شنبه 14 تیر 1399

چینی ها عملیات لرزه نگاری میدان "چنگوله" را آغاز می کنند

معاون مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت در گفت وگو بامهر :
چینی ها عملیات لرزه نگاری میدان "چنگوله" را آغاز می کنند
معاون مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت گفت : عملیات لرزه نگاری سه بعدی میدان نفتی "چنگوله " توسط یک شرکت چینی آغاز می شود .
محمد علی زاده محمدی درگفت وگو با خبرنگار اقتصادی مهرگفت : شرکت "بی چی پی " چین به عنوان برنده مناقصه ، عملیات لرزه نگاری میدان نفتی چنگوله را آغازخواهند کرد .

وی گفت :همچنین فاز 3 میدان نفتی دشت آبادان نیز برای عملیات لرزه نگاری دردست اجرا است .

معاون مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ، درباره توسعه میادین نفتی در زاگرس گفت : شرکت چینی "بی جی پی " چین برنده مناقصه نصب 3 هزار دستگاه ثقل سنجی در این منطقه شده است که از ماه آینده کار خود را آغاز می کنند .

وی ، منطقه زاگرس را  یک حوزه رسوبی و  بسیار وسیع  عنوان کرد و گفت : این منطقه از نفت شهر آغاز و تا بندرعباس ادامه می یابد اما باید به توسعه میادین و یا کشف نفت این مناطق اهمیت بیشتری داده شود .

وی افزود : بیشترین پتانسیل نفتی ایران در این منطقه واقع شده  به گونه ای که در راستای اکتشاف و افزایش تولید نفت از این منطقه رسوبی هم اکنون بیشترین فعالیت ها دراین منطقه متمرکز شده است و تمام دستگاههای حفاری و اکتشافی در زاگرس مشغول به کار هستند .

زاده محمدی درباره آخرین وضعیت بعضی از طرحهای اکتشافی ایران گفت : هم اکنون پروژه های دشت آبادان ، مارون ، کوپال و آغاجاری و کوهستان (1) از پروژه های اکتشافی هستند که  توسط بخش داخلی در حال انجام است .

وی افزود : درحال حاضر پروژه  لرزه نگاری دشت آبادان 33 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در فروردین ماه سال 85 به اتمام می رسد و از آنجا که موقعیت منطقه باتلاقی است،این عملیات کند پیش می رود .

وی اضافه کرد : عملیات اکتشافی این دشت توسط شرکت دانا انرژی درحال انجام است .

زاده محمدی درباره پروژه مارون ، کوپال و آغاجاری گفت : این پروژه توسط یک شرکت چینی و شرکت عملیات اکتشاف در حال انجام بوده و در بعضی از بخش ها 70 درصد و در بخشی دیگر نیز 26 درصد پیشرفت فیزیکی دارد .

وی همچنین با اشاره به عملیات اکتشافی کوهستان یک گفت : این پروژه نیز توسط شرکت عملیات اکتشاف در حال انجام است و تاکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .

معاون مدیراکتشاف شرکت ملی نفت درباره نقش شرکتهای داخلی گفت : دربخش اکتشافی توان شرکتهای ایرانی برای لرزه نگاری بسیار بالاست به طوری که هم اکنون شرکتهای زیادی در این بخش مشغول به کار هستند اما این شرکتها باید توان خود را در دیگر بخش های اکتشافی نیز افزایش دهند .

وی گفت : هم اکنون در میان شرکتهای داخلی اکتشافی شرکت عملیات اکتشاف تنها شرکتی است که به طور کامل ایرانی است و دلیل این امرنیزدولتی بودن آن درگذشته است .

زاده محمدی خاطرنشان کرد: درهرحال شرکت ملی نفت ایران ازشرکت های ایرانی با توان بالا استقبال می کنند و از آنها برای شرکت در مناقصات دعوت به عمل می آورند.
 

نظرات ارسال نظر