چهار‌شنبه 7 اسفند 1398

غار زینه‌گان؛ عروسی در حال جدایی

به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان ايلام زاگرس به دلیل آب و هوای متنوع، دارای جاذبه‌های بکر و زیبایی است.یکی از این جاذبه‌ها ایلام است، شهری که زیبایی‌های آن گرشگران را مسحور خود می‌کند.

از مناطق زیبا و بکر این استان می‌توان به غار زینه‌گان اشاره کرد. این غار روباز و شگفت‌انگیز در 5 کیلومتری جنوب شرقی صالح‌آباد و 52 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد و با بیش از یک کیلومتر طول دارای دهلیزهای پرآب، قندیل‌های متعدد و آبچک‌های طبیعی و بسیار جذاب است و در حالی که دمای منطقه صالح آباد در فصل تابستان حدود 40 درجه است، هوای داخل غار بسیار سرد و مطبوع است.به طوری که اختلاف هوای بیرون و درون آن بیش از 20 درجه است و به همین دلیل آن را غار بهشت می‌نامند.

سرخس‌ها، جلبک‌ها، گل‌ها و گیاهان خودروی داخل غار، رنگ سنگ‌ها، پیچ و خم داخل و لبه‌های بهم دوخته بخش‌هایی از سقف غار همه و همه حکایت از شگفتی‌های طبیعت دارد.

"فریدون محمدی" رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام در این زمینه می‌گوید: غار زینه‌گان یکی از مهمترین جاذبه‌های بکر و زیبای استان است که به ویژه در تابستان مورد توجه طبیعت‌گردان و گردشگران قرار می‌گیرد.

وی ادامه می‌دهد: به عقیده من هیچگونه ساخت و سازی نباید در کنار یا نزدیکی این غار صورت گیرد و تنها جاده منتهی به آن باید مرمت و احیا شود، زیرا طی سالیان گذشته به علت سیلاب‌های فصلی تخریب شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل استفاده نامناسب برخی از گردشگران، آینده این غار در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

محمدی خاطرنشان کرد: اگر ما می‌خواهیم بستری مناسب برای گردشگران فراهم کنیم و حافظ آن برای نسل‌های آینده باشیم باید در بهره‌گیری از جاذبه‌های طبیعی کمال دقت را به کار ببریم.

www.ilam-miras.ir

نظرات ارسال نظر