بیوتکنولوژی در ایلام منشاء تحولات

مهندس مالک شمس

امروز که ایلامیان عزیز قدم های استوارشان را در راه پیشرفت بر میدارند و خواهان رسیدن به حقوق حقه خود در انواع زمینه های علمی, اقتصادی, اجتماعی, رفاهی و... میباشند, من به عنوان یک ایلامی به خود افتخار می ورزم که آرزوهایم در راه به واقعیت پیوستن است.
از نشانه های این موضوع همایشهای مختلف در استان, تلاش نمایندگان مجلس, راه اندازی سایت های مختلف اینترنتی برای جلب مشارکت ایلامی ها و ایرانیان عزیز در توسعه استان و شبکه استانی ایلام با برنامه های پر محتوایش و صدها مورد دیگر است که مجال گفتن آن ها نیست.
اینجانب مالک شمس کارشناس ارشد بیوتکنولوژی(مهندسی ژنتیک) از دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان یک ایلامی نظراتی چند در زمینه سرمایه گذاری استان در این بخش دارم که امید است با توجه به توانمندی های ایلامی ها و کار گروهی آن ها در این بخش به جایگاه بالایی در تولید اشتغال , دستیابی به تکنولوژی های برتر و افتخار برای ایلام و ایران برسیم.


کاربرد بیوتکنولوژی در بخش های متفاوت
۱- تولید انبوه و تجاری واکسن هایی که به روش های جدید در دنیا در حال تولید است و روزانه جان هزاران نفر را از مرگ نجات می دهد (انسولین) و... از باکتری هایE.coli  دستکاری شده ژنتیکی با همکاری دانشگاه های ایلام,علوم پزشکی ایلام,دانشگاه آزاد اسلامی مرکر انستیتو پاستور ایران و همچنین مرکز سرم سازی رازی که این دو موسسه خواستار همکاری استان های فعال برای تهیه این واکسن ها در این استان ها می باشند.
۲- کاربرد در پالایشگاه های نفت و گاز به عنوان Bioremediation (باز آوری زیستی) مخصوصا در پالایشگاه ایلام در تجزیه رسوبات نفتی و مشتقات تولیدی در پالایشگاه گاز ایلام تنها با استفاده از باکتری هایی که حتی میتوان در چشمه های قیر دهلران یافت.
۳- استفاده از مهندسی ژنتیک در تشخیص بیماریها در پزشکی, دامپزشکی همچنین دادگاه های جنائی و....
۴- استفاده گسترده در کشاورزی مانند تولید گیاهان مقاوم به علف کشها, گیاهان مقاوم به آفات و بیماری هاو افزایش عملکرد گیاهان مهم کشاورزی در استان .
ایلامی های عزیز فکر نکنید این مثال هایی را که بنده ذکر کردم کارهایی سخت و در حد رویاست. نه, بیش از ۹۰٪ از امکانات چنین کارهایی امروز در دانشگاه های استان وجود دارد اما افسوس از مدیریت نادرست که از جوانان این خطه قدرت استفاده را ندارد.


به امید سرافرازی ایلام و ایران اسلامی
مالک شمس
MSc at Biotechnology

عمر سایت: 17سال و 10ماه و -16روز