سايت خبري | مقالات | درد دل‌ها | گالري تصاوير | موسیقی | ويديو  |خدمات‌شهری | كاغذ ديواري‌ | دانش‌نامه آزاد | تبليغات

 

 

 
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
۱۸ فوریه ۲۰۱۹   
 

 
 

وبلاگ‌‌ها | تصاوير ارسالي كاربران| ارسال تصویر | ارسال خبر| ارسال مطلب| درباه ما | ارتباط با ما

 
 
 

نمايش تصوير ديگر

logo-samandehi
    ارسال به پست الكترونيك نسخه آماده چاپ
 عنوان مقاله:  راهكار و خط مشي بازاريابي گليم نقش برجسته استان ايلام

مقدمه :
بلنداي گردنه رفيع «قلاجه»، آغازين سرزميني است كه نام و اعتبار خود را از كهن ترين تمدن هاي ايران زمين برگرفته است. «ايلام» خاستگاه مردماني است كه ورق ورق تاريخ ديرپاي ايران را تجربه كرده اند. اعتبار ديرينه اين خاك و بوم در كنار جنگل هاي انبوه «بلوط و بنه» و از حركت و خروش رودهاي سيمره و كنجانچم به آن زيبايي محسور كننده اي بخشيده و پرتوهاي روح افزاي آفتاب از فراز كوه هاي قد كشيده كبير كوه ، مانشت و ديناركوه سرزمين طلوع خورشيد را به زيباترين عروس دردانه زاگرس بزرگ تبديل كرده است. دره هاي شگفت، رودها و آبشارهاي طرب انگيز، غارهاي بي نظير، كوه هاي سر به فلك كشيده، اقليم هاي متنوع آب و هوايي، همجواري ديدني كوه و دشت، سادگي هزار رنگ طبيعت وحشي، صداقت فرهنگ و هنر و چشم اندازهاي بديع استان، ايلام را به شاهكار خلقت ايران تبديل كرده است. استان ايلام همچون ستاره اي تابناك بر آسمان تاريخ وفرهنگ ايران زمين مي درخشد وآثار تاريخي بسيار فراوان بجاي مانده از تمدنهاي گذشته حكايت از ريشه دار بودن تاريخ وفرهنگ اين ديار در قرنهاي گذشته دارد. براستي ديار ايلاميان از هزاره هاي قبل از ميلاد تاكنون به صلابت قلاقيران بوده است وآوازه مردان وزنان سخت كوش وحماسه ساز آن در بزم ورزم دهل وسرنا شنيده مي شود،آري ايلام قاب ديدگان هر بيننده اي را مينوازد ودهان هر بيننده اي رابه شگفتي وحيرت وامي دارد
و اما هنرمندانش كه زاييده اين ديار هستند دستانشان آفريننده زيبايي هايي است كه بحق گليم نقش برجسته را گل سرسبد آن بايد دانست .
واقعيت آنست كه يكي از عنصرهاي مؤثر بر افكار و زندگي انسانها در جهان امروز تبليغات است . عنصري ارتباطي كه با بررسي هاي كارشناسانه ، روانشناسانه و علمي پديد مي آيد . تبليغات مؤثر بر نگرشها و اذهان بيشتر با بهره گيري از نمادها مي باشد . دان واسـتون در كتاب « نقش تبليغات بازرگاني در بازاريابي مدرن » چنين تعريفي را براي تبليغات ارائه ميدهد : "تبليغات، عبارتست از برون داده (Out Put) سازمان به صورت ارتباط غير شخصي (non_personal) و پرداختي (paid) از طريق رسانه هاي مختلف، به منظور آگاه سازي (inform) و يا اقناع (persuade) بخشي از مخاطبان تشكيل دهنده عامه، به عنوان محيط سازمان."
ابعادهاي مختلف تبليغات ، سطوح كلان و منطقه اي است ليكن اين سطور به راهكارها و تبليغاتي مي پردازد كه با بهره گيري از آن بتوان گليم نقش برجسته دردانه زاگرس را بهتر و برجسته تر معرفي نمود كه نهايتاً بازارهاي فروش آن نيز مهيا مي گردد .
گليمي كه به مثابه صنعتي نورس در صنايع دستي ايرانيان محسوب مي شود و مي رود تا جايگاه شايسته و بايسته خود را پيدا نمايد
تاريخچه گليم نقش برجسته
زندگي عشيره اي و سنتي و پرورش دام براي تامين معيشت زندگي مردم منطقه ايلام از ديرباز تاكنون موجبات استفاده از پشم و رشد و رونق صنايع دستي مرتبط با آن خصوصاً قالي و گليم ساده را فراهم آورده است
عشاير اين منطقه به دليل كوچ نشين بودن و حركتهاي مداوم ، معمولاً از دارهاي افقي كه به راحتي جمع شده و در مناطق اسكان ايل قابل استقرار بوده ، استفاده ميكردند. از نظر مصرف نيز قسمت عمده اي از قالي و گليم هاي ساده توليد شده توسط زنان ، جنبه خود مصرفي داشته و در زندگي روز مره آنان مورد استفاده قرار گرفته است . در حين بافت گليم ساده ، خانم بافنده اي بنام ً سحر چلانگرً ساكن روستا ي زنجيره ( از توابع شهرستان سرابله استان ايلام ) در قسمتي از گليم بافت خود ، موفق به اجراي نقشي برجسته با استفاده از گره قالي مي شود كه پس از ارسال اين گليم به سازمان صنايع دستي ايران مورد استقبال قرار گرفته و از آنجايي كه اين نوع گليم مشابه قاليهاي نقش برجسته اي بوده كه در كشور چين بافته مي شـود . تصـاويـري از ّهاي بـافت چين بعنوان الگو ، جهت ترويج اين گليم از طرف معـاونت فنـي و اجـرايي ســازمان صنايع دستي ايران ( طبق نامه شماره 1246 مورخه 6/8/ 1366 ) به اداره صنايع دستي استان ايلام و سعي و همت بافندگان ، زمينه رشد گليم نقش برجسته در اين منطقه فراهم شده است .
گليم نقش برجسته ، از نظر اصالت و توليد مهمترين و شاخص ترين صنعت دستي و بومي استان ايلام است كه با توجه به ناچيز بودن سابقه بروز خلاقيت بافندگان چيره دست ايلامي در امر بافت گليم نقش برجسته ، پيشرفت چشمگيري در زمينه هاي مختلف توليد آن حاصل شده است .
در اين نوع گليم ، زمينه بافت گليم ساده ( صوفي بافي ) نقوش آن گره كامل ( گره تركي ) قالي است كه طبيعتاً بعد از بافت ، نقوش آن بر جسته تر از زمينه است .


