سايت خبري | مقالات | درد دل‌ها | گالري تصاوير | موسیقی | ويديو  |خدمات‌شهری | كاغذ ديواري‌ | دانش‌نامه آزاد | تبليغات

 

 

 
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
۱۸ فوریه ۲۰۱۹   
 

 
 

وبلاگ‌‌ها | تصاوير ارسالي كاربران| ارسال تصویر | ارسال خبر| ارسال مطلب| درباه ما | ارتباط با ما

 
 
 

نمايش تصوير ديگر

logo-samandehi
    ارسال به پست الكترونيك نسخه آماده چاپ
 عنوان مقاله:  كليما توريسم، نقش اقليم و آب و هوا در فرايند توسعه گردشگري استان ايلام

چكيده مقاله
عنوان: كليما توريسم، نقش اقليم و آب و هوا در فرايند توسعه گردشگري استان ايلام


اهداف:
1- بررسي موقعيت جغرافيايي محدوده‌ي غرب زاگرس به عنوان زمينه‌ي مورد مطالعه در بخش توريسم طبيعي
2- بررسي اقليم و آب و هواي استان ايلام با توجه به شرايط و ويژگي اثر گذار بر اقليم منطقه
3- بررسي نقش اقليم و آب و هوا بر توسعه صنعت گردشگري با نگاه ويژه به مسير ارتباطي راه كربلا در محدوده‌ي استان ايلام
كليما توريسم امروزه به عنوان بخش زيرساخت در توسعه صنعت توريسم مورد توجه برنامه ريزان، پژوهشگران و دست اندركاران امور گردشگري است. بررسي آثار گردشگران و جهانگردان در بسياري از كشورهاي جهان نشان مي دهد كه پديده هاي شاخص جغرافيايي كه طبيعتاً تحت تأثير اقليم و يا اثر گذار بر اقليم و آب و هوا هستند، براي جلب و جذب گردشگران جذابيت بيشتري داشته است.
از جهتي ديگر ميل طبيعي انسان به طبيعت و بهره گيري از مواهب آن اصلي شناخته شده است. سيل مسافران در مناطق سرد و فصول سرما به سمت مناطق گرم و معتدل و برعكس و نيز استفاده از امكانات سواحل درياها و درياچه ها و استقرار انبوه جمعيت در مناطق خوش آب و هوا مؤيد اين مسئله است كه انسان در طبيعت زاده شده و ميل طبيعي او به بهره گيري از طبيعت است.
مطمئناً اقليم و آب و هوا و اعتدال آن، ميزان پذيرش و جذب مسافر و گردشگر را افزايش مي دهد. اين نكته شايد كمتر در تحقيقات و پژوهش هاي بخش گردشگري به صورت مستقل مطرح و مورد بررسي قرار گرفته باشد. لذا در اين نوشتار تلاش شده تا ويژگي ها و مشخصات پديده هاي شاخص طبيعي و جغرافيايي منطقه معرفي گردد. از جهتي ديگر بررسي وضعيت اقليمي استان ايلام در غرب زاگرس به عنوان سرزمين حائل بين ساكنان فلات مركزي با بين النهرين(عراق فعلي) كه در مسير ارتباطي زائران و مسافران قرار گرفته مورد توجه بوده است. هرچند شرايط و موقعيت مطلوب آب و هوايي به عنوان بخشي از اكوتوريسم منطقه مي تواند عامل تحول و تحرك بيشتر در بخش توريسم و گردشگري تلقي گردد.
اميد است با تلاش نويسندگان، پژوهشگران و دست اندركاران برگزاري اين همايش اهداف مرد نظر محقق شود.
واژگان و اصطلاحات كليدي: كليما توريسم، زاگرس، ميان رودان، استقرارهاي اوليه، معابر كوهستاني، ارتباطات


