صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com
خلیل کمربیگی

 • بعدی
 •  
     ایلام، کدخدای زورگو می خواهد یا مسئول قانون گرا؟

  سال ها پیش، غروب یک روز زمستانی، به هنگام عبور از یک روستا، تجمع عده ای از اهالی، توجهم را به خود جلب کرد. آهسته آهسته که به تجمع نزدیک تر می شدم، دیدم عده ای مشغول داد و فریاد کشیدن و عده ای دیگر در نقش میانجی هستند. به صحنه که رسیدم، مشاهده کردم، دعوایی شکل گرفته که یک طرف آن، کدخدای روستا و اعوان ایشان و طرف دیگر، مردی از اهالی به همراه برخی از اعضای خانواده ی او بود. این روزها دقیقاً یادم نمی آید که دعوا بر سر چه چیزی بود؛ اما آنچه را که از آن دعوا، در ذهنم مانده، این جملات کلیدی کدخدا بود که به طرف مقابلش می گفت: اصلاً چه کسی تو را راه داده که به این روستا بیایی؟چه کسی به تو اجازه داده که در این محل ساکن شوی؟ و بالاخره این که، خطاب به اهالی تجمع کننده می گفت: هر آدم ... این جا می آید، برای خود جا می گیرد، مگر این روستا صاحب ندارد؟
  این جملات کدخدا، نزدیک به دو دهه است که در ذهنم مانده است. آن روزها فکر می کردم که چه می شود کرد؟ روستاست! و برخی از کدخدایان نیز چنین اند و این حق را برای خودشان قائل اند که کسی بدون اجازه  ی آنها، در روستا سکنی نگزیند. این روزها و در فضای سیاسی استان ایلام نیز این احساس را دارم که گویی، عده ای از صاحبان نقش های مدرن، هنوز در نقش همان کدخدا، ایفای نقش می کنند، می پندارند ایلام دهی است و آن ها کدخدای آنند و بدون اجازه ی آنها، نباید آب از آب تکان بخورد. قانون در نزد این دست از آقایان، چیزی است که مادون رای و پندار آن هاست. هر مدیری می خواهد برنامه ای تازه ارائه دهد یا نقشی سیاسی- فرهنگی – اجتماعی و اقتصادی را به فردی واگذار کند، ابتدا باید با آن ها هماهنگی نماید و در اصل، تاییدیه کار خود را از آنان اخذ نماید و سپس اجازه ی اجرایی کردن آن را دارد. این دست آقایان، این حق را برای خود قائلند تا هر تصمیمی که از سوی مدیران این استان گرفته می شود اگر صلاح بدانند، به بهانه های مختلف از جمله عدم هماهنگی با شخص شخیص ایشان یا ...،وتو کرده و در اماکن مختلف  و با استفاده از ابزار و امکاناتی که در اختیار دارند،از راه های پیغام و پسغام، آشکار و پنهان، به مدیران فشار آورده و در صورت مقاومت آن مدیر، از طریق مدیران بالادست، در پی به کرسی نشاندن خواسته های فراقانونی خویشند و اگر نتیجه نگرفتند، آن گاه شمشیر را از رو بسته و با تمسک به شیوه های مختلف و سنگر گرفتن در پشت خاکریزهای متفاوت، به مخالفت با آن مدیر برمی خیزند.
  انتظار دارند آن چه خویش می خواهند و یا می پندارند، همان باید مبنای عمل قرار گیرد و الا فضای برای کار آن مدیر، ناامن می گردد. باید به اینان یادآور شد؛ آقایان: شاهنشاه آریامهر، سال 1357 از ایران خارج شد، مردم در سال 58 و تنها چند ماه پس از پیروزی شکوهمند نظام جمهوری اسلامی، به حاکمیت قانون رای دادند. اینک سال یک هزار و سیصد و نود و سه شمسی است و 35 سال از زمان سقوط آن دیکتاتور می گذرد. حسین آباد و دیوالا، شهر شده و به همراه چند شهر دیگر، به استانی از استان های ایران بزرگ تبدیل گشته است. شما نقش هایی را برعهده دارید که براساس  قانون صاحب آنها شده اید و در جامعه ای زندگی می کنید که از در و دیوارهای کاهگلی آن، داده های عصر مدرنیته می بارد؛ در عصر امروز، آن چه که باید مرز درست یا غلط را مشخص کند، قانون است. قانون نیز، وظایف هر نقشی را مشخص کرده است. غیرقانونی عمل کردن، مربوط به اعصار گذشته و شیوه ی خودکامگان بوده است. در ادبیات سیاسی، دیکتاتور و خودکامه فردی است که آن چه خود تشخیص می دهد مبنای عمل قرار می دهد نه قانون. نباید به واسطه ی این که چند صباحی، نقشی را بر عهده داریم، قانون را نادیده گرفته و خود را مافوق آن بدانیم و بر سرعت قانون گریزی در جامعه بیفزاییم. بگذاریم آن چه را قانون تشخیص می دهد مبنای عمل قرار گیرد نه رای، نظر و نفوذ شخصی ما. امام خمینی(ره) هم به عنوان بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی می فرمایند:
  ما موظفیم كه به قانون عمل كنیم، قانون حكومت می كند، شخص هیچ حكومتی ندارد، آن شخص ولو رسول خدا باشد، ولو خلیفه رسول خدا باشد، شخص مطرح نیست، در اسلام قانون مطرح است، همه تابع قانون اند؛ و قانون هم قانون خداست(امام خمینی، تفسیر کوثر، جلد 2، ص 215).
  هرچند برخی از صاحبان نقش های تاثیرگذار در این استان، نقش خویش را وامدار ایل و طایفه می دانند، اما طایفه ای اندیشیدن و در نقش برخی از کدخدایان زورگو ظاهرشدن، بر آسیب ها و مسائل این استان می افزاید. در سویی دیگر قانون گرایی و قانونمندیِ نقش های تاثیرگذار، منجر به فراهم کردن بستر قانون گرایی برای تمامی افراد جامعه می گردد. با در پیش گرفتن رفتارهای قانونی، به ایجاد جامعه ای سالم برای زندگی خود و فرزندانمان در این حوزه ی جغرافیایی کمک کنیم. اگر به واسطه ی نفوذی که داریم خواسته های خارج از موازین قانونی را، بر مدیران این استان تحمیل کنیم، آن گاه خواسته یا ناخواسته در هیبت خودکامگان ظاهر شده ایم.


