صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com
خلیل کمربیگی

 • بعدی
 •  
     سرهنگ درست می گوید، اما چگونه؟

  سرهنگ درست می گوید، اما چگونه؟

  "سرهنگ سیدعلی اکبر میری" فرماندهی محترم نیروی انتظامی ایلام، در گفتگو با رسانه ها از آغاز اجرای طرح "انتظام بخشی شهر" خبر داد و عنوان کرد که این طرح به منظور تامین نظم و امنیت و استحکام انضباط اخلاقی، اجتماعی و ترافیکی در شهر آغاز شده است.به گفته ی جناب سرهنگ،پیشگیری ومقابله با جرایم شایع،ارتقاء احساس امنیت، مبارزه با مظاهر بی نظمی و کاهش جرایم،از اهداف اجرایی این طرح می باشد(1)

  مساله ی نظم اجتماعی از جمله مباحٍثی است که دغدغه ی فکری اغلب جامعه شناسان بوده است. اروپای پس از انقلاب صنعتی دچار هرج و مرج و بی نظمی شدیدی گشت و پیشکسوتان جامعه شناسی را به این فکر انداخت تا راه های بازگشت نظم به جوامع خود را جستجو نمایند و بدین گونه مساله ی نظم اجتماعی و چگونگی ایجاد آن، در کانون مباحث و نظریات آنها قرار گرفت به طوری که اگر گفته شود که هدف همه ی جامعه شناسان کلاسیک، نظم اجتماعی و ایجاد آن بوده، سخنی به گزاف عنوان نشده است.

  شهر ایلام نیز چندسالی است گرفتار بی نظمی گشته است. به طوری که اگر گذرتان به مردمان کوچه و بازار خورده باشد و یا در سواری، اتوبوس و یا مینی بوس با ساکنان این شهر هم کلام شده باشید و مسیر صحبت ها به سوی ایلام و دردهایش میل کند، بی درنگ فرد یا مسافری در بغل دست شما، لب به سخن می گشاید و با سوزی وصف ناشدنی می گوید: ای بابا،این استان که صاحب و یا به اصطلاح محلی آن "خاونی" ندارد و برخی از کسانی که نظاره گر این صحبت ها هستند اغلب با تکان دادن سرهای خود، مهر تاییدی بر حرف های او خواهند زد. حال باید دید که این ذهنیت منفی از کجا در اذهان برخی از ساکنان این شهر، پدیدار گشته و چه عواملی بر بروز آن تاثیر گذاشته است؟ حکایت"شهر بی کلانتر و قورباغه ی هفت تیرکش" چگونه طی ادوار طولانی برای برخی از ما، به یادگار مانده و اینک در این عصرجدید، تکیه کلام آنها،گشته است؟ چرا بسیاری از ایلامیان در ضمیر ناخودآگاه خود، از استان 600 هزار نفریشان، دهی تصور می کنند که کدخدایی ندارد؟ این آشفتگی اجتماعی و به قول ظاهر سارایی، این "ده ێشت ِ  بێ  شوان" چگونه پدیدار گشته است؟ و باید دید اصلا این "بی خاونی" واقعیت دارد؟ و اگر واقعی است عدم کارایی و فقدان هماهنگی بین خرده نظام های مختلف جامعه اعم از اقتصاد, سیاست، اجتماع و فرهنگ که ،پارسونز" از آنها سخن می گوید چه نقشی در این بی نظمی ها داشته است؟ چرا نهادهایی چون دین، زبان و تقسیم کار که از نظر "اگوست کنت" مبنای نظم اجتماعیند، نتوانسته اند بر این بی نظمی ها فایق آیند؟ و چرا اجتماع ما به قول"دورکیم" دچار آنومی در ارزش ها و هنجارهایش گشته است؟

  با طرح این دست از پرسش ها و پاسخ علمی به آنهاست که می توان از جناب سرهنگ پرسید که مقصودش از نظم بخشیدن به شهر چیست؟ آیا او ابزار و امکانات لازم را برای اجرای طرح خود دارد؟ آیا ایشان به تنهایی می خواهد مساله ای را حل نماید که اجرای آن همکاری موثر همه ی دستگاه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، نظامی و امنیتی را می طلبد؟ آیا منظور او از برقراری نظم اجتماعی، اجرای همان طرح امنیت اجتماعی است ؟ آیا ایشان می خواهد نظم  را که یک مساله ی اجتماعی است با بگیر و ببند حل نماید؟و آیا اصلا نیروهای تحت امر ایشان، خود، گویای همان چیزی هستند که می خواهند آن را اجرا نمایند؟

