پنج‌شنبه 3 بهمن 1398

آرد مصرفی در استان ایلام غنی‌سازی می‌شود

مدير غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي ايلام گفت: به منظور مقابله با اختلالات ناشي از فقر آهن، آرد مصرفي مردم اين استان با پودر آهن و اسيدفوليك غني‌سازي مي‌شود.

دكتر "محمد عبده‌زاده" روز دوشنبه در كارگاه آموزشي غني‌سازي آرد بوسيله آهن و اسيدفوليك در محل دانشگاه علوم پزشكي ايلام افزود: تجهيزات لازم براي غني‌سازي آرد در اختيار كارخانه‌هاي آرد استان قرار گرفته و مواد اوليه نيز توسط اين كارخانه‌ها تامين مي‌شود.

وي افزود: در خط توليد اين واحدها آهن و اسيدفوليك به داخل گندم در حال آسياب تزريق شده و نان مصرفي مردم از نظر تامين اين ريزمغذي‌ها بهبود مي‌يابد.

مدير غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي ايلام هدف از برگزاري اين كارگاه آموزشي را توجيه مسوولان كارخانه‌هاي آرد استان براي اجراي طرح غني‌سازي آرد بوسيله آهن عنوان كرد.

وي افزود: كميته استاني هماهنگي برنامه غني‌سازي آرد بوسيله آهن و اسيد فوليك، به منظور رفع مشكلات ناشي از اختلالات كم خوني، براي اصلاح آرد و افزايش بهبود تغذيه مردم تلاش مي‌كند.

عبده‌زاده اظهار داشت: قوت غالب مردم اين استان نان بوده و با اصلاح عناصر موجود در نان اختلالات ناشي از فقر آهن و كم‌خوني در استان برطرف خواهد شد.

وي تاكيد كرد: آرد عامل اصلي و تاثيرگذار در تغذيه مردم است و غني‌سازي آن بوسيله ريزمغذيهاي آهن و اسيدفوليك به طور غير مستقيم در رفع كم‌خوني در استان موثر است.

وي كمبود آهن را تهديدي براي سلامت مادران و از علل كم وزني كودكان، كاهش بهره هوشي افراد، رنجوري و كاهش ايمني افراد و افزايش ابتلاء به عفونتها دانست.

‪ ۴۶۳‬واحد نانوايي در استان ايلام روزانه بيش از هشت هزار تن آرد را به نان تبديل مي‌كنند.

نظرات ارسال نظر