مقدمه
توريسم در دنياي ارتباطي امروز يك حركت جديد و يكي از عناصر مهم و اثر گذار ارتباطي بين تمدن ها تلقي مي شود. صنعت توريسم نقش بسيار قدرتمندي در روند توسعه كشورها به عهده دارد و داراي ابعاد گسترده اي است كه مهمترين زمينه هاي مورد توجه ملل مختلف ابعاد اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي است كه ارتباط بين ملل و جوامع مختلف در تحقق اين زمينه ها و شرايط، ضرورتي اجتناب ناپذير است. همان طوري كه منابع اقتصادي، راه ها و جاده هاي مواصلاتي، نيازهاي فرهنگي و ارتباطات تاريخي و اجتماعي از ضروريات ارتباط مستمر و مداوم بين كشورها و ملل مختلف است و از زير ساخت هاي توسعه به حساب مي آيد، نمي توان از عامل اقليم و آب و هوا و تأثير آن بر توسعه و تحول در بخش توريسم غافل بود، چراكه اين مقوله از شرايط و زمينه هاي اوليه و اصلي ارتباطات بين كشورها و حتي بين مناطق و سرزمين هاي يك كشور و يا منطقه محسوب مي گردد. كشور بزرگ و متمدن ايران علاوه بر توانمندي هاي اقتصادي، فرهنگي، تاريخي و اجتماعي از نظر موقعيت مكاني و آب و هوا شرايط مطلوب و منحصر به فردي را در منطقه خصوصاً در خاورميانه دارا مي باشد به طوري كه ايران به عنوان پل ارتباطي بين شرق و غرب نقش بسيار مهمي در ارتباطات ملل شرق و غرب ايفا نموده است. در شمال فلات ايران درياي خزر واقع شده و بخش شمال درياي خزر تا اقيانوس منجمد شمالي به دليل اقليم سرد شرايطي براي ارتباط بين تمدن ها در تمام فصول سال نداشته و ندارد و در اين موقعيت در جنوب فلات ايران به دليل گستره وسيع اقيانوس هند تا قاره قطب جنوب، معبر خشكي براي ارتباط گسترده وجود ندارد. لذا موقعيت جغرافيايي و آب و هواي مطلوب و ساير شرايط و زمينه ها موجب شده تا ايران از قديم الايام در مسير ارتباطي فرهنگ ها و تمدن ها قرار گيرد. از جهتي ديگر استان ايلام در بخش غربي زاگرس واقع شده و به دليل وجود معابر مختلف و جهت چين خوردگي ها و همچنين اقليم بسيار مطلوب از ويژگي هاي جاذب و جالب ارتباطي برخوردار مي باشد. بررسي تاريخي نشان مي دهد در گذشته اين موقعيت موجب ارتباط گسترده ساكنان فلات مركزي، جلگه ميان رودان شده است. وجود ده ها شهر باستاني از استقرارهاي اوليه بشري در مسير ارتباطي ايران به سمت بين النهرين در محدوده استان ايلام دليل مستند اين ادعاست. لذا با توجه به موارد مطرح شده خصوصاً شرايط اقليمي متنوع در يك فصل در نقاط مختلف استان(سرد كوهستاني تا اقليم گرم) مي تواند در تمام فصول سال عامل ارتباط تلقي گردد كه در اين مقاله به مواردي از اين زمينه ها اشاره شده است.
موقعيت جغرافيايي ايلام در بخش غربي زاگرس
استان ايلام در غرب كشور ايران و در بخش غربي رشته هاي عظيم و منظم زاگرس واقع شده و حائل بين فلات مركزي ايران و سرزمين حاصلخيز ميان رودان مي باشد و داراي پديده هاي جغرافيايي شاخص چون رودخانه سيمره، رشته كوه كبيركوه، معابر بسيار زيبا و مصفاي كوهستاني، پوشش جنگلي و خصوصاً تنوع اقليمي در فصول مختلف است. اين شرايط طبيعي در كمترين مناطق جهان يك جا ملاحظه مي شود. اين موقعيت موجب شده تا از ادوار باستان تا كنون ايلام در مسير ارتباطي ساكنان شرقي فلات ايران يا سرزمين هاي غربي قرار گيرد. مبادلات تجاري و ارتباط فرهنگي بين اقوام و ملت ها در دوران پيش از اسلام و توسعه و گسترش بلاد اسلامي در قرون اوليه اسلامي از طريق اين منطقه صورت پذيرفته است و بعد از اسلام راه ها و معابر اين استان بيشترين نقش را در فرايند ارتباطي ايران و سرزمين عراق براي زيارت اماكن مقدسه در عتبات عاليات داشته است. البته نقش غرب ايران در گسترش تجارت بين مردم بين النهرين جنوبي و منطقه كوهستاني فلات ايران و ماوراي شرق منابع غني، جايگاه مهمي دارد(فرانك هول، باستان شناسي غرب ايران، ص 13). از پديده هاي شاخص مطرح شده در اين مبحث اقليم، آب و هوا و تنوع آن مي تواند عامل عمده و نقش كليدي را در اين مقوله داشته باشد كه بنا به ضرورت طرح اين مسئله بررسي ابعاد آن با اهميت خواهد بود.


تنوع اقليمي استان
موقعيت استان در محدوده‌ي جغرافيايي غرب زاگرس موجب شده تا استان از آب و هوا و اقليم مطلوب برخوردار باشد. برخي از اين موقعيت ها عبارتند از:
موقعيت مختصات جغرافيايي ايلام، كوهستاني بودن و جهت امتداد رشته كوه ها، دشت هاي ميان كوهي، ميزان نزولات جوي، منابع آب و رودخانه ها، پوشش جنگلي و مرتعي، دشت هاي حاصلخيز حاشيه اي به منظور روشن شدن موضوع و تأثير هر يك از پديده هاي جغرافيايي مطرح شده در تنوع اقليمي منطقه ضرورت خواهد داشت.
1- مختصات جغرافيايي ايلام: ايلام در منطقه معتدل شمالي واقع شده، لذا با توجه به قرار گرفتن ايلام در منطقه معتدل از اعتدال آب و هوا برخوردار است. هرچند تأثير ساير پديده ها در تنوع و كيفيت آن بي تأثير نيست.
2- كوهستاني بودن و جهت امتداد كوه ها: مناطق بلند و كوهستاني از دماي پايين تري برخوردارند و مي تواند در جذب رطوبت و نم مؤثر باشد، اما جهت امتداد كوه ها بر شرايط اقليمي تأثير خواهد داشت. امتداد رشته كوه هاي غرب زاگرس در جهت شمال غربي- جنوب شرقي است. اين پديده موجب شده تا نم و رطوبت حاصل از تبخير آب درياها در محدوده‌ي شمال غرب(درياي سياه، مديترانه) در مسير دره ها به سمت غرب ايران كشيده شود و فعاليت حاصل از اين سيستم ميزان بارش كافي در فصول مختلف(پاييز، زمستان، بهار) بهره مند باشد. اين پديده بر اعتدال آب و هواي استان، پوشش گياهي و جنگلي و منابع آب هاي سطحي و زير زميني و در كل شرايط براي استقرار و تمركز جمعيت و جذب گردشگر فراهم شود. وجود ده ها اثر باستاني در منطقه از ادوار باستان دليل مستند و قابل قبولي بر اين مدعاست.
3- دشت هاي ميان كوهي و حاشيه اي: در حدفاصل چين خوردگي هاي منظم زاگرس غربي دشت هاي آباد و حاصلخيزي وجود دارد كه تحت تأثير عوامل طبيعي مختلف چون جهت امتداد ناهمواري ها، ميزان نزولات جوي داراي لايه هاي آبرفتي است. تراكم آبرفت هاي حاصل از جريان سيلاب ها و فرسايش سطوح دامنه هاي كوهستاني بر غناي آبرفت ها افزوده است. اين پديده موجب شده تا زمين ها در دشت هاي ميان كوهي و همچنين دشت هاي حاشيه اي غربي كوهستاني زاگرس بسيار حاصلخيز باشد. حاصلخيزي خاك و منابع آب زيرزميني فراوان در استان موجبات آباداني و استقرار جذب جمعيت از ادوار باستان تا كنون را فراهم ساخته است.
دشت هاي ميان كوهي، چرداول، هليلان، شيروان، دره شهر، آبدانان، ايلام، ايوان، چوار، اركواز ملكشاهي، بدره و زرين آباد از جمله اين دشت هاي آباد هستند.
دشت هاي حاشيه اي گرمسيري كه تحت تأثير اين شرايط قرار گرفته اند عبارتند از: دشت سرني و كلك، هيژدانه، اميرآباد و گلان، مهران و چنگوله، دهلران و موسيان كه بزرگترين سايت هاي استقراري پيش از تاريخ و دوران تاريخي ايران در اين دشت ها از گذشته برجاي مانده است و مطمئناً امروزه يكي از منابع جلب و جذب پژوهشگران و محققان عرصه تاريخ و تمدن هاي باستاني مشرق زمين خواهد بود.
تمدن پيش از تاريخ ايران و استقرارهاي اوليه بشري را مي توان در دشت موسيان و بر حاشيه‌ رودخانه هاي ميمه و دويرج كه ميان رودان كوچك را پديد آورده اند، جستجو كرد. هرچند تحقيقات باستان شناسي بخشي از تاريخ و تمدن ايران و نيز مكان هاي باستاني متعلق به ايلام باستان را در اين منطقه روشن نموده است. تپه‌ي باستاني چگا آهوان و ده ها تپه و اثر باستاني در دشت مهران و بر حاشيه‌ي رودهاي كنجان چم، چنگوله و گاوي مهمترين ميراث هاي ارزشمند گذشته ايران محسوب مي گردد( باستان شناسي، تاريخ و ايلام، ص 100) و در ساير دشت هاي حاشيه اي چون محوطه هاي گلان و امير آباد بر حاشيه‌ي رودخانه‌ي كنجان چم نمي تواند در گستره فعاليت هاي محققان و پژوهشگران تاريخ و باستان شناسي قرار نداشته باشد و بسياري ديگر از آثار باستاني در محدوده‌ي دشت هاي هيژدانه، .... كلك، سرني، شينو و گنجوان كه هر كدام موقعيت و جايگاه ارزشمند تاريخي و تمدني خاص خود را دارا هستند.
4- ميزان نزولات جوي، منابع آب و رودخانه ها
جهت امتداد ناهمواري ها در منطقه زاگرس غربي موجب گرديده تا گسترش و نفوذ توده هاي هواي مرطوب و باران زاي درياي مديترانه و درياي سياه از دره هاي زاگرس مؤثر افتد. اين پديده، بارش كافي در فصول مختلف را موجب شده است. ميزان نزولات جوي بر نفوذ آب در لايه هاي زمين بر غناي آب هاي زيرزميني افزوده است و همچنين افزايش آب هاي سطحي و رودخانه هاي فصلي و دائمي را در اين منطقه پديد آورده است.
رودخانه‌ي سيمره و شعبات مختلفي كه از ناحيه كوهستاني شمال ايلام و دره هاي شرقي كوهستان كبيركوه به آن وارد مي شوند از مهمترين رودهاي غرب ايران و شاهرگ حياتي آباداني و استقرار و ايجاد تمدن هاي بزرگ در ادوار باستان تا كنون بوده است. به لحاظ اهميتي كه اين رودخانه در جذب جمعيت و استقرار داشته است، ضرورت دارد تا به سابقه تاريخي اين رودخانه و نقش ارتباطي آن اشاره شود.
رود سيمره اسم قديم آن «اوكنو» و نزد يونانيان كواسپس سرچشمه اصلي سيمره با نام گاماسه يا گاماسباب يا گاوميشه از دامنه هاي غربي الوند و از منطقه‌ي نهاوند سرچشمه گرفته و در جهت شرق به غرب و گذشتن از كنگاور، صحنه و بيستون به كرمانشاه مي رسد. در كرمانشاه شعبه‌ي قره سوكه از ناحيه كامياران سرچشمه گرفته را دريافت مي كند و با نام سيمره وارد محدوده‌ي شرق استان ايلام مي شود. سپس جهت رودخانه از شمال شرقي به جنوب غربي تغيير پيدا كرده و مرز دو استان ايلام و لرستان را تشكيل مي دهد. اين رودخانه پس از دريافت چند شعبه از نواحي كوهستاني منطقه از دامنه‌ي رشته كوه كبيركوه جريان مي يابد.
رودخانه‌ي سيمره به عنوان طويل ترين رود ايران در منطقه ايلام و لرستان و به موازات رشته كوه كبيركوه امتداد دارد. بزرگ ترين تمدن هاي باستاني ايران در كنار اين رودخانه شكل گرفته است.