تبليغ وتبيين گليم نقش برجسته ايلام:
يكي ازراهكارهايي كه بتوان گليم نقش برجسته ايلام را بهترمعرفي كرد ،تبليغ وتبيين اين گليم به عنوان صنعتي تازه و پررونق كه بايد در برنامه هاي جديد صنايع دستي در منطقه غرب كشور گنجانده شود . معرفي پتانسيلهاي گليم نقش برجسته بطوريكه اولويت اجراي برنامه هاي صنايع دستي و حتي گردشگري در بخش خصوصي كشور ، گليم نقش برجسته ايلام باشد . استاني كه به عنوان ابداع كننده گليم نقش برجسته مي تواند مكاني جديد جهت سرمايه گذاري و ايجاد بازار توليد جديد جهت بخش خصوصي باشد .

بهره گيري از نمادها:
و اما همانطور كه گفته شد بهره گيري از نمادها يكي از راههاي مؤثر تبليغات است . پس در تبليغات طوري بر اين نكته تأكيد شود كه مفهومي كه از كلمه گليم نقش برجسته ايلام به ذهن انتقال مي يابد يادآور فرشي زيبا ، منحصر بفرد و به يادماندني باشد و به گردشگر يا خريدار گوشزد كند كه گليم نقش برجسته استان ايلام ، كالا و سوغاتي جديد ، مطلوب و دلخواه براي گردشگر و يا خريدار ذر مغرب ايران است.
تبليغات خود نيز يك نوع ابزار است پس چه بهتر كه جهت تبليغ گليم نقش برجسته و ماندگار كردن آن استفاده از مفاهيمي چون زيرانداز افسانه اي، گليم بي همتا و اسرار آميز، گليم هزاررنگ و ... ، به عنوان ابزاري جهت جذب گردشگر ، سرمايه گذار و بازارياب و جلب توجه وي به گليم نقش برجسته ديار ايلاميان .

بهره گيري از تجارب مفيد ديگران:
ميتوان يكي از روش هاي مهم جهت تبليغات مناسب جهت گليم نقش برجسته را چنين عنوان كرد كه شيوه هاي علمي و عملي تجربه شده ديگران را مطالعه كنيم تا دريابيم كه ديگران چگونه توفيق يافتند . برخي استانها كه شرايطي مشابه از نظر دارابودن توليدات گليم و فرش با استان دارند در زمينه هاي تبليغاتي به خوبي عمل كرده و امتيازاتي دريافت كرده اند كه ميتوان با بهره گيري و مطالعه مناسب آن روشها و راهكارها ، شيوه هاي موفق را در استان پياده كرد .

شركت در نمايشگاهها و بازارهاي صنايع دستي و گردشگري :
در نمايشگاه هاي بازارهاي هدف، با انديشه و ابتكار، حضور يابيم و نوآوري ها و توليدات متنوع گليم نقش برجسته خود را به نمايش بگذاريم. با تبليغات علمي و اصولي برنامه ريزي شده و هدفمند و استمرار آن ، جايگاه ويژه اي براي اين صنعت نوين فراهم كنيم.بالطبع يكي از مكانهاي مهم در امر معرفي و اطلاع رساني صنايع دستي ، نمايشگاههاي داخلي و خارجي است البته بايد نمايشگاهها و جشنواره هاي صنايع دستي و گردشگري انتخاب شوند كه شركت در آنها مؤثر و مفيد و با نتيجه باشد تا هزينه ها به هدر نرود.
( الزامي است كه غرفه داران شركت كننده در نمايشگاهها و جشنواره هاي صنايع دستي و گردشگري از كارشناسان باتجربه ، خوش برخورد ، مؤدب ، مطلع ، بازارياب و ... باشند .).

جلب رضايت :
درعرصه هاي رقابت، پيش از آن كه به كاهش قيمت بيانديشيم، به جلب رضايت مشتري از نظر كيفيت ارائه انواع گليم نقش برجسته بپردازيم و سعي كنيم كه استراتژي جلب و انگيزش را سرلوحه فعاليت بازاريابي خود در زمينه فروش گليم قرار دهيم.


بهره گيري از كليه امكانات:
از ديگر راهكارهاي كه ميتوان درراستاي بازاريابي جهت فروش گليم نقش برجسته استان ايلام بيان كرد بكارگيري علمي وعملي كليه دستگاه ها و اهرم هاي تبليغاتي سنتي و مدرن براساس شرايط روان شناسي و علايق مردم و سرمايه گذاران و خريداران و بهره برداري از كليه امكانات بالقوه داخلي دولتي و خصوصي جهت پيشبرد اهداف بازاريابي و تبليغات صنايع دستي استان است .

شناسايي، ارزيابي و طبقه بندي انواع گليم نقش برجسته استان:
شناسايي، ارزيابي و طبقه بندي انواع گليم نقش برجسته استان و برنامه ريزي تبليغاتي براساس اطلاعات جمع آوري شده و انجام مطالعات بنيادي از اثرات سه محور تبليغاتي (نوشتاري، شنيداري، ديداري) در هر شهرستان و نتيجتاً كل استان . و نيز شناسايي، ارزيابي و طبقه بندي سلايق و علايق بازارها و كشورهاي هدف و برنامه ريزي بازاريابي بر اساس تحقيقات و تعيين بازارهاي هدف، زيرا كه بازارهاي هدف را بايد با توجه به نوع محصول از منظرهاي گوناگون ا، امكانات تسهيلات و فروش ، اهداف توسعه هر جامعه و ساير عوامل تعيين كرد. يعني موقعيت جغرافيايي بازارها، نحوه دسترسي و طريقه ارتباط از طريق وسايل حمل و نقل مختلف و هزينه فروش تا مقصد نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. ويژگي هاي مربوط به تركيب خريدار و يا سمايه گذار و خصوصيات آنان كه اجزاي تشكيل دهنده بازارها به حساب مي آيند، بايد به نوعي تجزيه و تحليل شود.

داشتن يك استراتژي واحد در استان:
داشتن يك استراتژي هم انديشي و هم گرايي در استان براي توسعه تبليغات و بازاريابي در زمينه فروش گليم نقش برجسته و نيز صنايع دستي استان در داخل و خارج از كشور كه اين امر با همكاري كليه ارگانها و شخصيتهاي استان ايلام ميسر خواهد شد . بازارهاي بالقوه اي كه مي توان با توجه به محصول موجود جذب كرد، كه اين امر بايد توسط كارشناسان خبره و باتجربه در اين زمينه تعيين شود.

