جمعه 15 آذر 1398

عشایر ایلام ۲ ماه زودتراز موعد مقرر مجبور به کوچ شده‌اند

كوچ زود هنگام 750 خانوار كوچ‌رو ايلامي، تامين علوفه يارانه‌يي را براي آن‌ها مشكل كرده است.

يارمحمد كريمي ـ مديركل امور عشايري ايلام ـ با اعلام اين خبر به خبرنگار كشاورزي ايسنا، اظهار كرد: اين تعداد خانوار عشايري استان ايلام به دليل بارندگي، سرد شدن هوا و كمبود علوفه در مناطق ييلاقي، تا فرا رسيدن زمان وورد به مناطق قشلاقي در حدواسط بين سردسير و گرمسير مستقر مي‌شوند.

او با بيان اين كه زمان مجاز ورود دام به مناطق قشلاقي نيمه دوم آذرماه است، گفت: وجود فاصله‌ زماني بين قشلاق و ييلاق و آماده شدن مراتع قشلاقي، خسارات فراواني را به عشاير استان وارد كرده است و سردي هوا و ارتفاع مناطق ييلاقي به دام‌هاي آن‌ها آسيب مي‌زند.

كريمي افزود: اسكان عشاير و تامين علوفه يارانه‌يي دام‌هاي آن‌ها، مهم‌ترين چالش پيش روي عشاير است.

مديركل امور عشايري ايلام اعتبار اختصاص يافته براي ساماندهي و اسكان عشاير استان در سال 85 را 13 ميليارد و 680 ميليون ريال عنوان كرد و گفت: بر اساس برنامه‌ريزي انجام شده تا پايان امسال 180 خانوار عشايري استان اسكان مي‌يابند.

وي تكميل سايت‌هاي اسكان «تلخاب» و «مرزداران» و مطالعه امكان‌سنجي اسكان «تختان» دهلران و «پليه» ايوان را از ديگر برنامه‌هاي در دست اجراي امسال اعلام و اظهار كرد: تاكنون فقط 600 خانوار عشايري 4 درصد جمعيت استان 600 هزار نفري ايلام را عشاير تشكيل مي‌دهند.

نظرات ارسال نظر