استان ایلام از منظر دایرةالمعارف آزاد ویکی‌پدیا (wikipedia)

برگرفته از دایره المعارف wikipedia

استان ایلام در غرب ایران قرار دارد. این استان از استانهای جنگلی ایران است و به خاطر زیبایی طبیعتش به عروس زاگرس نامور گشته. مرکز این استان با خود استان همنام است. استان ایلام خود به هفت شهرستان بخش شده به نامهای ایلام، مهران، شیروان و چرداول، دهلران، دره‌شهر، ایوان و آبدانان.در ضمن ایلام جزئی از لرستان بوده است.

نام منطقه استان ایلام در زمان باستان اریوجان بوده است. در جای خود شهر ایلام کنونی در قدیم شهری به نام ردین بوده و بعدها یعنی در زمان فرمانروایی حاکمان محلی آن یعنی والیان، حسین‌آباد نام داشته که در سال ۱۳۰۸ خورشیدی در زمان رضا شاه پهلوی با در نظر گرفتن اینکه این منطقه در زمانهای بسیار دور بخشی از قلمرو عیلامیان بوده است نام ایلام به آن دادند.

مردم این استان به گویشهای ایرانی گوناگون سخن میگویند که از آنها گویشهای کلهری، مهکی و پشتکوهى جزئی از زبانهای کردی تبار به شمار می آیند و گویشهایی مانند شوهانى به عنوان گویشی لری شناخته میشود. در جنوب استان هم در منطقه موسیان مردم به زبان عربى سخن میگویند.

استان ایلام نفت خیز است و پالایشگاه گاز هم دارد. سه شهرک صنعتی دارد و واحد پتروشیمی تازه ای هم در آنجا در دست ساخت است. کارخانه سیمان ایلام هم باکیفیت ترین سیمان ایران را تولید میکند و بزرگراهی که تهران را به کرمانشاه میپیوندد و بزرگراه کربلا نام گرفته به ایلام هم دارد امتداد میابد. این استان در کل رو به پیشرفت است و شهرهای جنگزده آن هم بازسازی شده اند.

از نقاط دیدنی استان ایلام می توان به تنگ رازیانه، دریاچه های دوقلوی آبدانان، شهر باستانی ماداکتو در دره‌شهر، آتشکده چهار تاقی دره‌شهر، دره ارغوان در شمال شهر ایلام، دریاچه سد ایلام، و چشمه‌های آب گرم دهلران اشاره نمود .

عمر سایت: 14سال و 16ماه و -13روز