   

     ۱۵ آذر ۱۳۹۳   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [2]

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  خلیل کمربیگی
  ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com

  دوستان ارجمند: مطالب این وبلاگ نوشته های شخصی اينجانب خليل كمربيگي معلم ،علاقمند به پژوهش ، تحقیق و حرفه ی روزنامه نگاری می باشند.هدف از انتشار این مطالب روشنگری و کاستن از مسایل و مشکلات استان است. از آنجا که رشته ی تحصیلی ام  جامعه شناسی می باشد‌، مطالب وبلاگ نیز بیشتر در حوزه های اجتماعی نوشته شده و سعی می گردد از زبان تخصصی جامعه شناسی اجتناب شده و مسایل را با ادبیاتی ساده انتشار دهد.تقاضا می گردد با ارائه نظرات خود ما را در رسیدن به اهداف ترسیم شده یاری فرمایید.ضمنا استفاده  از مطالب  اين وبلاگ و يا انتشار آنها،با ذکر منبع،بلامانع می باشد.

   

  نشانی الکترونیکی: [email protected]
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (9)
  انتخابات (2)
  اجتماعی - سیاسی (28)
  پژوهش ها و تحقیقات (1)
  عمومی (10)
  طایفه گرایی (1)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  احیای سنت میانجیگری
  گسست یا مشارکت؟
  ظاهرت را درست کن، کاری به باطن ندارم!
  سواری مجانی
  وزوزهای چهل سالگی (3)
  ایلام گریزی
  ایلام و تانکر آب شهرداری
  ایلام، کدخدای زورگو می خواهد یا مسئول قانون گرا؟
  دوزیستان یا شناسنامه داران؟
  آسان ترین راه کاهش مشکلات اجتماعی ایلام
  اعتیاد، حلقه ای از کلاف سردرگم ایلام
  لابی گری و واسطه گری در ایلام
  دایی رجب، کوچه بن بست و کانال هایش
  گسل اجتماعی "کَس دار" و "بی کَس"
  سلطان وارد می شود!
  قفل فروشانِ کلیدنما
  "وزوزهای چهل سالگی"
  از خود كشي تا مرگ مشكوك
  "ویروسی به نام آگهی"
  جامعه شناس ِ جامعه­بشناس
  بازگشت گرزها
  ایلام و هیولای خودکشی
  نامهربانی با یار مهربان در ایلام
  تحلیلی بر شکافی اجتماعی در ایلام
  "زنده باد تهران"
  خدايا "هاوار"
  شادی،گمشده ی ایلامیان
  لقمه نان،‌ به قيمت جان
  بحران جوانان در ايلام
  سرهنگ درست می گوید، اما چگونه؟

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  خبرگزاری ایسنا- ایلام
  عالیه شکربیگی
  مجتبی مقصودی
  علی مرشدی زاد
  محمدرضا جوادی یگانه
  سعید معیدفر
  غلامعباس توسلی
  عباس کاظمی
  حسین کچوئیان
  شیرین احمدنیا
  علی عسکر احمدی
  محمد شکیبا
  رادیو زاگرس
  جلیل صفربیگی
  بهروز سپیدنامه
  حبیب الله بخشوده
  عصر ایلام
  مهرداد خدارحمی
  وبلاگ شخصی در بلاگفا
  ظاهر سارایی
  حمید حیدرپناه
  علی فیض الهی
  شهرام صفری
  ايلام ما
  ایلام امروز
  انجمن جامعه شناسی ایران
  انجمن جهانی جامعه شناسی
  انجمن جامعه شناسی آموزش و پرورش ایران
  انجمن جمعیت شناسی ایران
  انجمن انسان شناسی ایران

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۸۱۷۳۷ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  مشاهده | امروز  ۱۰۵۵ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ |