جمعه 22 فروردین 1399

روند پاکسازی میادین آلوده به مواد منفجره در ایلام کند شده است

مدير كل سياسي انتظامي استانداري ايلام گفت: روند پاكسازي ميادين آلوده به مواد منفجره به جاي مانده از دوران دفاع مقدس در اين استان در سالهاي اخير كند شده است.

"جعفر خيتال" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: پس از واگذاري مسووليت پاكسازي مناطق آلوده به مواد منفجره از وزارت كشور به وزارت دفاع، روند پاكسازي در اين مناطق به كندي انجام مي‌شود.

وي مجموع مناطق آلوده به مواد منفجره در استان ايلام را يك ميليون و ‪۷۰۰‬ هكتار ذكر كرد و افزود: پس از پايان جنگ تحميلي تاكنون تنها ‪ ۹۰۰‬هكتار از اين اراضي در ايلام پاكسازي شده است.

وي ادامه داد: بيشتر اين مناطق آلوده به مين در شهرستانهاي مرزي مهران و دهلران واقع شده كه جزو مستعدترين اراضي براي فعاليتهاي كشاورزي است.

وي اظهار داشت: ظرف سالهاي ‪ ۷۸‬تاكنون پاكسازي ‪ ۴۰۰‬هزار هكتار از اين اراضي در قالب قراردادهايي منعقد شده كه تنها ‪ ۶۰‬هزار هكتار از اراضي آلوده به مواد منفجره پاكسازي شده است.

خيتال اضافه كرد: اكنون كار پاكسازي اين مناطق در سالهاي ‪ ۸۳‬و ‪ ۸۴‬كه در قالب قراردادهايي منعقد شده به اتمام نرسيده است.

وي يادآور شد: اين در حالي‌است كه انتظار مي‌رفت با توجه به مشكلات فراروي كشاورزان منطقه براي فعاليت و تردد زايران عتبات عاليات، زمينه تسريع در پاكسازي مناطق آلوده به مين استان ايلام فراهم شود.

وي خاطرنشان كرد: ظرف سالهاي گذشته بيش از دو هزار نفر بر اثر برخورد با مواد منفجره به جاي مانده از دوران دفاع مقدس در استان ايلام كشته يا مجروح شده‌اند.

وي از مسوولان وزارت دفاع خواست زمينه‌اي براي تسريع در روند پاكسازي مناطق آلوده به مين در استان ايلام فراهم كنند.

نظرات ارسال نظر