صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com
خلیل کمربیگی

 • بعدی
 •  
     بحران جوانان در ايلام

  بحران جوانان در ايلام

  چند وقت پيش براي انجام كاري به سازمان ملي جوانان استان سر زدم. يكي از دوستان کتابچه ای را با نام "سيماي جوان استان ايلام" در اختيارم گذاشت. كتابچه‌ي فوق حاوی آمارهاي رسمي مراكز تخصصي در زمينه ي ترسيم وضعيت جوانان استان بود كه در تابستان 1387 به چاپ رسيده است. امروز، فرصتي دست داد تا مطالعه اي از كتابچه ي فوق داشته باشم. پس از مطالعه‌ي آن، اين بار به آمارهايي برخوردم كه احساس كردم مي توان به آنها استناد كرد. چرا كه مدت هاي مديدي است، آمارها ابزار گشته و برخي مسئولين، مي خواهند چهره ي ناکارآمد خود را با استفاده از مظلوميت علم آمار،رنگ و لعاب زده و خود را موفق و كارآمد جلوه دهند.با اين مقدمه و با تشكر از مسئولين استاني كه اقدام به چاپ اين كتابچه نموده اند به برخي از اين آمارهایی كه در آن،آمده است اشاره مي نمايم:

  - استان ايلام با داشتن 209893 نفر جوان 29-15 ساله از جمعيت 787/545 نفري حاصل از سرشماري سال 85،‌رتبه ي نخست كشوري را از لحاظ سهم جمعيت جوان در كشور،به خود اختصاص داده است.دراين ميان،83درصداز پسران و67درصداز دختران جوان ايلامي نیز،مجرد مي‌باشند.

  - ايلام در سال 1386 داراي نرخ رشد طلاق 9/25 در جمعيت شهري خود بوده است. از اين حيث استان ايلام از لحاظ شاخص طلاق نيز رتبه ي نخست كشوري را اخذ نموده است.

  - استان ايلام در سالهاي 85 و 86 در نرخ بيكاري جوانان، به ترتيب رتبه هاي دوم و پنجم كشوريرا بدست آورده است. با نگاه به گروه هاي سني جوانان،درصد بيكاري در برخي از اين گروهها، به بيش از 60 درصد مي رسد. همچنين اين آمارها نشان مي دهد كه استان ايلام در نرخ بيكاري فارغ التحصيلان، رتبه ي اول كشوري را به خود اختصاص داده است. به بيان ديگر درصد آماري نشان دهنده ی آن است كه قريب به نيمي از جمعيت جوان فارغ التحصيل دانشگاهي در ايلام، بيكار مي‌باشند.

  -در رتبه بندي استانها از حيث توان اشتغال زايي، ايلام در سال 1385 در ميان 30 استان، استان بيست و نهم و در سال 86 مقام 25 كشوري را بدست آورده ايم.

  -استان ايلام با داشتن بالاترين ميزان جمعيت جوان، از لحاظ داشتن تعداد صندلي سينما، رتبه ي 23 كشوري را دارد.

  -سهم استان ايلام از انتشار كتاب در سال 1385، 01/0 (يك صدم درصد) بوده است. به بيان ديگر در استان بالاي 500 هزار نفري ايلام فقط 5 عنوان كتاب منتشر شده است. يعني به ازاي هر يكصد هزار نفر، يك عنوان كتاب انتشار يافته است.

  -آمارها در خصوص ايجاد سازمان هاي مردم نهاد، حكايت از رشد آنها در چند ساله ي اخير كرده، به طوري كه در عرض سه سال گذشته تعداد 31 سازمان، به مجموع سازمانهاي مردم نهاد اضافه و تعداد آنها به 73 سازمان رسيده است.

  - استان ايلام در سال 86-85 رتبه ي دوم كشوري را در پوشش تحصيلي دوره هاي متوسطه و پيش دانشگاهي اخذ نموده است.

  -6/ 45درصد از دانشجويان استان را، دختران جوان تشكيل مي دهند.

  چند نكته:

  1-داشتن جمعيت جوان در بسياري از مناطق، فرصتي محسوب شده كه از طريق آن بتوان،‌به رشد و توسعه آن منطقه كمك نمود، اما وضعيت استان ايلام، اين فرصت را به تهديد تبديل كرده و آسيب هاي خاص خود را به دنبال دارد. داشتن رتبه ي نخست در جمعيت جواني، مساله ی بسیار مهمی است كه مسئولين بايد در برنامه ريزي هاي خود آن را مدنظر قرار دهند.

  2-كسب رتبه هاي اول در بيكاري فارغ التحصيلان جوان و رتبه ي دوم و پنجم در بيكاري جوانان آنقدر هشدار دهنده هست، كه نيازي به گفتن نداشته باشد.

  3-بالا رفتن سن ازدواج و مجرد بودن 83 درصد از جمعيت پسران جوان(29-15 ساله) و 67 درصد از جمعيت دختران جوان خصوصاً دختران جوان روستايي كه درصد آن بالاتر از شهريان بوده (69 درصد)، از ديگر نكاتي است كه در اين آمارها جاي تأمل و برنامه ريزي زيادي دارد.

  4-استان ايلام از حيث نرخ شاخص طلاق، همانند برخي ديگر از آسيب هاي اجتماعي رتبه‌ي نخست را داشته است. اين آمارها در حالي ارائه مي گردد كه برخي از مسئولين از اوضاع بسامان استان سخن گفته و آن را در امن و امان مي دانند.

