سه‌شنبه 6 خرداد 1399

مرحله‌ی نخست موزه‌ی مردم‌شناسی ایلام به بهره‌برداری می‌رسد

مدير اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان ايلام گفت: تبديل قلعه‌ي والي به موزه‌ي مردم‌شناسي با 800 ميليون ريال اعتبار در حال پيگيري است و مرحله‌ي نخست آن با نصب پيكره‌ها به‌زودي به بهره‌برداري مي‌رسد.

فريدون محمدي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در ايلام، افزود: طراحي اين قلعه براي تبديل شدن به موزه، ارديبهشت‌ماه امسال با 60 ميليون ريال اعتبار به‌پايان رسيد و عمليات اجرايي آن آغاز شد.

وي با اشاره به كارهاي انجام‌شده در اين موزه، توضيح داد: مرحله‌ي نخست عمليات شامل گچ‌بري تاق‌ها، سيستم نورپردازي، كف‌سازي، نصب دوربين مداربسته و راه‌اندازي اتاق مانيتوري خواهد بود.

محمدي اضافه كرد: مرحله‌ي دوم اين پروژه كه با استفاده از اعتبارات امسال صورت مي‌گيرد، شامل تعويض باغچه‌ها از جمله حياط مركزي، حياط پاييني و نورپردازي نماي بيروني قلعه است كه در مركز شهر قرار دارد و زيبايي بصري را در اين منطقه از شهر نيز ايجاد مي‌كند.

او ادامه داد: پيكره‌سازي براي نصب در موزه‌ي مردم‌شناسي از سال پيش آغاز شده است و 49 پيكره براي نصب و نمايش در اين موزه آماده مي‌شوند كه آداب، رسوم و پوشش مناطق مختلف استان را نشان مي‌دهند. اكنون نيز 25 پيكره آماده شده‌اند و بقيه‌ي آن‌ها در مرحله‌ي دوم پروژه ساخته خواهند

نظرات ارسال نظر