با توجه به موارد مطرح شده در خصوص اين رودخانه مي توان در جهت احياي تمدن آن با توسعه‌ي زيرساخت هاي گردشگري و ايجاد پايگاه هاي توريستي گام برداشت.
علاوه بر جريان رودخانه ها و چشمه ها مي توان به تأثير ميزان بارش بر توسعه جنگل ها و پوشش گياهي و مرتعي منطقه اشاره داشت. بخش غربي زاگرس در محدوده‌ي استان ايلام از جنگل متراكم و پر بلوط برخوردار است كه ويژگي طبيعي خاصي را به منطقه داده است و شرايط را براي گردشگران عرصه تاريخ طبيعي و بهره گيري از طبيعت و اكو توريسم فراهم نموده است.
نكته ديگر اينكه وجود نزولات جوي و به تبع آن پوشش گياهي و مرتعي غني موجب شده تا اين منطقه به عنوان قطب عمده فعاليت اقتصادي در بخش دام و دامپروري نقش اساسي خود را ايفا نمايد. از جهتي ديگر بسياري از مهاجرت ها در ادوار باستان براي بهره گيري از اين موهبت ها صورت پذيرفته كه خود مي تواند از جهات مختلف در بخش گردشگري مطرح مي باشد.
جريان رودهاي بخش غربي كبيركوه و ناحيه‌ي كوهستاني ايلام كه به سمت دشت هاي حاشيه اي و سرزمين عراق جريان دارد از جهات مختلف داراي اهميت است. يكي از جنبه هاي مهم آن وجود منابع آب در مسير ارتباطي ايلام به سمت شهرها و مراكز جمعيتي عراق و اماكن مقدس در اين سرزمين تاريخي است. رودخانه هاي دويرج و ميمه در دهلران، موسيان، چنگوله، گاوي و كنجان چم در مهران، گدار خوش در سرني و شينو و ميمك، كنگير در ايوان از جمله رودهاي مهم بخش غربي استان ايلام مي باشد كه به سمت بين النهرين جريان دارند و عامل مهم ارتباطي ساكنان كوهستان با دشت محسوب مي گردند.
5- پوشش جنگلي، گياهي و مرتعي استان
جنگل و مرتع از پديده هاي جغرافيايي شاخص در بخش گردشگري است كه اختصاص به گروه و يا بخش خاصي از مردم نيست بلكه مورد توجه همه مردم و از نيازهاي جوامع بشري بوده و هست. استان ايلام به دليل شرايط جغرافيايي خاص از پوشش جنگلي متراكم بلوط و ديگر گونه هاي جنگلي برخوردار است و بخش عمده اي از مساحت استان را پوشش داده است. درختان بلوط، ون، ارژن و درختچه هاي كنار، پسته وحشي و... مهمترين درختان جنگلي استان را تشكيل داده است. علاوه بر درختان، وجود بوته ها از گونه هاي مختلف، پوشش گياهي و مرتعي فصلي و دائمي با توجه به تنوع آب و هوايي از مهمترين ويژگي هاي جغرافيايي منطقه و استان مي باشد. اين موقعيت موجب شده تا از قديم الايام امكانات و موهبت هاي جنگلي از عوامل جذب اقوام مختلف و استقرار انسان قلمداد گردد و امروزه هم علاقه مندان به طبيعت را به سمت خود جلب نمايد. با توجه به اهميت اكوتوريسم در بخش توسعه گردشگري استان ايلام بهترين شرايط را در اين زمينه دارا مي باشد كه بدون تغييرات در اكوسيستم تا كنون مورد بهره گيري مردم قرار گرفته و با ايجاد پايگاه هاي توريسم طبيعي و امكانات زيرساختي چون جاده هاي مواصلاتي، كمپ هاي استقراري و پناهگاهي، تأمين امنيت و... مي تواند براي جذب توريست و گردشگر داخلي و خارجي مورد استفاده قرار گيرد.


