غار طبیعی مژاره جلوه‌ای از زیبایی در شهرستان آبدانان+تصاویر

غار طبیعی مژاره در فاصله 25 کیلومتری دامنه کبیرکوه و در قسمت شرق شهرستان آبدانان مکانی کاملاً بکر و زیبا برای حضور گردشگران است.  این غار با عمق و طول بیش از 25 متر و ارتفاع دهانه 5/3 متر، با دیواره های گچی و قندیل های آهکی و گچی ، 3 حوضچه آب به مساحت 21، 18 و 30 متر مربع داره. این غار توسط کارشناسان میراث فرهنگی آبدانان شناسایی و در حال ثبت در فهرست آثار ملی و گردشگری کشوره و طبیعت زیبا و بکر این منطقه همراه با طبیعی بودن غار باعث شده هر ساله علاقمندان به غارشناسی، زمین شناسی و اکوسیستم منطقه، دانشجویان، هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها، غارنوردان و کوهنوردانی از دیگر مناطق استان و کشور از این غار طبیعی، زیبا و بکر بازدید کنند.

در این راستا محمد دامیار، کارشناس میراث فرهنگی استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: این غار با عمق و طول بیش از 25 متر و ارتفاع دهانه غار 5/3 متر با دیواره‌های گچی و قندیل‌های آهکی و گچی با 3 حوضچه آب به مساحت 21، 18 و 30 متر مربع است. 

وی افزود: به واسطه دشت مژاره در پایین دست کبیرکوه، این غار بنام غار مژاره نام گرفته اما در واقع نام این غار، کول هما است.

کارشناس میراث فرهنگی استان ایلام اذعان کرد: راه دسترسی به این غار کاملاً طبیعی و زیبا از جاده آبدانان-سرابباغ-دریاچه دوقلوی سیاه گاو  بوده که از کنار جاده آسفالت دریاچه دوقلوی سیاه گاو به صورت گردنه، خاکی و مال رو است که حدود 2 ساعت پیاده روی برای رسیدن به این غار لازم است که هر ساله شاهد حضور گردشگران مختلفی از استان و کشور در این غار هستیم.

وی خاطر نشان کرد: قدمت این غار به دوران دوم و سوم زمین شناسی بر می‌گردد که از نوع زمین‌های جوان به شمار می‌آید و در ارتفاع بیش از 1000 متری از سطح دریا در ارتفاعات کبیرکوه آبدانان جلوه زیبایی به این منطقه داده است.

دامیار ادامه داد: طبیعت زیبا و بکر این منطقه همراه با طبیعی بودن غار باعث شده هر ساله علاقمندان به غارشناسی، زمین شناسی و اکوسیستم منطقه، دانشجویان، هیئت‌های علمی دانشگاه ها، غارنوردان و کوهنوردانی از دیگر مناطق استان و کشور  از این غار طبیعی، زیبا و بکر بازدید کنند.

به گفته مجید اولاد رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبدانان، تاکنون حدود 100 اثر اماکن مذهبی، آثار باستانی، فرهنگی، تاریخی و طبیعی شامل آبشارها، تفرج گاه‌ها و غارها در این شهرستان شناسایی و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال