پنج‌شنبه 12 تیر 1399

هم اندیشی گردشگری جنگ و نقش آن در توسعه استان ایلام

به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام به مناسبت هفته گردشگري و تقارن آن با هفته دفاع مقدس روز پنجشنبه ششم مهرماه با هدف معرفي گردشگري جنگ ، پتانسيلها و راهكارهاي توسعه آن در استان ایلام با حضورمديران و  كارشناسان دوائر و نهادهاي مرتبط شامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، بسيج ، بنياد حفظ آثار و ارزشهاي دفاع مقدس ، نيروي انتظامي ، فرهنگ و ارشاد اسلامي استان در ساختمان معاونت صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام "هم انديشي گردشگري جنگ و نقش آن در توسعه استان ايلام " برگزار گرديد .

در ابتداي اين برنامه فريدون محمدي رئيس سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام اظهار داشت : " در هر نقطه از ايلام يادگار هشت سال دفاع مقدس وجود دارد . در استاني كه عملياتهاي مهم صورت گرفته است آثار بسياري از جنگ را امروزه مي توان در آن مشاهده كرد كه براي هر بيننده اي يادآور خاطره مقاومتهاي و پايمرديهاي بسياري است كه به اين دليل ايلام طبق آمارهاي ارائه شده به عنوان دومين مقصد كاروانهاي راهيان نور محسوب گرديده است . استاني كه در نوروز امسال شاهد پذيرايي از 600 هزار نفر از هموطناني بود كه جهت بازديد از آثار بجاي مانده از جنگ تحميلي از سراسر كشور وارد استان شده بودند كه اين آمار طبق پيش بيني ها در آينده افزايش مي يابد .

رئيس سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام گفت:" از اقداماتي كه مي توان مفهوم گردشگري جنگ را ارائه نمود اينست كه كاروانها را بايد از مسيرهاي گردشگري معين شده در استان عبور داد . طبق بررسي سازمان برخي گردشگراني كه در طول سال وارد استان شده اند كساني بوده اند كه در ايام نوروز در قالب كاروانهاي راهيان نور به استان آمده بودند و اين نشانگر اهميت وجود كاروانها بوده است . در توسعه گردشگري جنگ بايد زيرساختهاي رفاهي و خدماتي لازم را در مسيرهاي مشخص شده كاروانها فراهم نمود اين سازمان طبق رايزني با بخش خصوصي راه اندازي 2 تا 3 كمپينگ با هماهنگي سپاه پاسداران در حال بررسي دارد . در امر گردشگري جنگ در استان بايد مكانهاي تعريف شده و تخصصي را جهت بازديد گردشگران آماده كرد كه از آن جمله موزه دفاع مقدس است كه مي توان در كنار موزه مردم شناسي سازمان مكانهاي مناسب جهت بازديد گردشگران جنگ دانست . همچنين در مناطق عملياتي مشخص استان مثل مهران و دهلران مكانهاي رفاهي و خدماتي دائمي دائر كرد . فصل بهار بيشترين زمان بازديد كاروانهاي راهيان نور از مناطق جنگي استان ايلام است و ما اميدواريم با همكاري نهادهاي مرتبط 2 منطقه ويژه گردشگري جنگ به نامهاي منطقه عملياتي قلاويزان و شرهاني را براي بازديد كاروانها آماده كنيم . همچنين در حال حاضر برنامه ساخت كمپينگ گردشگري در منطقه پايانه مرزي مهران در دستور كار سازمان قرار دارد  . هم اكنون نيز در سه راهي جندالله در شهرستان مهران يادمان جنگ توسط سپاه و بنياد حفظ آثار ساخته شده كه در مسير كاروانها و نيز در مسير گردشگري ايلام قرار دارد .

محمدي افزود :"مناطق عملياتي استان به دليل وجود مناطق كوهستاني و دشت در فصل بهار جزو مناطق زيباي استان است كه علاوه بر اهميت گردشگري جنگ از نظر اكوتوريسم داراي ارزشهاي ويژه ايست . علي رغم تمام مسائل ياد شده اين سازمان در برخود با بازديدكنندگان مناطق جنگي با برخي مشكلات روبروست براي نمونه اعتبارات مربوط به كاروانهاي راهيان نور به نهادهاي ديگر اختصاص مي يابد و اين در حاليست كه اندكي از اين اعتبارات به سازمان اختصاص نيافته است .از سوي ديگر كاروانهاي راهيان نور هيچگونه منفعت اقتصادي براي استان ايجاد نمي كند چرا كه در قالب كاروان تمامي امكانات را با خود به همراه آورده و در استانهاي مقصد نيز از امكانات اقامتي و پذيرايي نهادهاي نظامي استفاده مي كنند اين در حاليست كه آنها براي ورود به استان از كمربندي شهرها عبور مي كنند و هيچگاه داخل مراكز شهرها نمي شوند و مستقيم وارد مناطق عملياتي كه خارج از شهرها مي باشند مي روند كه اين خود از موانع توسعه گردشگري جنگ در استانهاي مقصد است .

محمدي ابراز اميدواري نمود با ادامه اين جلسات و هم انديشها به راهكارها و اهداف معين بين سازمانهاي مرتبط در امر گردشگري جنگ دست يافت ."

به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام در ادامه اين هم انديشي حاضرين پيشنهادات و راهكارهايي را ارائه نمودند كه بر اين نكته تأكيد شد كه كليه پيشنهادات و راهكارها جهت نتيجه گيري و كارشناسي جمع آوري شده و در جلسات بعدي ارائه گردد .

پخش تصاويري از دفاع مقدس ، بيان خاطراتي از جنگ تحميلي توسط نماينده سپاه پاسداران و بيان شعر محلي با مضمون گردشگري و جنگ از ديگر برنامه هاي جنبي هم انديشي گردشگري جنگ بود كه به مناسبت هفته گردشگري توسط سازمان ايلام صورت گرفته بود .

www.ilam-miras.ir

نظرات ارسال نظر