چراغی که به خانه روا بود!

عبدالله خیرخواه

بدنبال سفر وزیر دفاع عراق "سعدون الدلیمی" به ایران، وی اظهار داشت: برادران ایرانی قول داده‌اند که یک میلیارد دلار ( ۹۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان ) برای بازسازی عراق کمک کنند و ما از این پس این کمک‌ها را خواهیم دید. وی همچنین در مورد پرداخت غرامت به ایران گفت: در این مذاکرات نکات حساسیت‌زا و مسائلی که مانع از همکاری باشد مطرح نشد و ما آمده‌ایم برای درخواست کمک و از بابت این که ایران قصد کمک به عراق را دارد سپاسگزاریم.

http://www.baztab.com/news/۲۶۲۲۳.php


حال سئوالی که مطرح می باشد این است که دولت جمهوری اسلامی ایران بر چه مبنایی قول پرداخت این مبلغ هنگفت را به وزیر دفاع عراق داده است؟ در حالی که عراقیها موضوع پرداخت غرامت به ایران را که حق مسلم کشور ماست موضوعی "حساسیت‌زا و مانع از همکاری " می دانند. آیا بهتر نبود دولتمردان ما که ضرورت کمک به این کشور را واجب تر از رسیدگی به وضعیت استانهای محرومی مانند ایلام می دانند به جای پرداخت یک میلیارد دلار به همین میزان از بدهی های این کشور  کسر می کردند؟
استانی که با دارا بودن دومین ذخیره نفت و گاز کشور هنوز از نعمت گاز لوله کشی بی بهره است!
استانی که دارای بیشترین درصد بیکاری در کل کشور است.
استانی که یک چهارم جمعیت آن تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی می باشند.
استانی که هشت سال آماج شدیدترین حملات دشمن بعثی بود.
و شهر ایلام به عنوان مرکز استان هنوز به هیچ وجه چهره یک شهر را ندارد و به قول مجری برنامه صبح به خیر ایران "یک روستای بزرگ است!" آیا استحقاق بیشتری برای دریافت بخشی از این کمک و نه همه آن! را ندارد؟
امیدواریم که دولت جدید درصدی از کمکهای بلاعوض به کشورهای دیگر را صرف مشکلات استانی مانند ایلام نماید.
چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است!

عمر سایت: 14سال و 16ماه و -13روز