  5-از ميان دسته هاي مختلف سازمان هاي مردم نهاد، به نظر مي رسد كه اولاً خبري از گروه سازمان هاي مردم نهاد سياسي نبوده، اين در حالي است كه حوزه ي سياست يكي از دل مشغولي‌هاي اصلي جوانان مي باشد. دوماً، استان ايلام با داشتن تاريخ درخشاني از دفاع مقدس، جاي نهادهاي مدني با محوريت احياء فرهنگ دفاع مقدس در آن ،خالي مي باشد. همچنين اين استان با داشتن بالاترين ميزان جمعيت جوان، از وجود سازمان هاي مدافع حقوق جوانان بي بهره بوده است. اين نبود سازمان مدافع حقوق جوانان،درحالي است كه در كشور،تاسال1387تعداد123 سازمان در اين زمينه تشكيل شده است.

  6-هرچند مسئولين محترم سازمان ملي جوانان در استان نيز، بسان برخي ديگر از مسئولين مي‌توانستند با انتشار آمارهاي خلاف واقع، اوضاع جوانان استان را گل و بلبل جلوه دهند اما شجاعت آنها نشان مي دهد كه نوع نگاه اين مسئولين به مساله ي جوانان در ايلام، نگاهي علمي بوده و آنها با انتشار اين كتابچه، بحراني بودن وضعيت جوانان ایلامی را به همه اعلام نموده اند. تا شايد آنهايي كه می توانند براي بسامان كردن اوضاع نابسامان جوانان ايلامي، كاري انجام دهند، دريغ نكرده و تا دير نشده به وضعیت آنان رسیدگی کنند و الا فردا خيلي دير خواهد بود.

     ۱۳ آبان ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [13]

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  خلیل کمربیگی
  ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com

  دوستان ارجمند: مطالب این وبلاگ نوشته های شخصی اينجانب خليل كمربيگي معلم ،علاقمند به پژوهش ، تحقیق و حرفه ی روزنامه نگاری می باشند.هدف از انتشار این مطالب روشنگری و کاستن از مسایل و مشکلات استان است. از آنجا که رشته ی تحصیلی ام  جامعه شناسی می باشد‌، مطالب وبلاگ نیز بیشتر در حوزه های اجتماعی نوشته شده و سعی می گردد از زبان تخصصی جامعه شناسی اجتناب شده و مسایل را با ادبیاتی ساده انتشار دهد.تقاضا می گردد با ارائه نظرات خود ما را در رسیدن به اهداف ترسیم شده یاری فرمایید.ضمنا استفاده  از مطالب  اين وبلاگ و يا انتشار آنها،با ذکر منبع،بلامانع می باشد.

   

  نشانی الکترونیکی: [email protected]
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (9)
  انتخابات (2)
  اجتماعی - سیاسی (28)
  پژوهش ها و تحقیقات (1)
  عمومی (10)
  طایفه گرایی (1)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  احیای سنت میانجیگری
  گسست یا مشارکت؟
  ظاهرت را درست کن، کاری به باطن ندارم!
  سواری مجانی
  وزوزهای چهل سالگی (3)
  ایلام گریزی
  ایلام و تانکر آب شهرداری
  ایلام، کدخدای زورگو می خواهد یا مسئول قانون گرا؟
  دوزیستان یا شناسنامه داران؟
  آسان ترین راه کاهش مشکلات اجتماعی ایلام
  اعتیاد، حلقه ای از کلاف سردرگم ایلام
  لابی گری و واسطه گری در ایلام
  دایی رجب، کوچه بن بست و کانال هایش
  گسل اجتماعی "کَس دار" و "بی کَس"
  سلطان وارد می شود!
  قفل فروشانِ کلیدنما
  "وزوزهای چهل سالگی"
  از خود كشي تا مرگ مشكوك
  "ویروسی به نام آگهی"
  جامعه شناس ِ جامعه­بشناس
  بازگشت گرزها
  ایلام و هیولای خودکشی
  نامهربانی با یار مهربان در ایلام
  تحلیلی بر شکافی اجتماعی در ایلام
  "زنده باد تهران"
  خدايا "هاوار"
  شادی،گمشده ی ایلامیان
  لقمه نان،‌ به قيمت جان
  بحران جوانان در ايلام
  سرهنگ درست می گوید، اما چگونه؟

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  خبرگزاری ایسنا- ایلام
  عالیه شکربیگی
  مجتبی مقصودی
  علی مرشدی زاد
  محمدرضا جوادی یگانه
  سعید معیدفر
  غلامعباس توسلی
  عباس کاظمی
  حسین کچوئیان
  شیرین احمدنیا
  علی عسکر احمدی
  محمد شکیبا
  رادیو زاگرس
  جلیل صفربیگی
  بهروز سپیدنامه
  حبیب الله بخشوده
  عصر ایلام
  مهرداد خدارحمی
  وبلاگ شخصی در بلاگفا
  ظاهر سارایی
  حمید حیدرپناه
  علی فیض الهی
  شهرام صفری
  ايلام ما
  ایلام امروز
  انجمن جامعه شناسی ایران
  انجمن جهانی جامعه شناسی
  انجمن جامعه شناسی آموزش و پرورش ایران
  انجمن جمعیت شناسی ایران
  انجمن انسان شناسی ایران

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۸۰۱۱۹ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۷۲۸ مشاهده | امروز  ۹۸۷ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ |