پنج‌شنبه 14 آذر 1398

جلوه آیین‌های عید فطر بین مردم ایلام

زمزمه "اللهم اهل الكبريا" كه در فضاي شهر مي‌پيچد مسلمانان را بار ديگر از زمين خاكي بلند كرده و آنان را در به اوج معنويت، خلوص و بندگي مي‌كشاند.

عيد فطر در استان ايلام علاوه برآيين‌هاي مذهبي مزين به آيين‌هاي حسنه محلي با فلسفه اجتماعي و اخلاقي است.

مردم ايلام صبح روز عيد با حضور در مساجد آيين نماز عيد فطر را به جا آورده و با پرداخت فطريه ضمن عمل به فرامين مذهبي در ريشه‌كن كردن فقر اجتماعي مشاركت مي‌كنند.

شهروندان ايلامي بر اساس سنتي ديرينه در صبح روز عيد فطر با تجمع در منزل يكي از بستگان و به اتفاق ديگر فاميل با خوردن تربت امام حسين(ع)، خرما و شيرين كردن كام اين عيد سعيد را جشن مي‌گيرند.

ديد و بازديد از اقوام و بزرگان فاميل و محل، عيادت ازبيماران و كمك كردن به مستمندان از ديگر آيين‌هاي حسنه عيد فطر در ايلام بوده كه اغلب خانواده‌ها به آن مقيد و پايبند هستند.

الفاظ سلام و احوال پرسي، قبولي طاعات، تبريك عيدفطر بيشترين واژگان كلامي است كه به زبان محلي در ايلام در اين روز بزرگ توام با تواضع و فروتني شنيده مي‌شود.

مردم در اين روز بعد از خوردن صبحانه به زيارت اماكن متبركه به ويژه امامزاده علي صالح(ع) مي‌روند.

يكي ديگر از آيينهاي مردم استان ايلام در اين روز رفتن به منزل افرادي است كه تازه از اعضاي خانواده خود را از دست داده‌اند.

در آيين كه به اصطلاح "نوعيد" گفته مي‌شود اطرافيان و آشنايان براي عرض تسليت و اظهار همدردي به بازماندگان مرحوم در منزل وي يا مساجد حضور مي‌يابند.

استان ايلام ‪ ۶۲۰‬هزار نفر جمعيت دارد.

نظرات ارسال نظر