شنبه 10 خرداد 1399

عرصه‌های طبیعی ایلام در معرض تهدید بیابان قرار دارد

مديركل منابع طبيعي استان ايلام گفت: عرصه‌هاي طبيعي اين استان در معرض تهديد بيابان قرار دارد و بروز پديده بيابانزايي ايلام را تهديد مي‌كند.

"عنايت جهاني" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: از ‪۱۴۰‬ هزار هكتار بيابان و شنزار موجود در عرصه‌هاي طبيعي اين استان بيش از نيمي از آن به كانون بحران تبديل شده است.

وي بروز خشكسالي‌هاي ممتد، حضور مستمر دام در مراتع، چراي بي‌رويه، فقر پوشش گياهي، توسعه اراضي كشاورزي و استفاده بي‌رويه از آبهاي زيرزميني را از جمله عوامل موثر بر بيابانزايي در استان ايلام ذكر كرد.

وي اظهارداشت: اين كانون بحران در صورت عدم كنترل به زايش پديده بيابان در اين استان منجر خواهد شد.

وي خسارت سالانه ناشي از بيابانزايي در استان را بيش از ‪ ۱۹‬ميليارد ريال عنوان كرد و گفت: اين ميزان خسارت به اراضي زراعي، مناطق مسكوني، جاده‌هاي ارتباطي، لوله‌هاي نفت و منابع زيست محيطي منطقه وارد مي‌شود.

جهاني، كنترل و مديريت چرا، نهالكاري با گونه‌هاي مقاوم، اصلاح و احيا مراتع، اعمال سيستم‌هاي چرايي در طرح‌هاي مرتعداري و احداث بادشكن بين مزارع را از جمله راهكارهاي مقابله با پديده بيابانزايي در استان عنوان كرد.

وي تاكيد كرد: در صورتي كه در سالجاري كانون بحران فرسايش بادي و بيابانزايي در استان مهار نشود، علاوه بر گسترش بيابان به ساير مناطق، در سالهاي آتي اعتبار و نيروي انساني بسيار بيشتري براي مهار آن نياز است.

وي خواستار توجه ويژه و همكاري همه مسوولان و دستگاه‌هاي اجرايي استان و همچنين تخصيص اعتبارهاي استاني بيشتري براي مبارزه با اين پديده شد.

نظرات ارسال نظر