سه‌شنبه 6 خرداد 1399

مسئول نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی ایلام: ۸۰ درصد مطالب دروس علوم انسانی مبتنی بر نظریات کانت و دکارت است

مسؤول نهاد نمايندگي دانشگاه علوم پزشكي ايلام گفت: دانشگاه و حوزه علميه ما هنوز نتوانسته‌اند با استفاده از مواريث غني علمي و ديني موجود، به نيازهاي روز جامعه پاسخ دهند، به عبارت ديگر از پيشينه قوي ديني و علمي خود براي پاسخ به مباحث روز استفاده نكرده‌ايم.

حجت الاسلام غياثي در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: هم اكنون تعامل بين دانشگاه‌ها، حوزه‌هاي علميه و متصديان جامعه بسيار كم است، به همين خاطر نتوانسته‌ايم منابع و ماخذ علمي و ديني و فلسفي مان را بر اساس نيازهاي روز جامعه تبيين و تبديل كنيم و عواملي كه توان اين تبديل و تبيين را داشته باشند ضعيف هستند.

وي با اشاره به اينكه دانشگاه‌هاي علوم انساني ما 80 درصد دروس خود را مبتني بر نظرات كانت و دكارت قرار داده‌اند، بيان كرد: اين در حالي است كه مباني ديني ما به صورت متقن و بنا به قول قطعي پيامبر (ص) و معصوم بيان شده اما اينها نه تنها پياده نشده بلكه در كتب درسي هم استفاده نشده است.

مسؤول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علوم پزشكي ايلام افزود: دانشگاه و حوزه ما براي پياده سازي مباحث اقتصادي نهج‌البلاغه هيچ گامي برنداشته‌اند و ما انتظار داريم اقتصاد سرمايه داري در كشور پياده نشود.

غياثي اضافه كرد: حوزه علميه ما هم هنوز فرصت مناسبي پيدا نكرده تا نيازهاي روز را پاسخ بگويد و فرصت لازم را متصديان امر جامعه برايش بوجود نياورده‌اند.

وي گفت: دشمن هم اكنون در عرصه فرهنگي جلوتر آمده و دست به قتل عام فرهنگي مي‌زند تا ميراث و ديانت ما را از بين ببرد و ما نيازمند كار فرهنگي اساسي هستيم تا بتوانيم همه چيز را بر مبناي منابع ديني و بومي خودمان طرح ريزي كنيم.

نظرات ارسال نظر