سه‌شنبه 1 بهمن 1398

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران: پالایشگاه گاز ایلام مهر ماه آینده به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

پالايشگاه گاز ايلام كه ‌‌١٤ ماه ديگر به بهره‌برداري كامل مي‌رسد، تاكنون ‌‌٦١ درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.


مهندس محمد ملاكي، مدير عامل شركت ملي گاز ايران كه به اتفاق وزير نفت و معاونان وزارتخانه از شروع به كار مجتمع پتروشيمي ‌ايلام‌، پالايشگاه گاز ايلام و چاه‌هاي نفت تنگ‌بيجار بازديد مي‌كردند، به خبرنگار ايسنا افزود: اين پالايشگاه با سرمايه‌اي بالغ بر ‌‌٢٥٠ ميليارد تومان و در زميني به مساحت ‌‌٢٥٠ هكتار كه هم اكنون ‌‌٨١ هكتار آن به بخشهاي پالايشي و غيرپالايشي اختصاص يافته، مهر ماه سال آينده مورد بهره‌برداري كامل قرار خواهد گرفت .


وي با اشاره به اينكه عمليات اجرايي اين طرح هيچ گونه ديركرد و تاخيري نداشته است افزود: اين پالايشگاه روزانه ‌‌١٠ ميليون متر مكعب گاز طبيعي، ‌‌٨/٥ ميليون متر مكعب متان به ارزش ‌‌٨٤ ميليون دلار و اتان به ارزش ‌‌٦/٦ ميليون دلار به عنوان خوراك پتروشيمي‌ توليد خواهد كرد .


ملاكي با بيان اين كه عمليات طراحي، تامين تجهيزات و ساخت پالايشگاه از سال ‌‌٧٩ آغاز شده است، افزود : هم اكنون نصب تجهيزات سايت مجتمع با ‌‌٢١ درصد پيشرفت در حال اجراست و تا پايان يافتن مرحله اول پروژه، ‌‌٥/١ ميليون نفر ساعت كار لازم است .


وي گفت : تاكنون اين پالايشگاه ‌‌٦٥ قرارداد در بخش‌هاي مختلف با شركت‌هاي داخلي امضا كرده است .


گفتني است، استان ايلام ‌‌١١ درصد ذخاير گازي كل كشور را با ‌‌١٤ ترليون فوت مكعب داراست اما تنها استاني است كه لوله گاز طبيعي ندارد و اين پالايشگاه نيز در ‌‌٢٥ كيلومتري شهر ايلام قرار دارد.


به گزارش خبرنگار ايسنا؛ وزير نفت كه در روزهاي پاياني وزارتش از طرح‌هاي توسعه‌يي نفت، گاز و پتروشيمي بازديد مي‌كند، صبح امروز از روند اجرايي پالايشگاه گاز ايلام ابراز رضايت كرد.


بر اساس مطالعات انجام شده ‌‌١٥/٣ درصد ذخاير نفت خشكي ايران با ‌‌٧٨/١١ ميليارد بشكه در استان ايلام قرار دارد.

نظرات ارسال نظر