شنبه 5 بهمن 1398

رییس اتاق ایلام: راهبرد مشخصی برای حمایت از صنایع داخلی وجود ندارد.

رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايلام گفت :نبود راهبرد مشخص براي صنايع داخلي موجب شده است تا برنامه ريزي مناسبي در خصوص حمايت و گسترش توليدات داخلي در كشور صورت نگيرد.

"محسن چمن آرا" روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود:با حمايت -هاي مناسب از توليد و صنعت مي‌توان زمينه رشد و توسعه توليدات داخلي را فراهم كرد.

چمن آرا در ادامه افزود: در بسياري موارد بر خلاف بالابودن هزينه توليد، افزايش ‪ ۲۵‬درصدي حقوق و دستمزد، بيمه و تامين اجتماعي كارگران ، همچنان قيمت تمام شده كالاها ثابت مي‌باشد و توليدكننده ناگزير است با ضرر كالاي خود را با قيمت قبلي به فروش برساند و يا اينكه از بازار عرضه خارج شود.

رييس اتاق ايلام در عين حال بهره‌مندي از دانش روز ، نوين‌سازي دستگاهها و ماشين‌الات مورد استفاده در صنايع داخلي را در توليد متنوع و مناسب كالاها و ارتقاي كيفي انها در كشور ، موثر دانست .

وي تصريح كرد : با ارايه تسهيلات مناسب به بخش توليد مي‌توان به عرضه محصولات با كيفيت و مورد اقبال پرداخت .

چمن آراسپس خواستار حمايتهاي دولت از بخش خصوصي شد و افزود: برخلاف تدابير دولت گذشته در خصوص بهره‌مندي بخش خصوصي از ‪ ۵۰‬درصد از درآمد حساب ذخيره ارزي ، اين بخش تاكنون فقط توانسته است تا ‪ ۱۲‬درصد اعتبار از محل اين حساب را برداشت كند.

رييس اتاق ايلام سپس ناكارامد بودن قوانين ، آيين‌نامه‌ها و شفاف نبودن بخشنامه‌ها ، ايجاد جو بي‌اعتمادي نسبت به بخش خصوصي و كارآفرينان را از مسائل فراروي اين بخش دانست.

وي در ادامه يكي از مشكلات كنوني توليدات داخلي را گرايش مصرف‌كنندگان به خريد كالاهاي خارجي ذكر كرد.

چمن آرا در پايان اظهار داشت : با تدابير صحيح و عرضه مناسب توليدات داخلي مي‌توان مردم به را به سمت استفاده از كالاهاي ساخت داخل ترغيب كرد و در اين صورت است كه به طور طبيعي گرايش به مصرف كالاهاي خارجي در كشور كاهش مي‌يابد .

نظرات ارسال نظر