صفحه نخست وبلاگها | وبلاگ بعدی | وبلاگ قبلی | درخواست ایجاد وبلاگ | قوانين بخش وبلاگ

ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com
خلیل کمربیگی

 • بعدی
 •  
     اعتیاد، حلقه ای از کلاف سردرگم ایلام

  در خبرها آمده بود که معضل اعتیاد در ایلام، در شیب تند خود قرار دارد. در این زمینه نیز از قول یکی از مسئولین استانی نقل شده است که: جای تاسف فراوان دارد زمانی که اعلام می‌کنیم که بخشی از دختران و پسران ما درگیر این موضوع شده‌اند.1
  واقعیت آن است که مساله‌ي اعتياد، حلقه‌اي از كلاف سردرگم، به­ هم­ ريخته و نامتعادل جامعه‌ي ايلام است. دلایل مختلفی وجود دارد که ما را در دستیابی به تعداد واقعی یا نزدیک به واقعیت، مبتلایان به معضل اعتیاد در ایران و ایلام ناکام می ­گذارد؛ بنابراین به طور قطع نمی ­توان فهمید که تعداد واقعی معتادین چه اندازه می­ باشند و ما در زمینه ­ی اعتیاد در چه وضعیتی قرار داریم؟. اما یکسری نشانه ­ها وجود داشته که می­ تواند ما را به عمق مساله نزدیک گرداند، نشانه­ هایی چون میزان کشفیات پلیس، متلاشی نمودن باندهای مواد مخدر، تعداد و میزان مراجعه ­ی معتادین به مراکز مشاوره خصوصی یا روان­ پزشکان، مشاهدات عینی و یا گفته­ های برخی از مسئولین درگیر در مساله­ ی اعتیاد و از جمله گفته­ های ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی ایلام که اظهار می­ دارند: در گذشته تعداد افراد معتاد در ایلام انگشت‌شمار بودند، اما امروزه 60 مرکز مجاز ترک اعتیاد در استان ایلام ایجاد و راه‌اندازی شده است. این مسئول اعلام این آمارها را برای استان 700 هزار نفری ایلام، در حد بسیار فاجعه­ آمیز  و دردناک می ­داند.(سایت استانی فارس، 14/4/1393).  لذا هم از روی میزان کشفیات پلیس و مبارزه ­ی آنان با باندهای مواد مخدر که هر ساله نسبت به سال قبل آن، سیر صعودی داشته و هم اظهارات برخی از مسئولین امر که خوشبختانه تلقی محرمانه از یک مساله­ی اجتماعی ندارند، می­توان فهمید که وضعیت در زمینه­ ی گرایش و مصرف مواد مخدر در ایلام بسیار نگران کننده است.
  نتایج تحقیقات صورت گرفته در ایلام نیز، نشان می­ دهد که اغلب معتادین، مجرد، بيكار، كم‌سواد، مرد، جوان و ... مي‌باشند. به طوري كه نتايج يك فراتحليل انجام گرفته بیانگر آن است كه ميانگين سني افراد معتاد 24/5 سال بوده است.2