اقليم و توريسم
به دليل شرايط و موقعيت هاي خاص جغرافيايي حاكم بر منطقه غرب زاگرس كه در مباحث قبلي مطرح و مورد بررسي قرار گرفت. ايلام از اقليم مطلوب و متنوع برخوردار است به طوري كه مي توان همزمان در استان چهار فصل را ملاحظه نمود.
در فصل زمستان، برف و كولاك را در قلل و ارتفاعات شمالي استان موجب بسته شدن راه ها مي شود. در اين فصل در بخش مياني از بارش باران بهره گيري مي شود و دامنه ها و دشت ها از آب و هواي بهاري برخوردارند. در صورتي كه دشت هاي گرمسيري جنوبي داراي دماي بالاست و از وسائل خنك كننده استفاده مي شود. در فصل تابستان اين شرايط نيز بنحوي در استان وجود دارد. اين تنوع اقليم در كمترين نواحي كشور ديده مي شود لذا شرايط براي تفريح و تفرج و بهره گيري از طبيعت و استفاده از جاده هاي مواصلاتي در تمام فصول سال وجود دارد. لذا برنامه ريزي براي ايجاد پايگاه هاي توريستي و گردشگري و ايجاد و توسعه زيرساخت ها در اين بخش مي تواند استان را در موقعيت خاص اقتصادي و فرهنگي قرار دهد.
بازديد از جاذبه هاي طبيعي و فرهنگي و ايجاد فرصت برابر براي همه، يك اصل منطقي و پذيرفته شده است(راجر داس ويل، 1378، ص 177) بنابراين وجود جاذبه هاي بكر و با صفاي طبيعي در محدوده‌ي زاگرس خصوصاً در دره هاي كبيركوه مي تواند مورد توجه باشد.