انتشار اقلام مناسب تبليغاتي گليم نقش برجسته و نيز صنايع دستي استان:
اما يكي از راهكارهاي مهم در امر تبليغات و بازاريابي در ايم زمينه ،تهيه و توزيع نشريات تبليغاتي شامل بروشور، پوستر، كارت پستال، كتاب و جزوات راهنما در سطح وسيع به طور رايگان در سطح آژانس هاي سرمايه گذاري ، بخش خصوصي و ارسال به مقاصد هدف و مراكز فرهنگي ايران درخارج از كشور مثل سفارتخانه ها كه توسط رايزن

فرهنگي توزيع شود و همچنين استفاده از تبليغات نوشتاري، ديداري و شنيداري مثل شبكه اينترنتي، سي دي ، كليپ هاي متنوع، اسلايد، فيلم و ديگر اقلام تبليغاتي درمجامع، نمايشگاه ها، سمينارها و همايش هاي تخصصي البته در كنار اين اقدامات نيز تبليغ در مطبوعات، رسانه هاي جمعي، روزنامه ها، مجلات، راديو و تلويزيون و تبليغ در نشريات صنايع دستي و گردشگري براي جذب نيز انجام داد.

فعال كردن بخش خصوصي در زمينه تبليغات :
فعال كردن بخش خصوصي صنعت دستي كشور از ديگر اقدامات راهگشا جهت توسعه فروش و بازاريابي گليم نقش برجسته و نيز صنايع دستي استان است كه با دعوت از آژانس هاي فروش وسرمايه گذاران بخش خصوصي وخبرنگاران مطبوعاتي و نويسندگان و پژوهشگران صنعت دستي گردشگري براي بازديد از استان ايلام و كارگاهها و پتانسيلهاي موجود ميسر خواهد شد كه نتيجه مثبت آن آشنايي با پتانسيلهاي موجود در زمينه صنايع دستي،آشنايي نزديك باگليم نقش برجسته ، امكانات ،تسهيلات وخدمات صنايع دستي استان و تبليغ براي استان جهت فروش بيشتراست .

نتيجه گيري:
قدر مسلم اين است كه در دنياي امروز تلاش هاي تبليغاتي و بازاريابي از مهمترين فاكتورهاي توسعه صنايع مختلف است . اگر چه استان ايلام از پتانسيلهاي مختلفي در صنايع دستي برخوردار است ، اما اگر شيوه بازاريابي،اطلاع رساني وتبليغات به بخش خصوصي ، سرمايه گذاران ، خريداران داخلي و خارجي و كشورهاي هدف را در برنامه كلان استاني و كشوري خود قرار ندهد به يقين موفق نخواهد بود.در هر جايي مشكلاتي براي اين تبليغات وجود دارد كه با برنامه ريزي و كار كارشناسي و نيز رفع پندارهاي نابجاي پاره اي از مسئولان و مردم درباره بازار آن و سرمايه گذاري در اين زمينه و برخي مشكلات اداري دست و پاگير و همچنين مشكلات و ناهماهنگي بين دستگاه هاي فرهنگي و اجرايي و بانكها براي عرضه داشته ها و توانايي هاي گليم نقش برجسته و صنايع دستي استان مي توان اين مشكلات را پشت سر گذاشت.
با شناخت و ارايه راهبردهاي مناسب مي توان به تصويرسازي ، شناخت و ارايه مناسبي از استان دركشور يا منطقه مورد نظر رسيد.
در آخر كلام اين نكته حائز اهميت است كه جهت معرفي گليم نقش برجسته و شناساندن و صنايع دستي استان توسط يك نهاد مسئول ميسر نخواهد شد بلكه بايد با همكاري ، همدلي و بهره گيري از كليه نهادها ، اشخاص ، بخشها و دوستداران اين ديار كهن انجام شود .
اميد است با بهره گيري از قابليت ها و توانمندي هاي صنايع دستي ديار ايلاميان بيش از پيش معرفي شود و نام گليم نقش برجسته زن ايلامي بر تاريخ اين مرزو بوم خودنمايي كند .

 


نگارنده: محمدنورالهي-روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي ايلام مقاله از گروه : فرهنگي، هنري
تاريخ انتشار:  دفعات مشاهده : 6387
 رتبه مقاله:      تعداد راي: 11           امتياز کلی مقاله: 37  

 

گفته اند:

شانس در اختيار ذهن آماده است!
لويي پاستور

 

نمايش تبليغ ديگر

 
نام كاربري:
 
كلمه عبور:                 
 
 

 

 ۴۰۸۸۱۷۹۰ مشاهده از 28 فروردين 1384 | صفحه جاری  ۳۶۳۵ مشاهده | امروز  ۱۱۰۸ مشاهده

نقش آوران ایلام امروز

    تمامي حقوق اين سايت براي شركت نقش آوران ايلام امروز محفوظ است. مسئوليت مطالب نگاشته شده به عهده نويسندگان آنها مي باشد.

Managed With Chavir CMS

آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ | زمان بارگزاري صفحه:  0/0313 ثانيه