پتانسیل مدیران بومی در اداره استان

ایلام امروز

بعد از انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری و حضور میلیونی مردم در پای صندوق های اخذ رای و انتخاب شخصی از نیروهای کارآمد و توانای این مرز بوم و تشکیل کابینه ای متفاوت با دیگر کابینه دولتهای گذشته که شعار عدالت جویی،مهرورزی،کارآمدی و ... در سرلوحه خود قرار داد حرف و حدیث های زیادی در مورد تغییر مدیریت های کلان کشوری بر روی زبان ها افتاد که در انتخاب کابینه از طرف رئیس جمهور محبوب این حرف و حدیث ها نمود بیشتری پیدا  کرد چرا که افرادی برای مدیریت های کلان کشوری انتخاب شدند که تقریباً گمنام هستند و هیچ وقت این گمنامی از محبوبیتی که رئیس جمهور در دل مردم جای پیدا کرده بود کم رنگ نکرد بلکه عده کثیری هم مهر تائید بر این انتخاب و این گمانی زدند. خواه ناخواه این تغییر مدیریتی نیز در استان ایلام بوجود خواهد آمد و شاهد به روی کار آمدن افراد و و نیروهای تازه نفسی در این استان خواهیم بود.


این تغییر مدیریتها هم در استان ایلام حرف و حدیثهای بوجود آورده که هر چند یکبار شخصی را به عنوان مدیریت فلان دستگاه و یا نهاد بر زبانها شنیده می شود چه خوب است نیروهای ارزشی و اصولگرای استان در این برهه از زمان با هم، هم اندیشی کرده و برای  بدست آوردن مدیریتهای کلان از نیروهایی استفاده کنند که از بدو انقلاب اسلامی تا کنون در کنار مردم و دوشا دوش مردم در تمامی رنجها و شادی ها در کنار مردم استان بوده اند برگزینند.


 اشخاصی هستند که در زمان انقلاب و تغییر رژیم ستم شاهی در استان ایلام  هیچ ترسی را به دل راه نداده و بانی و باعث خیلی از تحولات دوران انقلاب در استان ایلام بودند و در زمان جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق هم همین افراد بودند که از دل و جان خود مایه گذاشته که در شهرهای مرزی استان هنوز هم جای جای این شهرها رد پای آنان حس می شود و هنوز دلارویها و رشادت های آنها در اذهان وجود دارد.در دوران سازندگی در استان همین افراد چه تلاشها و چه رنجهای برای آبادی و سربلندی این استان نکشیدند هر چند که در  سالهای اخیر مورد بی مهری قرار گرفتند.


 ولی آیا تا حالا با خود فکر کرده ایم که اینان چرا و به چه دلیل هیچ وقت در دوران انقلاب اسلامی و دوران جنگ تحمیلی و دوران  اصلاحات دوم خردادی از معیارها و ارزشهای خود کوتاه نیامدند؟ فقط به یک دلیل که آنها نیروی های خالصی بودند که فقط و تنها در راه خدا قدم نهاده بودند و فقط برای این مردم و برای این مرز بوم جهاد کردند نه برای میز و صندلی چرخ دار و نه حالا برای ماشین کلر دار و کامپیوتر و  Laptop.


البته این نیروها در دوران های متعددی مدیریتهای حساس و مهمی در اختیار داشته اند که هیچ شک و شبهه در مدیریت و ارزشی بودن آنها وجود ندارد که در نوع خود و مدیریت آنها و کار آمدی آنها نقطه اوج و بزرگی این مردان در راه حق است.که در طول عمرشان و بخصوص چند سال گذشته نگذاشتند انقلاب به دست نااهلان بیفتد.


اینک که در حال تغییرات گسترده در مدیریت های کلان و مدیریتها استان هستیم نیروها و افرادی به سر کار آیند که توانایی و لیاقت آن را داشته باشند و از دل این سرزمین و دل این مردم بیرون آمده باشند.آیا تا حالا با خود فکر کرده ایم در دوران های گذشته چه مدیران و اشخاص سیاسی توانسته اند با همین آرای مردم مسئولیت قبول کنند -آیا بغیر از این است که الان در استانهای تهران-شیراز-بوشهر-تبریز-قم و  ...  در نقاط  بغیر از ایلام مشغول به کار هستند.چرا نباید این نیروها که به وسیله همین مردم به پستها و مقامات آنچنانی رسیده اند حتی برای دلخوشی هر چند ماه یکبار هم شده به شهر خودشان سر بزنند.آیا با مشکلات و نارسایی های استان ایلام آشنایی دارند؟ ولی الان که بوی پست و مقام و مسئولیت به مشام می رسد همه خود را ایلامی می دانند-آیا در دوران مسئولیتهایشان به فکر ایلام بوده اند؟ و هزاران آیا و چراهای دیگر ولی اینک استان ایلام احتیاج به مدیرانی دارد که از بطن مردم باشند-خاک خورده جبهه و جنگ و کوچه های نیمه آسفالته ایلام باشند.


همه  ما شاهد بوده ایم که مدیران غیر بومی چه دردها و چه رنجها بر دردهای التیام نیافته استان ایلام افزودند که نمونه آن توسعه نیافتگی استان ایلام بعد ۲۷ سال از پیروزی انقلاب اسلامی که هنوز هم  افراد و اشخاصی در سطح کشور هستند که با نام ایلام و ایلامی غریب هستند- ایلام محروم- ایلام منطقه سومی -ایلام بن بست-عروس بخت برگشته زاگرس و هزران لقب نه چندان لایق  این سرزمین، مگر نه این است که فقط مردم خود ایلام می تواند این سرزمین را آباد کند و جوانهای ما در ادوار گدشته ثابت کرده اند که می توانند.


همه ما آگاهیم که وجود مدیران غیر بومی در استان مسالی در گذشته بوجود آورده که نمی توان به سادگی از آن گذشت از جمله ثمره مدیران غیر بومی سیاسی بازی و باند گرایی است.بعلت اینکه این مدیران آگاهی در مورد استان و فعالین  استان و دلسوزان این سرزمین ندارند خواه ناخواه به مدیران سیاسی روی می آورند و یا از گروه و حزب خاصی خط مشی می گیرند که در مقاله مدیران سیاسی و چالشهای استان به اشاره شده است.


استان ایلام این پتانسیل را دارد که توسط نیروهای خود ایلام اداره شود و حتی این توانایی را هم دارد که مدیرانی را به سایر استانها صادر کند تا نشان دهد ایلام و  ایلامی می توانند خود سرزمین خود را آباد کند.


حال با توجه به اینکه تا کنون هیچ مدیری در سطح کلان کشوری از استان ایلام انتخاب نشده و در کابینه نهم هم شاهد این ماجرا هستیم از رئیس جمهور محبوب و منتخب که یکی از شعار های ایشان در دوران انتخابات عدالت خواهی و توجه بیشتر به مناطق محروم بود انتظار می رود که در انتخاب مدیران استان به نیروهای بومی این استان توجه بیشتری شود تا خاطره خوش و به یاد ماندنی دیگری بعد از انتخاب رئیس جمهور محبوب در اذهان باقی بماند.

عمر سایت: 14سال و 16ماه و -13روز