چهار‌شنبه 18 تیر 1399

۱۵درصد ذخایر گاز ایران در استان ایلام است

تامين فاينانس پروژه الفين مجتمع پتروشيمي ايلام تا اوايل زمستان امسال نهايي مي‌شود.

داوود فراهاني ـ مديرعامل شركت پتروشيمي‌ ايلام ـ در گفت‌وگو با خبرنگار انرژي ايسنا با بيان اين كه تاكنون از حساب ذخيره ارزي استفاده نكرده‌ايم، اظهار كرد: اگر بحث فاينانس اين پروژه نهايي نشود، بايد از حساب ذخيره ارزي استفاده كنيم.

وي با بيان اين كه پرونده طرح اتيلن (واحد الفين) در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي است و به شوراي پول و اعتبار رفته و مورد تاييد وزارت صنايع نيز قرار گرفته است، افزود: يك بار هم كار كارشناسي روي آن انجام شده و نهاد رياست جمهوري نيز بر آن تاكيد ويژه‌اي دارد.

او به پروژه‌هاي اصلي پتروشيمي‌ ايلام اشاره كرد و گفت: قرارداد طرح الفين با شركت مهندسي مشاور بينا، تحت ليسانس يك شركت انگليسي امضا شده و ارزش اين قرارداد 215 ميليون يورو است كه دو ماه پيش موثر شده و عمليات مهندسي آن در دست اجراست.

وي درباره پروژه پلي اتيلن سنگين نيز توضيح داد كه اين پروژه به كمك كنسرسيومي‌ از شركت‌هاي ايراني و ژاپني انجام مي‌شود كه ارزش قرارداد 204 ميليون دلار و 17 درصد پرداخت فيزيكي آن انجام شده است. عمليات مهندسي آن نيز كامل شده كه عمليات فاينانس كاملا انجام شده است.

فراهاني در ادامه خاطرنشان كرد: پروژه يوتيليتي و آفسايد در دو بخش توليد و برق و بخار و توليد نيتروژن و آب Cooling، تصفيه آب‌ها و پساب‌هاي صنعتي و سيستم آتش نشاني انجام مي‌شود. هزينه پيش‌بيني شده در بخش توليد برق و بخار شامل 36 ميليون يورو به علاوه 12 ميليارد تومان است كه تجهيزات سنگين آن سفارش داده و عمليات ساختماني آن نيز آغاز شده كه تاكنون 15 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است. همچنين در بخش دوم هزينه در نظر گرفته شده 17 ميليون يورو به اضافه 25 ميليارد تومان است كه قرارداد آن با شركت نورهان صنايع ايراني امضا شده است.

به گفته او با احستب 500 ميليارد ريال هزينه پروژه‌هاي زيربنايي، بودجه كل قرارداد‌ها شامل 650 ميليون دلار به علاوه 1300 ميليارد ريال است.

وي با بيان اين كه ظرفيت واحد الفين 490 هزار تن است، توضيح داد: بنابراين سالانه 490 هزار تن اتيلن، 98 هزار تن پروپيلن، 138 هزار تن بنزين پروليز و 43 هزار تن نفت كوره توليد مي‌شود. در بخش اتيلن 300 هزار تن اتيلن توليد شده در ساخت پلي اتيلن سنگين به كار مي‌رود و 190 هزار تن باقي به بازار داخلي عرضه مي‌شود.

به گفته او از 300 هزار تن پلي اتيلن توليد شده نيز 120 هزار تن به مصرف داخلي مي‌رسد و براي 180 هزار تن باقي مانده بازاريابي داخلي مي‌شود و در صورتي كه بازار آماده دريافت نباشد، صادر خواهد شد و باقي محصولات (پروپيلن، بنزين، پروليز و نفت كوره) نيز به مصرف داخل مي‌رسد.

مديرعامل شركت پتروشيمي‌ ايلام با بيان اين كه ايلام، مقياس كوچك شده عسلويه است تصريح كرد: 18 درصد گاز كل جهان در ايران و 15 درصد ذخاير گاز ايران در استان ايلام موجود است و اين استان بر خلاف ساير استان‌هاي غربي كه خوراك خود را از خط لوله اتيلن سراسري دريافت مي‌كنند، خوراك خود را از ميادين استان ايلام تامين مي‌كند.

وي در ادامه توضيح داد: گاز استخراج شده از ميادين كه در 40 كيلومتري پالايشگاه گازي ايلام هستند، پس از استخراج به همراه ميعانات گازي به پالايشگاه آورده مي‌شوند و پس از جدا‌سازي متان كه به مصرف سوخت مردم مي‌رسد و مازاد آن به خط لوله سراسري گاز فرستاده مي‌شود، ميعانات گازي و گاز اتان كه در پالايشگاه جدا شده‌اند به عنوان خوراك به پتروشيمي‌ ايلام ارسال مي‌شوند. فاصله پالايشگاه ايلام تا پتروشيمي‌ نيز حدود 10 كيلومتر است.

به گفته او فاز اول پتروشيمي‌ ايلام سالانه 500 هزار تن در سال ظرفيت دارد و به عنوان الفين 13 بعد از الفين 8، 9 و 10 (با 1.2 ميليون تن) و الفين هفتم با 500 هزار تن در سال است كه در صورت توسعه ميادين استان در سال‌هاي آتي و افزايش خوراك، اين پتروشيمي‌ نيز توسعه خواهد يافت.

نظرات ارسال نظر