چهار‌شنبه 7 اسفند 1398

چهار میلیون مین بازمانده از جنگ در نوار مرزی ایلام با عراق وجود دارد

مدير كل سياسي، انتظامي استانداري ايلام گفت: حدود چهار ميليون مين و مواد منفجره خنثي‌نشده بازمانده از جنگ تحميلي در نوار مرزي اين استان با كشور عراق وجود دارد.

"جعفر خيتال" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ظرف سالهاي پس از جنگ تحميلي تاكنون شش ميليون مين و مواد منجره در اين مناطق در قالب قرارداد خنثي شده است.

وي مجموع مناطق آلوده به مواد منفجره در استان ايلام را يك ميليون و ‪۷۰۰‬ هزار هكتار ذكر كرد وافزود: پس از پايان جنگ تحميلي تاكنون تنها ‪ ۹۰۰‬هزار هكتار از اين اراضي در ايلام پاكسازي شده است.

وي يادآورشد: تاخير در پاكسازي به‌موقع ميادين مين استان ايلام با عراق باعث بروز مشكلاتي براي عشاير كوچرو شده است.

وي ادامه‌داد: مناطق آلوده به مين در شهرستانهاي مرزي مهران و دهلران واقع شده كه جزو مستعدترين اراضي براي فعاليتهاي كشاورزي است.

وي اظهار داشت: از سال ‪ ۷۸‬تاكنون پاكسازي ‪ ۴۰۰‬هزار هكتار از اين اراضي در قالب شش قرارداد با دستگاه‌هاي ذيربط منعقد شده كه تنها ‪ ۶۰‬هزار هكتار از اين اراضي آلوده به مواد منفجره پاكسازي شده است.

خيتال تاكيد كرد: امسال قراردادي مبني بر پاكسازي مناطق آلوده به مواد منفجره در نوار مرزي استان ايلام با كشور عراق منعقد نشده است.

وي مهمترين عامل تاخير در پاكسازي مناطق آلوده به مين در استان ايلام را ناشي از واگذاري اجراي اين كار از وزارت كشور به وزارت دفاع ذكر كرد.

وي تاكيد كرد: با توجه به مشكلات فراروي كشاورزان منطقه براي فعاليت و تردد زايران عتبات عاليات، زمينه تسريع در پاكسازي مناطق آلوده به مين استان ايلام فراهم شود.

وي خاطرنشان كرد: ظرف سالهاي گذشته بيش از دو هزار نفر بر اثر برخورد با اين مواد منفجره به جاي مانده از دوران دفاع مقدس در استان ايلام كشته يا مجروح شده‌اند.

وي از مسوولان خواست، براي تسريع در روند پاكسازي مناطق آلوده به مين در ‪ ۴۳۰‬كيلومتر مرز مشتر باعراق در استان ايلام تلاش كنند.

نظرات ارسال نظر