چند سئوال از مدیر عامل آب و فاضلاب شهری استان ایلام

عبدالله خیرخواه

با توجه به اینکه تعرفه های آب و فاضلاب هر ساله توسط مراجع قانونی تصویب و جهت اجرا به شرکت آب و فاضلاب استان ایلام ابلاغ می شود و همیشه در قانون بودجه و سایر قوانین موضوعه اخذ هر گونه وجهی از مردم که برخلاف مقررات باشد ممنوع است لذا انتظار می رود جواب پرسشهای ذیل به صورت شفاف به اطلاع افکار عمومی یرسد.
۱- با توجه به عدم راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام و نیز سیستم دفع فاضلاب در شهر، مشاهده می شود شرکت آب و فاضلاب استان در قبضهای صادره برای مشترکین خود اقدام به درج مبالغی می نماید که خلاف قانون است.
اولا آبونمان فاضلاب که برابر آبونمان آب در قبوض درج می شود.
ثانیا کارمزد دفع فاضلاب که برابر هفتاد درصد بهای آب مصرفی در قبوض درج می گردد.
با توجه به اینکه تصفیه خانه فاضلاب راه اندازی و مورد بهره برداری قرار نگرفته است، اخذ این وجوه که در سال گذشته از مشترکین دریافت شده است چه مبنایی می تواند داشته باشد؟ جدای از اینکه وصل شدن برخی انشعابات فاضلاب که ناقص نیز صورت پذیرفته است صرفا جهت آزمایش شبکه ایجاد شده در شهر توسط شرکت مذکور می باشد.
۲- در قبوض صادره آب بها همچنین ارقامی مبنی بر اخذ انشعابات فاضلاب درج می گردد که به عنوان قسطهای انشعاب فاضلاب محسوب می گردند. در این خصوص توجه به نکات ذیل حائز اهمیت می باشد.
اولا حق طبیعی هر مشترکی است که بداند حق انشعاب فاضلاب واحد مسکونی او بر چه مبنایی محاسبه شده و رقم کلی آن چقدر می باشد.
ثانیا آیا بر این ارقام به خاطر تقسیط آنها سود و بهره‌ای هم تعلق گرفته است یا خیر؟
اگر سودی تعلق گرفته ، بدون اطلاع مشترک دارای اشکال است چون ممکن است مشترک حاضر به پرداخت بهره نباشد و آماده پرداخت یکجای حق انشعاب باشد.
ثالثا با توجه به پیش بینی قانونگذار برای صاحبان واحدهای مسکونی که انشعاب فاضلاب دریافت می کنند برای معرفی به بانک و اخذ وام این مهم نیز که در قانون بودجه به صراحت ذکر شده توسط شرکت آب و فاضلاب استان به اطلاع مشترکین نرسیده و عملا مشترکین از این تسهیلات قانونی نیز بی بهره‌اند.
و نکته آخر اینکه با توجه به عدم تکمیل سیستم دفع فاضلاب، فاضلابهای جمع آوری شده توسط شبکه در بیابانهای اطراف شهر رها شده که این مساله باعث بروز مشکلات زیست محیطی خواهد شد.
در راستای اطلاع رسانی شفاف و حقوق مسلم مشترکین خواهان پاسخ گویی صریح و سریع شرکت آب و فاضلاب و رسیدگی مراجع نظارتی و قانونی از جمله سازمان بازرسی کل کشور به این مساله می باشیم.

عمر سایت: 17سال و 10ماه و -16روز