  بر همین اساس نتايج پژوهشي ديگر نیز نشان می ­دهد که، 53/7 از معتادین ایلامی داراي پايگاه اقتصادي– اجتماعي پايين بوده ­اند. البته با این نتایج نمي‌توان با قاطعيت گفت كه اعتياد در ایلام، آسيب طبقات بالاي جامعه نمی­ باشد؛ چرا كه متأسفانه نتايج تحقيقات، از معتادینی اخذ می­ گردد كه در زندان­ ها و مراکز خاص نگهداری می­ شوند؛ لذا طبقات بالا عموماً در این دسته تحقیقات غایبند. در زمینه­ ی اعتیاد زنان نیز همین مساله وجود دارد چرا که نتايج تحقيقات در ايلام بیانگر آن است كه 99 درصد معتادین به مواد مخدر مرد و تقريباً يك درصد از آن‌ها زن بوده‌اند؛ اين در حالي است كه تعداد مراجعه كنندگان زن معتاد به روان پزشكان، مشاوران، مراكز خصوصي يا مراكز خود معرف دولتي  عدد ديگري را به ما نشان مي‌دهد. اخیراً نیز یکی از مسئولین ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرده که: 80درصد تماس گیرندگان با خط ملی مشاوره اعتیاد را، زنان تشکیل می دهند.3. که به طور طبیعی این آمار نیز شامل استان ایلام می­ شود. با توجه به جایگاه خاص زن، نوع نگاه به او و انتظاراتی که افراد در جامعه ايران و خصوصاً در ايلام، از زن دارند، اعلام معتاد بودن زن، هزينه‌هاي سنگيني هم براي زن و هم خانواده‌ي او بر جاي مي‌گذارد و لذا اغلب مخفي نگه‌داشته شده و یا در دام پلیس گرفتار نمی­ شوند.
  به نظر می ­رسد برای مقابله با اعتیاد، مهم‌ترين اتفاقي كه در ايلام بايد صورت گيرد، توسعه اقتصادي استان و توجه به زيرساخت‌هاي اقتصادي و رفع محروميت و بيكاري است. ايلام جمعيت جواني داشته، و اعتياد در ايلام نيز، به سمت جواني ميل كرده و بيشترين قشري را که تحت تأثير خود قرار داده، همین جوانان بوده است، بنابراین، بايد نهاد دولت بتواند براي اشتغال پايدار اين قشر و رفع موانع ازدواج آن‌ها اقدام کند. به طور کلی، عملياتي نمودن اصول5 و 29 قانون اساسي مبني بر برخورداري همه­ ی افراد جامعه از تأمين اجتماعي و اجرايي نمودن سند چشم‌انداز توسعه 20 ساله كشور (مضمون چهارم سند) مبني بر تأمين و رفاه اجتماعي، استحكام خانواده و رفع فقر و فساد و  تبعيض، مي‌تواند در كاهش اين آسيب و ساير آسيب‌هاي اجتماعي بسیار مؤثر واقع گردد. البته همزمان با اين اقدامات، بايد سطح آگاهي‌ها و مهارت اجتماعي افراد را در همه‌ي مهارت‌هاي لازم زندگي و خصوصاً در زمينه‌ي اعتياد افزايش داد. زمينه‌ي بازگشت معتادین به جامعه را بايد فراهم نمود. مراكز تخصصي کارآمد و مفید براي درمان معتادین خود معرف را، توسعه و تجهيز نمود، صدا و سيمای ملی و استانی با ساخت فيلم و سريال مناسب، خصوصاً با زبان محلي و برخوردار از پشتوانه ی کارشناسی مي‌تواند قدم‌هاي مناسبي بردارد. مدارس در این زمینه رسالت سنگینی بر عهده داشته و باید در برابر مواد مخدر ايمن‌سازي گردند، باورها و عقايد مذهبي مردم را براي مقابله با استرس‌ها و مسائل به وجود آمده، افزايش داد. زنان و افراد معتاد طبقات بالاي جامعه را شناسايي و درمان نمود.
   اقدامات انفعالي، موقتي يا پاك كردن صورت مسأله، نمي‌تواند به ريشه كني پديده‌ي اعتياد در جامعه كمك نمايد. باید واقعیت موجود را پذیرفت و با آن برخورد فعالانه، حساب شده و با برنامه نمود. کتمان نکردن مساله، در پیش­ نگرفتن رویکرد شعاری و داشتن فهمی اجتماعي از مسائل اجتماعي، مي‌تواند بسيار موثر و كارامد باشد.
  منابع:
  1-سایت استانی فارس- مورخ 14/4/1393
  2- فراتحلیل اعتیاد در ایلام- نوشته علی فیض ­الهی.
  3- سایت شفقنا، مورخ 15/4/1393


   

     ۳ مرداد ۱۳۹۳   ::  لینک دائمی :: ارسال به ای‌‌‌میل :: نظر شما [3]