خلاصه و نتيجه گيري
آب و هوا و اقليم به عنوان يكي از پديده هاي شاخص طبيعي از زمينه هاي بسيار مهم توسعه توريسم و گردشگري است. استان ايلام در منطقه‌ اي از كشور واقع شده كه عوارض و پديده هاي جغرافيايي موجبات اعتدال آب و هوا را فراهم ساخته به طوري كه گستره استان داراي تنوع آب و هوايي است. ناحيه كوهستاني شمال استان از اقليم سرد كوهستاني برخوردار است و دامنه ها و دشت هاي ميان كوهي داراي آب و هواي سرد كوهستاني است. بخش هاي جنوب و غربي استان در زمستان از اعتدال هوا و در فصل تابستان گرما هواي مسلط اين منطقه است. از جهتي ديگر ارتفاع مكان و چين خوردگي هاي بلند حاشيه‌ي غربي زاگرس چون ديواره منظم و طويل كبيركوه نقش اثرگذار عرض جغرافيايي را خنثي نموده لذا اعتدال آب و هوا در فصول مختلف در غرب زاگرس خصوصاً در استان ايلام حكمفرماست.
پوشش جنگلي بخش عمده اي از كوهستان هاي استان و جريان رودخانه ها و چشمه سارها در دره هاي كوهستاني، مناطق زيبا و ديدني طبيعي را در پهنه‌ي استان فراهم ساخته كه مي تواند به عنوان زمينه هاي مطلوب بخش توريسم و گردشگري طبيعي تلقي گردد. لذا مي توان با برنامه ريزي هاي متكي بر يافته هاي پژوهشي و در سطحي كلان موقعيت هاي گردشگري داخلي و خارجي را فراهم نمود. هرچند به دليل شرايط اقليمي مناسب و اعتدال هوا مي توان در تمام فصول سال ارتباط با كشور همسايه را براي تبادل مسافران و زائران اماكن مذهبي فرام ساخت.
راهكارها و پيشنهادات مرتبط با اقليم
1- استان ايلام به دليل واقع شدن در بخش مياني استان هاي غربي ايران نزديكترين راه ارتباطي ايران با عتبات عاليات را دارا مي باشد و به دليل اقليم مطلوب و اعتدال آب و هوا در تمام فصول سال مي تواند به عنوان اقتصادي ترين راه ارتباطي با عراق مطرح باشد. لذا تأمين امكانات گردشگري و توسعه مراكز اقامتي در شهرهاي مسير راه كربلا در استان ايلام مورد پيشنهاد است؛
2- ارتفاعات كبيركوه و رودخانه سيمره دو پديده‌ي شاخص جغرافيايي در حاشيه‌ي غرب زاگرس در محدوده‌ي استان ايلام واقع شده اند. اين پديده ها بر اقليم منطقه مؤثر بوده و موقعيتي بسيار مطلوب از نظر جغرافيايي را فراهم ساخته است. وجود چشمه سارها، پوشش جنگلي، گونه هاي جنگلي متنوع، شرايط را براي گردشگري در تمام فصول سال را فراهم نموده است. لذا ايجاد پايگاه هاي توريستي و گردشگري و مناطق ويژه‌ي گردشگري حداقل انتظاراتي است كه مي تواند بر روند توسعه گردشگري غرب ايران خصوصاً استان ايلام با اهميت ارزيابي گردد.
3- وجود ده ها اثر باستاني شاخص شامل تپه ها و محوطه هاي باستاني، ابنيه تاريخي در منطقه و در مسير ارتباطي ايران با كشور عراق در محدوده‌ي استان ايلام از جهات جذب پژوهشگران و علاقه مندان به مطالعه تاريخ و تمدن ايران زمين در اين منطقه از كشور مي تواند در قالب برنامه ريزي هاي بخش توريسم تاريخي مؤثر افتد. لذا توجه پژوهشكده باستان شناسي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور در جهت انجام طرح هاي پژوهشي، بررسي و شناسايي آثار، حفاري و كاوش سايت هاي بزرگ منطقه تا احيا‌‌‌ء و مرمت آثار و ابنيه موجود در اين مسير ارتباطي و همچنين ايجاد موزه هاي باستان شناسي و مردم شناسي در شهرهاي ايلام و مهران مي تواند عامل تحول و تحرك و جذابيت در بخش گردشگري تلقي گردد.


