سه‌شنبه 8 بهمن 1398

می‌دانید سهام عدالت چیست؟ جوان ‌۳۰ ساله ایلامی: می‌خواهم با پولش دور زمینم حصار بکشم /مردی میانسال: می‌خواهم برای پسرم جشن عروسی بگیرم

مشمولان دريافت سهام عدالت در بيش‌تر استان‌هاي كشور در مورد مفهوم سهام عدالت و روال دريافت آن هيچ اطلاعي ندارند.

به گزارش خبرنگار بورس ايسنا، با اعلام تصميم دولت مبني بر پرداخت سهام عدالت به خانواده‌ها كه شروع آن از استان‌هاي محروم و دهك‌هاي پايين جامعه بود، بسياري از مشمولان دريافت اين سهام يعني بيش از يك چهارم جمعيت استان ايلام شامل خانوارهاي تحت پوشش كميته امداد، بهزيستي و رزمندگاني كه بيش از 6 ماه داوطلبانه در جبهه دفاع مقدس حضور داشته‌اند و اكنون فاقد شغل هستند از طريق پايگاه استاني سهام عدالت شناسايي و به ستاد مركزي معرفي شدند تا پس از پالايش نهايي توسط اين ستاد، فهرست مشمولان اعلام شود.

مرحله اول پرداخت سهام در استان ايلام در حالي آغاز شده است كه به نظر مي‌رسد مشمولان دريافت سهام هيچ گونه اطلاعي در خصوص آن ندارند و فقط تا اين حد اطلاع دارند كه بناست به آن‌ها مبلغ پنج ميليون ريال پول پرداخت شود (معادل سهام) و جالب اين كه تصور مي‌كنند اين سهام نظير چكي است كه به بانك مي‌برند و به پول نقد تبديل مي‌كنند و در اين مورد كه با دريافت اين سهام در سبد سهام قرار مي‌گيرند هيچ اطلاعي ندارند.

در يك صف نسبتا طولاني به سراغ مشمولان دريافت سهام رفتيم و با آن‌ها به گفت‌وگو نشستيم.

جابر لوماري مردي ميانسال از طرف كميته امداد شناسايي و معرفي شده در مورد سهام مي‌پرسيم مي‌گويد: پولي است كه از طرف دولت به ما مي‌دهند. مي‌گوييم با اين پول چه مي‌كنيد؟ مي‌گويد: مي‌خواهم براي پسرم جشن عروسي بگيرم.

سكنيه ج از زنان تحت پوشش بهزيستي از روستاي زرين‌آباد ايلام نيز در صف دريافت سهام است. از او مي‌پرسم كه برنامه‌اش براي استفاده از سهام چيست؟ با كمي‌مكث مي‌گويد: زخمي ‌از زخم‌هاي زندگي را درمان مي‌كنم و ديگر هيچ اطلاعي ندارم.

علي‌جان سوري جوان 30 ساله جبهه رفته از روستاي محمدقلي خزل نيز مي‌گويد: قرار است سهام بدهند. مي‌پرسم: مي‌داني بازپرداخت اين سهام 20 ساله است؟ با خنده مي‌گويد: نه فقط مي‌دانم رييس‌جمهور در حق ما لطف كرده و قرار است ما را هم از اين به بعد جزو آمار مملكت به حساب آورند. از برنامه‌اش در استفاده از سهام مي‌پرسم مي‌گويد: قطعه زميني دارم مي‌خواهم با بلوك و سيم خاردار حصاري در اطراف آن بكشم.

بيش‌تر افراد در مورد استفاده از اين سهام برنامه‌هاي شبيه به آنچه گفته شد دارند. امسال در استان ايلام 46 ميليارد تومان سهام پرداخت مي‌شود و 160 هزار نفر مشمول دريافت آن هستند.

عباس اميدي‌نيا ـ دبير ستاد واگذاري سهام عدالت استان ايلام ـ گفت: طبق تصميم اتخاذ شده از سوي دولت و سازمان خصوصي‌سازي و ستاد مركزي سهام عدالت در مرحله اول فعلا به هر نفر از مشمولان مبلغ پنج ميليون ريال پرداخت شود.

او گفت: در مرحله بعدي واگذاري سهام عدالت كه بلافاصله پس از واگذاري سهام عدالت اولويت‌هاي اول شامل كارگران، بازنشستگان و ديگر اقشار جامعه مشمول اين قانون خواهند شد.

اميدي‌نيا بدون اشاره به اطلاع‌رساني دقيق در مورد بحث سهام عدالت به مشمولان اضافه كرد: شركت‌هاي زيان‌ده وارد سبد سهام عدالت نمي‌شوند و نحوه توزيع سهام رايگان نيست و به صورت فروش اقساطي با مدت بازپرداخت 20 ساله خواهد بود.

نظرات ارسال نظر