غار «طلسم خان» و آبشار «هفت قلوی پلیه» جاذبه‌هایی دیگر از استان ایلام

شهرستان ایوان در استان ایلام از مناطق بسیار زیبایی است که با وجود 64 اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده هر ساله در ایام نوروز پذیرای میهمانان و گردشگران داخلی و خارجی است.

غار «طلسم خان» و آبشار «هفت قلوی پلیه» جاذبه‌هایی دیگر از استان ایلام

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، شهرستان ایوان در استان ایلام از مناطق بسیار زیبایی است که با وجود 64 اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده  هر ساله در ایام نوروز  پذیرای میهمانان و گردشگران داخلی و خارجی است.

غار طلسم خان 

 غار طلسم خان واقع در استان ایلام شهرستان ایوان به مرواریدی دیدنی و جاذبه‌ای منحصر به فرد برای گردشگران تبدیل شده، این غار درون کوه‌های سر به فلک کشیده شهرستان ایوان و در ضلع شرق دهستان و سراب و ارتفاعات درون دریژ و بالای کوه‌های مانشت قرار دارد؛ همچنین وجود قندیل‌های سنگی از گذشته‌های دور در کنار هزاران خفاش چهره درونی غار را جالب‌ و هیجان انگیزتر از آنچه که هست جلوه می‌دهد.

آبشار هفت قلوی پلیه

آبشارهای هفت قلوی پلیه جلوه‌ای از طناز طبیعت ایوان است که از رودخانه کنگیر سرچشمه می‌گیرد و آب آن از این رودخانه تامین می‌شود. این آبشارهای هفت گانه با 25متر عرض و 9 شیار ریزشگاه آب که جلوه‌ای کوچک از زیبایی این دیار بوده منطقه ای بکر و کمتر شناخته شده است که قطعا در آینده می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری شهرستان تبدیل شود.

آتشکده سه پا 

این آتشکده که ارتفاع آن حدود 12 متر و قطرش 6 متر است، دارای چهار دروازه به طرف چهار جهت اصلی بوده و نوع معماری آن مربوط به دوره ساسانی برمی‌گردد؛ اطراف این بنا به وسیله حیاط محصور شده ولی اکنون به علت عوامل طبیعی و غیر طبیعی تخریب شده؛ لازم به ذکر است که این آتشکده در ساحل جنوبی رودخانه گه نگیر و با فاصله تقریبا 700 متر از آن قرار دارد و در داخل دشتی کوچک قرار دارد.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال