیگری
  گسست یا مشارکت؟
  ظاهرت را درست کن، کاری به باطن ندارم!
  سواری مجانی
  وزوزهای چهل سالگی (3)
  ایلام گریزی
  ایلام و تانکر آب شهرداری
  ایلام، کدخدای زورگو می خواهد یا مسئول قانون گرا؟
  دوزیستان یا شناسنامه داران؟
  آسان ترین راه کاهش مشکلات اجتماعی ایلام
  اعتیاد، حلقه ای از کلاف سردرگم ایلام
  لابی گری و واسطه گری در ایلام
  دایی رجب، کوچه بن بست و کانال هایش
  گسل اجتماعی "کَس دار" و "بی کَس"
  سلطان وارد می شود!
  قفل فروشانِ کلیدنما
  "وزوزهای چهل سالگی"
  از خود كشي تا مرگ مشكوك
  "ویروسی به نام آگهی"
  جامعه شناس ِ جامعه­بشناس
  بازگشت گرزها
  ایلام و هیولای خودکشی
  نامهربانی با یار مهربان در ایلام
  تحلیلی بر شکافی اجتماعی در ایلام
  "زنده باد تهران"
  خدايا "هاوار"
  شادی،گمشده ی ایلامیان
  لقمه نان،‌ به قيمت جان
  بحران جوانان در ايلام
  سرهنگ درست می گوید، اما چگونه؟

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  خبرگزاری ایسنا- ایلام
  عالیه شکربیگی
  مجتبی مقصودی
  علی مرشدی زاد
  محمدرضا جوادی یگانه
  سعید معیدفر
  غلامعباس توسلی
  عباس کاظمی
  حسین کچوئیان
  شیرین احمدنیا
  علی عسکر احمدی
  محمد شکیبا
  رادیو زاگرس
  جلیل صفربیگی
  بهروز سپیدنامه
  حبیب الله بخشوده
  عصر ایلام
  مهرداد خدارحمی
  وبلاگ شخصی در بلاگفا
  ظاهر سارایی
  حمید حیدرپناه
  علی فیض الهی
  شهرام صفری
  ايلام ما
  ایلام امروز
  انجمن جامعه شناسی ایران
  انجمن جهانی جامعه شناسی
  انجمن جامعه شناسی آموزش و پرورش ایران
  انجمن جمعیت شناسی ایران
  انجمن انسان شناسی ایران

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۷۸۲۳۳ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  مشاهده | امروز  ۲۰۰ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ |