صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com
خلیل کمربیگی

 • بعدی
 •  
     گسل اجتماعی "کَس دار" و "بی کَس"

  گسل اجتماعی "کَس دار" و "بی کَس"

  وزوزهای چهل سالگی(2)

  سال گذشته در متنی که نوشتم از وزوزهای چهل سالگی گفتم و آن چهل ساله، ادامه بحث را به آینده موکول نمود. چند شب پیش که داشتم برای خواب آماده می شدم بر بالینم حاضر شد و سلام کرد. شناختمش؛ همان آشنای قدیمی بود؛ وزوز کننده ی مشهور، که هرگاه سراغم می آید ذهنم را به هم می ریزد و افکارم را جلا می دهد. پس از مکثی کوتاه؛ با سوالی دیگر ذهنم را درگیر ساخت.

  گفت: فلانی از شما گِله ای دارم. گفتم: گِله ات را بگو. گفت: چرا وقتی در باره ی معیارهای انتخاب شغل و بر عهده گرفتن نقش های مدیریتی سخن گفتی، اصلی ترین آن را نگفتی؟ گفتم اصلی ترین آنها توانایی، استعداد، مهارت و علاقه بود که مطرحش کردم. گفت: واقعاً باور دارید که برای بر عهده گرفتن شغل و یا یک نقش مدیریتی، توانایی و استعداد اصل است؟ گفتم پس به نظرتان چه چیزی اصل است؟ گفت: حرف من حرف همان نوجوان چهارده ساله ای است که وسط صحبت هایت پرید و گفت: "والله آقا هر کسی، "کسی" داشته باشد به این چیزها احتیاجی ندارد"؛ اما تو، جوابی به او ندادی و سرسری از کنار مساله گذشتی. گفتم: آخه اگر این نوجوان که آینده ی این جامعه است از امروز ملاکش را توانایی، استعداد و مهارت نگذارد آخر و عاقبت این جامعه چه می شود؟.

  سپس پرسید اگر این باور شماست؛ می توانی 10 نفر را نام ببرید که در دهه ی اخیر در ایلام بدون "کَس" و "دَس" و تنها بر اساس این مواردی که ذکر کرده اید، به نقش های مدیریتی دست یافته باشند؟ گفتم: اجازه بده فکر کنم. پس از چند لحظه ای چند اسم را برایش مرور کردم. یکی یکی نشست و اطلاعات همه را جلوی پایم انداخت؛ گفت فلانی که می گویی، تا معاونت اداره ... را گرفت 8 نفر واسطه گذاشت. فلانی که می گویی 27 نفر برایش رو انداختند تا مدیر ... شد. فلانی که رییس سازمان ... شد، برایش ... زنگ زد و کار را جور کرد. همین طوری که داشت ادامه می داد از فردی نام برد و از واسطه هایی برایش سخن به میان آورد که سرم شروع به سوت کشیدن کرد. آخه من هرگاه در تفریحات با او هستم، نمازم را پست سرش می خوانم. گفتم فلانی شاید خودش خبر ندارد و دیگران دارند این همه خواهش و تمنا برایش می کنند. گفت: اتفاقاً خودش هم با ... و .... برای جور کردن کار ارتباط گرفته است.

  وزوزهای این چهل ساله افکارم را به هم ریخت و خوابم را آشفته کرد. من که تا امروز فکر می کردم، معیار بر عهده گرفتن نقش های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در این جامعه را باید در همان مفهوم شایستگی جستجو کنم، از امشب به بعد باید بپذیرم که معیار "کَس" و "دَس" است نه شایستگی، استعداد، توانایی و لیاقت؟

  شبانگاه این چهل ساله اصرار داشت تکلیفم را روشن کند. پرسید: با این مباحث همچنان می خواهی درب افکارت بر پاشنه ی آرمان ها بچرخد و از آنها سخن بگویی، یا واقعیت های این جامعه را لحاظ می کنید؟با خودم اندیشیدم راستی چند نفر را می توانم بیابم که بدون داشتن "کَسی" و "دَستی" به جایی رسیده اند؟

  دیشب که به مساله بیشتر اندیشیدم، دیدم گسلی در این جامعه در حال شکل گیری است که بین "کَس داران" و "بی کَسان" به وجود آمده است. این گسل اجتماعی نه تنها در عرصه ی کار و شغل و مدیریت، بلکه در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی،اجتماعی و حتی رویه های قضایی سر برآورده و افراد زیادی به این احساس رسیده اند که تا "کَسی" نداشته باشند نمی توانند حتی به حقوق شهروندی خود نیز دست یابند تا چه رسد به دریافت مزایای اجتماعی.

  به نظر می رسد شکاف های اجتماعی هر روز در این جامعه بیشتر و بیشتر می شوند، "کسی" و "دستی" نیست تا از میزان این شکاف ها بکاهد. گویا "کَس ها" و "دست ها" برای افزودن بر میزان گسل های اجتماعی دست در دست هم نهاده اند تا این جامعه نتواند به سر منزل مقصود برسد. این چهل ساله دوباره مرا از اسب آرمان پیاده کرد و بر واقعیت زمین نشاند. به من فهماند که بین آرمان ها و واقعیت های این جامعه، هر روز شکاف های عمیقی در حال رخ دادن است، باید از شعار دادن بپرهیزیم و تکلیف خود را با واقعیت های این جامعه روشن سازیم.

  به راستی از چهل سالگی که عبور می کنید، به این احساس دست می یابی که باید سیستم ذهنت را با واقعیت ها، ریکاوری کنید و ببینید بین "آن چه را آموخته اید" با "آن چه وجود دارد" چقدر فاصله افتاده است؟ تا بتوان به فاصله ی بین آرمان و واقعیت در یک جامعه دست یافت.


     ۱۴ دی ۱۳۹۲   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [8]

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  خلیل کمربیگی
  ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com

  دوستان ارجمند: مطالب این وبلاگ نوشته های شخصی اينجانب خليل كمربيگي معلم ،علاقمند به پژوهش ، تحقیق و حرفه ی روزنامه نگاری می باشند.هدف از انتشار این مطالب روشنگری و کاستن از مسایل و مشکلات استان است. از آنجا که رشته ی تحصیلی ام  جامعه شناسی می باشد‌، مطالب وبلاگ نیز بیشتر در حوزه های اجتماعی نوشته شده و سعی می گردد از زبان تخصصی جامعه شناسی اجتناب شده و مسایل را با ادبیاتی ساده انتشار دهد.تقاضا می گردد با ارائه نظرات خود ما را در رسیدن به اهداف ترسیم شده یاری فرمایید.ضمنا استفاده  از مطالب  اين وبلاگ و يا انتشار آنها،با ذکر منبع،بلامانع می باشد.

   

  نشانی الکترونیکی: [email protected]
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (9)
  انتخابات (2)
  اجتماعی - سیاسی (28)
  پژوهش ها و تحقیقات (1)
  عمومی (10)
  طایفه گرایی (1)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  احیای سنت میانجیگری
  گسست یا مشارکت؟
  ظاهرت را درست کن، کاری به باطن ندارم!
  سواری مجانی
  وزوزهای چهل سالگی (3)
  ایلام گریزی
  ایلام و تانکر آب شهرداری
  ایلام، کدخدای زورگو می خواهد یا مسئول قانون گرا؟
  دوزیستان یا شناسنامه داران؟
  آسان ترین راه کاهش مشکلات اجتماعی ایلام
  اعتیاد، حلقه ای از کلاف سردرگم ایلام
  لابی گری و واسطه گری در ایلام
  دایی رجب، کوچه بن بست و کانال هایش
  گسل اجتماعی "کَس دار" و "بی کَس"
  سلطان وارد می شود!
  قفل فروشانِ کلیدنما
  "وزوزهای چهل سالگی"
  از خود كشي تا مرگ مشكوك
  "ویروسی به نام آگهی"
  جامعه شناس ِ جامعه­بشناس
  بازگشت گرزها
  ایلام و هیولای خودکشی
  نامهربانی با یار مهربان در ایلام
  تحلیلی بر شکافی اجتماعی در ایلام
  "زنده باد تهران"
  خدايا "هاوار"
  شادی،گمشده ی ایلامیان
  لقمه نان،‌ به قيمت جان
  بحران جوانان در ايلام
  سرهنگ درست می گوید، اما چگونه؟

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  خبرگزاری ایسنا- ایلام
  عالیه شکربیگی
  مجتبی مقصودی
  علی مرشدی زاد
  محمدرضا جوادی یگانه
  سعید معیدفر
  غلامعباس توسلی
  عباس کاظمی
  حسین کچوئیان
  شیرین احمدنیا
  علی عسکر احمدی
  محمد شکیبا
  رادیو زاگرس
  جلیل صفربیگی
  بهروز سپیدنامه
  حبیب الله بخشوده
  عصر ایلام
  مهرداد خدارحمی
  وبلاگ شخصی در بلاگفا
  ظاهر سارایی
  حمید حیدرپناه
  علی فیض الهی
  شهرام صفری
  ايلام ما
  ایلام امروز
  انجمن جامعه شناسی ایران
  انجمن جهانی جامعه شناسی
  انجمن جامعه شناسی آموزش و پرورش ایران
  انجمن جمعیت شناسی ایران
  انجمن انسان شناسی ایران

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۸۱۷۸۲ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۴۹ مشاهده | امروز  ۱۱۰۰ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ |