بیانیه کانون هانا (NGO) در مورد حادثه انفجار مرگبار مواد منفجره در شهر ایلام

کانون هانا (NGO)

خبر انفجار درشهر ایلام همچون موج انفجار دهان به دهان شد ؛ اخبار مختلفی در مورد علت حادثه در شهر شایع شد. منتظر ماندیم تا اخبار رسمی ازطرف نهادهای مربوطه اعلام شود . صدا و سیما ی مرکز ایلام درچند بخش خبری سخنان جانشین محترم فرماندهی نیروی انتظامی استان را منعکس کرد که درکمال آرامش, خبر از انفجار « یک شیء مشکوک به جای مانده از جنگ تحمیلی » داد! و در نگاهی طلبکارانه توصیه نمود که مردم از دستکاری کردن چنین اشیائی خودداری کنند.
آنچه دراین اظهار نظر هویدا می باشد , یک فرافکنی و ساده سازی موضوع جهت فرار از واقعیت و زحمت یافتن علت واقعی ماجرا می باشد .
درچند روزگذشته نه تنها اخبار جدیدتری از این حادثه دردناک که تا کنون ۶ نفر ازهمشهریان عزیز ایلامی را به کام مرگ فرستاده و ۲۱ نفر را مجروح ساخته است , پخش نشد بلکه به نظر می رسد اهتمام جدی در جهت کشف واقعیات نیز وجود ندارد .
درحوادث مشابه و حتی کم اهمیت تر در سطح ملی و بین المللی , شاهد رسیدگی سریع به موضوع و بسیج نهادهای امنیتی , اطلاعاتی , قضایی و رسانه های جمعی و حتی مردم عادی جهت کشف واقعیات و مشخص کردن مقصر یا مقصرین احتمالی و برخورد قضایی با آنها هستیم ؛ از نمونه های مشابه آن به حادثه ورزشگاه آزادی یا غرق شدن چند نفر از دانش آموزان در پارک شهرتهران  می توان اشاره نمود که موضوع درسطح ملی با پوشش گسترده پیگیری شد و هیات های تحقیق تشکیل گردید و ماجرا از طریق دستگاه قضایی دنبال شد .
اما انگار قصه محرومیت استان ایلام تمامی ندارد و به نظر می رسد حتی جان شهروندان ایلامی نیز کم اهمیت تر و خون آنها کمرنگ تر است چرا که دراین ماجرا نه تنها مثل حوادث دیگر درسطح کشور برخورد نمی شود بلکه سعی می گردد با عذر بدتر از گناه ماجرا توجیه شود .
وقتی یک مقام بلند پایه انتظامی اینگونه اظهار نظر می کند که « یک شی ء به جای مانده از جنگ تحمیلی » باعث این انفجار شده , چه چیزی در ذهن هموطنان و حتی مردم دیگر کشورها نقش می بندد ؟ آیا غیر از این است که آنها فکر کنند ۱۷ سال پس از پایان جنگ هنوز کوچه و خیابانهای شهر ایلام جای مین و بمب و مواد منفجره است ؟
آیا کسی می تواند راحت تر و بهتر از این , چهره این شهر عقب نگهداشته شده را در نگاه مردم دیگر شهرها تخریب نماید؟
۱۷ سال پس از پایان جنگ و آن هم درنقطه ای از شهر که همه جای آن از خیابان و ساختمان و مسجد و ..... نوساز می باشد , شیء منفجره چگونه می تواند بر روی آسفالت خیابان , سبز شود و اینگونه از فرزندان این مرزو بوم قربانی بگیرد ؟
آیا بهتر نیست به جای اینگونه اظهار نظرهای راحت طلبانه و فرافکنانه, به دنبال توضیح مناسب و معقول برای سؤالاتی که  پیرامون این ماجرا درذهن مردم ایجاد شده, همت گماریم و صحت و سقم شایعاتی مانند به جای ماندن شیء مذکور از نمایشگاه برگزار شده درکانتینر جنب مسجد و یا حمل شیء مذکور توسط فردی مشکوک و مانند آن را برای مردم روشن سازیم ؟ 

درست است که درشهری زندگی می کنیم که محرومیت و مظلومیت از سر و روی آن می بارد ولی آیا عقل و فکر مردم را نیز باید عقب افتاده فرض کنیم ؟
کانون هانا به عنوان یک تشکل غیر دولتی و مردمی در زمینه حقوق , حقوق بشر و صلح از ابتدای وقوع این حادثه به حکم وظیفه انسانی و اسلامی خود پیگیر ماجرا و اخبار منتشره از طریق نهادهای ذیربط و رسانه های محلی و ملی بوده و خواهد بود . این تشکل به نوبه خود ضمن همدردی با داغدیدگان این حادثه و طلب صبر و شکیبایی برای بازماندگان و شفای عاجل برای مجروحان از خداوند بزرگ , اعلام می دارد :
۱-بنا به اهمیت حرمت جان و مال هر انسان در آموزه های دینی و ملی و وظیفه حکومت مبنی بر حفظ و حراست از جان ومال و ناموس شهروندان, بر همه نهادهای امنیتی, اطلاعاتی, انتظامی وقضایی ذیربط است که به صورت جدی موضوع را پیگیری و نتایج را به صورت شفاف به مردم اعلام نمایند .
۲-از همه خبرنگاران, مطبوعات, صدا و سیما و دیگر رسانه ها انتظار می رود با پیگیری ها و کنجکاوی های خود به کشف حقیقت کمک کرده و وظایف اطلاع رسانی صادقانه خود را همچون رسانه های ملی و بین المللی در موضوعات مشابه انجام دهند و دین خود را به مردم و مخاطبان اصلی خویش ادا نمایند .
۳-به مسوولین و مقامات عالی استان توصیه می شود در اینگونه حوادث مهم که پوشش خبری ملی و بین المللی پیدا می کند, به جنبه روانی و تبلیغاتی انتشار هر گونه خبر و تحلیلی توجه داشته باشند و اجازه ندهند که خبر یک حادثه و علت آن بدون تحلیل علمی و کارشناسی پخش شده و باعث سر شکستگی و بدنامی برای شهر و استان ایلام شود .
۴-مردم غیور و سلحشور ایلام درطول ۸ سال جنگ تحمیلی با رشادت تمام در مقابل دشمن تجاوزگر ایستادند و در بین استان های مرزی تنها مردمی بودند که از سرزمین خود بیرون نرفتند و آواره شهر های دیگر نشدند و در شهر های خود به دفاع پرداختند و پس از جنگ نیز بارها فرزندان این مرزو بوم قربانی حملات منافقان    کوردل شده و به فیض بزرگ شهادت نائل شده اند. بنا براین مردم ایلام نامحرم نیستند و اگر در این حادثه نیز دست منافقین بریده از مردم دیده  می شود, بر نهادهای ذیربط است که موضوع را افشا ساخته و حقیقت ماجرا را برای مردم بگویند و اگر هم اینگونه نیست, صحت و سقم دیگر شایعات را مشخص ساخته و در هر صورت نتیجه را صادقانه با مردم در میان بگذارند .
۵-در هر حال علت حادثه هر چه باشد که انشاء الله با تلاش و همت نهاد های مربوطه به زودی مشخص خواهد شد, قطعا نمی تواند به دلیل « یک شئ به جای مانده از جنگ تحمیلی » باشد و ما این گونه تحلیل ها را توهین به شعور و سطح فکر مردم فهیم و با فرهنگ ایلام و بدنام کردن و تخریب چهره استان می دانیم و خواستار پیگیری این موضوع و توضیح شفاف مقام مذکور در مورد تحلیل مطرح شده و یا عذر خواهی ایشان   می باشیم .
امید است درپرتو انوار الهی وعنایات امام عصر ( عج ) و برکات همبستگی ملی و مشارکت عمومی به سمت جامعه ای نمونه و پیشرو حرکت کنیم .
                                                                     ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۸۴ _  کانون هانا

عمر سایت: 17سال و 10ماه و -16روز