  نسخه آماده چاپ


  درباره

  خلیل کمربیگی
  ایلام-اجتماع-زندگی ilamkh.com

  دوستان ارجمند: مطالب این وبلاگ نوشته های شخصی اينجانب خليل كمربيگي معلم ،علاقمند به پژوهش ، تحقیق و حرفه ی روزنامه نگاری می باشند.هدف از انتشار این مطالب روشنگری و کاستن از مسایل و مشکلات استان است. از آنجا که رشته ی تحصیلی ام  جامعه شناسی می باشد‌، مطالب وبلاگ نیز بیشتر در حوزه های اجتماعی نوشته شده و سعی می گردد از زبان تخصصی جامعه شناسی اجتناب شده و مسایل را با ادبیاتی ساده انتشار دهد.تقاضا می گردد با ارائه نظرات خود ما را در رسیدن به اهداف ترسیم شده یاری فرمایید.ضمنا استفاده  از مطالب  اين وبلاگ و يا انتشار آنها،با ذکر منبع،بلامانع می باشد.

   

  نشانی الکترونیکی: [email protected]
   
   

  جستجو

   
   

  دسته ها

  ایلام امروز (9)
  انتخابات (2)
  اجتماعی - سیاسی (28)
  پژوهش ها و تحقیقات (1)
  عمومی (10)
  طایفه گرایی (1)

   
   

  آرشيو ماهانه

   
   

  آخرين مطالب

  احیای سنت میانجیگری
  گسست یا مشارکت؟
  ظاهرت را درست کن، کاری به باطن ندارم!
  سواری مجانی
  وزوزهای چهل سالگی (3)
  ایلام گریزی
  ایلام و تانکر آب شهرداری
  ایلام، کدخدای زورگو می خواهد یا مسئول قانون گرا؟
  دوزیستان یا شناسنامه داران؟
  آسان ترین راه کاهش مشکلات اجتماعی ایلام
  اعتیاد، حلقه ای از کلاف سردرگم ایلام
  لابی گری و واسطه گری در ایلام
  دایی رجب، کوچه بن بست و کانال هایش
  گسل اجتماعی "کَس دار" و "بی کَس"
  سلطان وارد می شود!
  قفل فروشانِ کلیدنما
  "وزوزهای چهل سالگی"
  از خود كشي تا مرگ مشكوك
  "ویروسی به نام آگهی"
  جامعه شناس ِ جامعه­بشناس
  بازگشت گرزها
  ایلام و هیولای خودکشی
  نامهربانی با یار مهربان در ایلام
  تحلیلی بر شکافی اجتماعی در ایلام
  "زنده باد تهران"
  خدايا "هاوار"
  شادی،گمشده ی ایلامیان
  لقمه نان،‌ به قيمت جان
  بحران جوانان در ايلام
  سرهنگ درست می گوید، اما چگونه؟

  خروجي RSS

   
   

  لینکهای روزانه

  خبرگزاری ایسنا- ایلام
  عالیه شکربیگی
  مجتبی مقصودی
  علی مرشدی زاد
  محمدرضا جوادی یگانه
  سعید معیدفر
  غلامعباس توسلی
  عباس کاظمی
  حسین کچوئیان
  شیرین احمدنیا
  علی عسکر احمدی
  محمد شکیبا
  رادیو زاگرس
  جلیل صفربیگی
  بهروز سپیدنامه
  حبیب الله بخشوده
  عصر ایلام
  مهرداد خدارحمی
  وبلاگ شخصی در بلاگفا
  ظاهر سارایی
  حمید حیدرپناه
  علی فیض الهی
  شهرام صفری
  ايلام ما
  ایلام امروز
  انجمن جامعه شناسی ایران
  انجمن جهانی جامعه شناسی
  انجمن جامعه شناسی آموزش و پرورش ایران
  انجمن جمعیت شناسی ایران
  انجمن انسان شناسی ایران

  خروجي RSS
   

   
   

   

   ۴۰۸۸۰۱۱۸ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۳۵۹ مشاهده | امروز  ۹۸۶ مشاهده

  نقش آوران ایلام امروز

      تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

  Managed With Chavir CMS

  آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ |