پنج‌شنبه 3 بهمن 1398

مدیرعامل شرکت گاز ایلام: ایلام به عسلویه‌ای دیگر تبدیل می‌شود؛ مردم ایلام تا پایان سال ۸۶ گاز شهری لوله‌کشی شهری خواهند داشت.

مديرعامل شركت گاز ايلام گفت: با اكتشاف منابع قوي نفت و گاز در استان و بهره‌برداري از آنها، اين استان شكل كوچكي از منطقه عسلويه را به خود مي‌گيرد.


مهندس علي‌محمد فراهاني، مديرعامل شركت گاز استان ايلام در گفت‌وگو با خبرنگار انرژي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفت: استان ايلام هم‌اكنون ‌‌١١ درصد ذخاير مستقل گاز كشور با ميزان ‌‌١٤ تريليون فوت مكعب و بيش ‌‌١٥/٣ درصد ذخاير نفت خشكي ايران را با ‌‌٨٧/١١ ميليارد بشكه داراست و اين پتانسيل عظيم مي‌تواند ايلام را به عسلويه‌اي ديگر در حجم كوچك‌تر تبديل كند.


وي با اشاره به طرح عظيم گازرساني به استان افزود:‌ خط لوله گاز طبيعي ايلام ـ اسلام‌آباد ـ كرمانشاه به طول ‌‌١٥٠ كيلومتر با لوله ‌‌٣٠ اينچ كه ‌‌٩٠ كيلومتر از اين مسير در داخل استان و ‌‌٦٠ كيلومتر ديگر آن در استان كرمانشاه است با اعتباري بالغ بر ‌‌٥٣ ميليون دلار در دست ساخت است كه يكي از سخت‌ترين و پيچيده‌ترين خط لوله‌هاي گازرساني كشور محسوب مي‌شود.


فراهاني اضافه كرد: كار لوله‌گذاري شهري در ايلام نيز آغاز شده كه ‌‌١٥٠ كيلومتر طول دارد و تاكنون ‌‌٣٠ كيلومتر آن توسط سه پيمانكار مجرب انجام شده و امسال هم ‌‌١٢٠ كيلومتر آن انجام مي‌شود و پس از آن لوله‌گذاري شهر جوار آغاز خواهد شد.


مديرعامل شركت گاز ايلام گفت: امسال ‌‌٥٠ ميليارد ريال براي گازرساني به شهرهاي شمالي و ‌‌٢٠٠ ميليارد ريال براي خط لوله ايلام ـ اسلام‌آباد هزينه مي‌شود.


وي، پايان كار لوله‌گذاري شهري و بين شهري گاز استان را در پايان سال ‌‌٨٦ اعلام كرد و افزود:‌ مردم ايلام تا پايان سال ‌‌٨٦ از نعمت گاز طبيعي بهره‌مند خواهند شد.


گفتني است، استان ايلام تنها استاني است كه از نعمت گاز طبيعي به صورت لوله‌كشي محروم است.

نظرات ارسال نظر