  طرح مساله توسط سرهنگ، جای ستایش و تقدیر را دارد و نشان می دهد که ایشان مساله ی اصلی استان که ایجاد نظم است را دیده، اما باید یادآور شد نظم اجتماعی، یک مساله ی اجتماعی است ، فلذا برخورد با آن نیز قاعدتا باید از جنس خود، یعنی فرهنگی و اجتماعی باشد و برقراری نظم  از این راه،  می تواند در جهت توسعه ی استان مثمرثمر واقع گردد و الا ممکن است کارکردهای این طرح، به ضد او تبدیل گشته و نتواند اهداف سرهنگ را برآورده سازد و به گونه ای اصولی نظم را به شهر باز گرداند.

  (1) هفته نامه پیغام ایلام،سال دوم، شماره 53، پنجشنبه 4 مهر 1387، صفحه 2

     ۱۲ مهر ۱۳۸۷   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [2]

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  خلیل کمربیگی
  ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com

  دوستان ارجمند: مطالب این وبلاگ نوشته های شخصی اينجانب خليل كمربيگي معلم ،علاقمند به پژوهش ، تحقیق و حرفه ی روزنامه نگاری می باشند.هدف از انتشار این مطالب روشنگری و کاستن از مسایل و مشکلات استان است. از آنجا که رشته ی تحصیلی ام  جامعه شناسی می باشد‌، مطالب وبلاگ نیز بیشتر در حوزه های اجتماعی نوشته شده و سعی می گردد از زبان تخصصی جامعه شناسی اجتناب شده و مسایل را با ادبیاتی ساده انتشار دهد.تقاضا می گردد با ارائه نظرات خود ما را در رسیدن به اهداف ترسیم شده یاری فرمایید.ضمنا استفاده  از مطالب  اين وبلاگ و يا انتشار آنها،با ذکر منبع،بلامانع می باشد.

   

  نشانی الکترونیکی: [email protected]
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (9)
  انتخابات (2)
  اجتماعی - سیاسی (28)
  پژوهش ها و تحقیقات (1)
  عمومی (10)
  طایفه گرایی (1)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  احیای سنت میانجیگری
  گسست یا مشارکت؟
  ظاهرت را درست کن، کاری به باطن ندارم!
  سواری مجانی
  وزوزهای چهل سالگی (3)
  ایلام گریزی
  ایلام و تانکر آب شهرداری
  ایلام، کدخدای زورگو می خواهد یا مسئول قانون گرا؟
  دوزیستان یا شناسنامه داران؟
  آسان ترین راه کاهش مشکلات اجتماعی ایلام
  اعتیاد، حلقه ای از کلاف سردرگم ایلام
  لابی گری و واسطه گری در ایلام
  دایی رجب، کوچه بن بست و کانال هایش
  گسل اجتماعی "کَس دار" و "بی کَس"
  سلطان وارد می شود!
  قفل فروشانِ کلیدنما
  "وزوزهای چهل سالگی"
  از خود كشي تا مرگ مشكوك
  "ویروسی به نام آگهی"
  جامعه شناس ِ جامعه­بشناس
  بازگشت گرزها
  ایلام و هیولای خودکشی
  نامهربانی با یار مهربان در ایلام
  تحلیلی بر شکافی اجتماعی در ایلام
  "زنده باد تهران"
  خدايا "هاوار"
  شادی،گمشده ی ایلامیان
  لقمه نان،‌ به قيمت جان
  بحران جوانان در ايلام
  سرهنگ درست می گوید، اما چگونه؟

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  خبرگزاری ایسنا- ایلام
  عالیه شکربیگی
  مجتبی مقصودی
  علی مرشدی زاد
  محمدرضا جوادی یگانه
  سعید معیدفر
  غلامعباس توسلی
  عباس کاظمی
  حسین کچوئیان
  شیرین احمدنیا
  علی عسکر احمدی
  محمد شکیبا
  رادیو زاگرس
  جلیل صفربیگی
  بهروز سپیدنامه
  حبیب الله بخشوده
  عصر ایلام
  مهرداد خدارحمی
  وبلاگ شخصی در بلاگفا
  ظاهر سارایی
  حمید حیدرپناه
  علی فیض الهی
  شهرام صفری
  ايلام ما
  ایلام امروز
  انجمن جامعه شناسی ایران
  انجمن جهانی جامعه شناسی
  انجمن جامعه شناسی آموزش و پرورش ایران
  انجمن جمعیت شناسی ایران
  انجمن انسان شناسی ایران

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۸۱۶۸۶ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۶۹۵ مشاهده | امروز  ۱۰۰۴ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ |