جمعه 13 تیر 1399

عملیات ساخت مجتمع فولاد ایلام با سرمایه‌گذاری خارجی آغاز می‌شود

مديرعامل شركت فولاد منجل ايلام از آغاز عمليات ساخت كارخانه‌ فولاد استان با سرمايه گذاري يك شركت اروپايي در آينده نزديك خبر داد.

رحيمي مديرعامل مجتمع فولاد مجيل استان ايلام به خبرنگار صنعت ايسنا گفت: پس از 12 سال تلاش پي‌گير و رايزني‌هاي مختلف با وزارتخانه‌هاف بانكها و مسئولان استان در سه دولت هاشمي، خاتمي و احمدي نژاد بالاخره موفق شديم كلهي مجوزهاي لازم براي آغاز عمليات ساخت اين مجتمع بزرگ و حياتي صنعتي را اخذ كنيم.

وي افزود: همه مدارك و اسناد لازم و مورد نياز براي گشايش اعتبار اين طرح از محل صندوق ذخيره ارزي به ارزش 162 ميليون يورو با سهم آورده 10 درصد از طرف متقاضي كه بقيه از محل LC صندوق ذخيره تامين خواهد شد.

رحيمي با اشاره به اينكه اين مجتمع با سرمايه گذاري يك شركت ايتاليايي ساخته مي‌شود اظهار كرد: اين كارخانه با ظرفيت 400 هزار تن ذوب و 400 هزار تن محصول ديگردر سال، در زميني به ساحت 20 هكتار كه هم اكنون كار واگذاري آن نيز پايان يافته و تسطيح شده است در منطقه منجل ايلام احداث مي‌شود.

مديرعامل مجتمع فولاد منجل با بيان اينكه سهم استان ايلام از صنعت كشور كمتر از نيم درصد است و در تعداد طرح‌هاي گشايش شده از حساب ذخيره ارزي آخرين استان كشور هستيم اضافه كرد: با توجه به اشتغالزايي بالاي طرح، مستعد بودن بازارهاي كشور عراق و فاصله نزديك به اين كشور و همچنين آغاز طرح راه‌آهن جنوب استان اين طرح عظيم اولويت دارترين طرح براي سرمايه گذاري در استان است.

رحيمي گفت: اين طرح براي گشايش اعتبار از حساب ذخيره ارزي نيازمند حمايت مسئولان استان است و با بهره‌برداري از آن سه هزار نفر بطور مستقيم مشغول كار خواهند شد.

استان ايلام از نظر سطح توسعه يافتگي در بين استانهاي كشور رتبه بيست و هفتم را داراست و اگر درجه توسعه يافتگي توسعه يافته ترين استان كشور (تهران) را 100 در نظر بگيريم درجه توسعه يافتگي استان ايلام 8/1 است! اين در حالي است كه سهم استان از كل اعتبارات عمراني كشور كمتر از يك درصد و سهم آن از كل تسهيلات اعطايي نظام بانكي كشور حدود 2/3 درصد است.

استان ايلام هم اكنون داراي نرخ بيكاري بيش از 15 درصد است و بشدت طرحهاي بزرگ صنعتي و سرمايه گذاري صنعتي نيازمند است.

نظرات ارسال نظر