شنبه 14 تیر 1399

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام خبر داد: آغاز بهره‌برداری از شیره سقز در جنگل‌های این استان.

مديركل منابع طبيعي استان ايلام از آغاز بهره‌برداري از شيره سقز در جنگل‌هاي اين استان خبر داد.

مهندس عنايت جهاني با اعلام اين خبر به خبرنگار كشاورزي ايسنا گفت: در سال 85 تعداد 27 شركت تعاوني احيا و بهره‌برداري محصولات براساس طرح‌هاي مصوب و در قالب قراردادهاي بهره‌برداري از نظارت اين اداره كل و رعايت اصل تناوب و شرايط و ضوابط فني و پرداخت حقوق دولتي اقدام به استحصال سقز از درختان بنه واقع در محدوده‌هاي عرفي خود مي‌كنند.

جهاني با بيان اين كه در دوره بهره‌برداري (تقريبا 45 روز) تعداد 350 نفر كارگر در قالب گروه كاري (دسته لالو) به طور مستقيم مشغول به كار هستند، اضافه كرد: پيش‌بيني مي‌شود 40 هزار كيلوگرم سقز خام جمع‌آوري و توليد شود.

او افزود: ارزش اوليه اين محصول از قرار هر كيلو 100 هزار ريال معادل چهار ميليارد ريال مي‌شود كه از اين ميزان مبلغ 200 ميليون ريال به عنوان بهره مالكانه يا حقوق دولتي اخذ مي‌شود.

مديركل منابع طبيعي استان ايلام در ادامه اظهار كرد: اين شركت‌ها علاوه بر بهره‌برداري از محصولات فرعي جنگلي و مرتعي در زمينه حفاظت و احياي عرصه‌هاي منابع طبيعي مشاركت داشته و با اين اداره كل همكاري مي‌كنند به طوري كه امسال و براساس تعهدات خود اقدام به احيا (غني‌سازي) با گونه‌هاي جنگلي در سطح 350 هكتار از عرصه‌هاي منابع طبيعي مي‌كنند.

جهاني با تاكيد بر اين كه محصول سقز يك نوع صمغ (الئورزين) است گفت: اين محصول جزو اقلام صادراتي محسوب مي‌شود و از نظر تركيبات داراي ارزش دارويي، صنعتي و خوراكي است كه به دليل كمبود صنايع تبديلي، نبود دانش فني لازم در زمينه فرآوري اين ماده باعث مي‌شود كه با قيمت ناچيز و اوليه به صورت خام به خارج كشور صادر شود.

نظرات ارسال نظر