منابع و مأخذ
1- داس ويل، راجر، مديريت جهانگردي- مباني، راهبردها و آثار، ترجمه دكتر سيد محمد اعرابي و داود ايزدي، دفتر پژوهش هاي فرهنگي، 1378
2- محموديان، حبيب اله، آشنايي با جغرافياي استان ايلام، گويش، 1374
3- محموديان، حبيب اله، راه ها و معابر باستاني غرب زاگرس در دوران پارت و ساساني، سبز گويش، 1377
4- محموديان، حبيب اله، استعدادهاي جهانگردي استان و تأثير آن در پيشبرد اهداف فرهنگي و اجتماعي، مقاله، 1374
5- هول، فرانك، باستان شناسي غرب ايران، ترجمه زهرا باستي، سمت، 1381
6- محموديان، حبيب اله، مقاله بررسي و شناخت آثار تمدني حوزه‌ي رودخانه‌ي كنجان چم، 1384
 

 


نگارنده: دکتر حبیب الله محمودیان مقاله از گروه : میراث فرهنگی و توریست
تاريخ انتشار:  28/7/1388 دفعات مشاهده : 10626
 رتبه مقاله:      تعداد راي: 20           امتياز کلی مقاله: 93  

 

گفته اند:

خداوند ده را افريد و انسان را !
كاوپر

 

نمايش تبليغ ديگر

 
نام كاربري:
 
كلمه عبور:                 
 
 

 

 ۴۰۸۸۱۷۰۳ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۲۲۹۸ مشاهده | امروز  ۱۰۲۱ مشاهده

نقش آوران ایلام امروز

    تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

Managed With Chavir CMS

آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ | زمان بارگزاري صفحه:  0/0313 ثانيه